W ramach cotygodniowego przeglądu branżowego, tym razem analityk techniczny – Tomasz Skolimowski, wziął na warsztat wykresy spółek z branży energetycznej, w tym ZE PAK, PGE, Tauron Polska Energia oraz Enea.
ZE PAK
Na wykresie tygodniowym widać, że po silnej zwyżce z pierwszej połowy ub. r. walor wszedł w układ spadkowy, czyli serię niższych szczytów pod czerwoną linią trendu. Obecnie obserwujemy walkę na istotnym wsparciu długoterminowym przy 18,6 zł. Przewaga niedźwiedzi nie podlega tu jednak żadnej dyskusji, gdyż oprócz wyraźnego osuwania się pod presją czerwonej linii, wycena jest też poniżej wszystkich średnich, w tym MA200. Jest to więc ostatni moment na zatrzymanie przeceny i podjęcie próby wyprowadzenia jakiegoś odbicia. Gdyby to się udało, to byki staną przed szansą przełamania czerwonej linii trendu, a tym samym zakończenia średnioterminowej tendencji zniżkującej, obowiązującej od szczytu z czerwca ub. r. W takim wariancie pierwszych trudności można oczekiwać na oporze przy 20,9 zł. Natomiast potencjalne pokonanie tego poziomu nie tylko otworzy drogę do następnej strefy podażowej na 23 zł, ale także będzie pokazem siły popytu i oznaką na stopniowe przejmowanie inicjatywy.
Z drugiej strony utrzymanie presji przez podaż i zepchnięcie kursu poniżej 18,6 zł będzie zwiastować zwiększenie problemów kupujących i może doprowadzić do kontynuacji spadków do następnej strefy obronnej przy 16,7 zł. Ewentualne następne wsparcie jest na 13,4 zł.
ZE PAK – analiza wykresu, interwał dzienny
opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com
ZE PAK – analiza wykresu, interwał tygodniowy
opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

