Chat with us, powered by LiveChat

2025 r. na GPW. Hossa trwała w najlepsze, ale stracić też się dało

Skomentuj artykuł
juliars/AdobeStock

Rok 2025 r. zapisze się w historii GPW jako rok powrotu do wielkich wzrostów. Mimo napiętej sytuacji na świecie i w naszym regionie, polska giełda dała solidnie zarobić. 

 

To był dobry rok dla inwestorów inwestujących na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Hossa trwała w najlepsze, wynosząc rosnące w dwucyfrowym tempie indeksy na nowe maksima. Na rynku nie brakowało wzrostowych historii, które przyciągały tysiące osób do inwestowania na polskim parkiecie. Po raz kolejny jednak potwierdziło się, że nie ma takiej hossy, w trakcie których nie da się stracić pieniędzy – również w 2025 r. były spółki, które doznały mocnej przeceny, a wśród nich znaleźli się także niedawni faworyci inwestorów indywidualnych.

 

Główne indeksy GPW w 2025 r.

 

WIG +47,33%

 

WIG20 +45,26%

mWIG40 +33,64%

sWIG80 +25,41%

 

WIG20TR +52,48%

mWIG40TR +37,72%

sWIG80TR +30,30%

 

Nim przejdziemy do szczegółowego podsumowania 2025 r. na GPW, coś dla osób lubiących wracać do przeszłości – link do giełdowego podsumowania ubiegłorocznego: 2024 r. na GPW. Blamaż WIG20, zawiedzione nadzieje i nieliczne pozytywy. W przypadku niektórych spółek i sektorów aż trudno uwierzyć, jak bardzo sytuacja uległa zmianie, co może stanowić przestrogę w kontekście formułowania scenariuszy na 2026 r. i dalej.

Największe wzrosty w XXI wieku

W 2025 r. WIG (+47,33%) aż 11 razy zamknął miesiąc na plusie – wyjątek stanowił sierpień (-2,88%). Nawet pamiętny kwiecień, gdy światowymi rynkami trząsł prezydent Donald Trump rozpętujący kolejne wojny celne, udało się zakończyć na plusie (2,89%).

 

Indeks szerokiego rynku mocno otworzył (+9,79% w styczniu; +5,30% w lutym) oraz zamknął rok (+4,23% w grudniu), przez co rzutem na taśmę pobił najwyższy dotychczas w XXI w. wynik z 2009 r. (+46,85%). Wówczas jednak wychodziliśmy z krachu roku 2008 (-51,07%), o tyle obecnie w efektowny sposób przedłużona została hossa rozpoczęta pod koniec 2022 r. (dołek WIG na 45 tys. pkt.). Dla porządku dodajmy jeszcze, że po raz ostatni WIG mocniej wzrósł w 1996 r. (+89,07%).

 

Wynik punktowy na koniec roku to 117 240 pkt., nieco tylko poniżej wyznaczonego w trakcie ostatniej sesji dnia maksimum na poziomie 117 731,61 pkt. Hucznie świętowany poziom stu tysięcy (przebity pod koniec kwietnia) pozostał daleko w tyle. W tym kontekście warto przypomnieć, że WIG to indeks dochodowy, a więc uwzględniający nie tylko zmiany cen akcji, ale także dochody z dywidend i praw poboru.

 

 

Lokomotywą hossy w 2025 r. był WIG20 (+ 45,26%), który z nawiązką odrobił blamaż z roku poprzedniego (-6,44%). Symbolicznymi kamieniami milowymi było przebicie przez indeks polskich blue chipów poziomów 2500 pkt. i 3000 pkt. Ten pierwszy przez długi czas zdawał się sufitem, od którego WIG20 wciąż się odbijał. Ten drugi, powyżej którego pod koniec roku indeks ponownie się zadomowił, przywodził wspomnienia z czasów hossy z pierwszej dekady XXI w.

 

 

Konia z rzędem każdemu, kto na początku 2025 r. uważał, ze WIG20 może zyskać ponad 45% - tym bardziej, że to również najlepszy wynik od 1996 r. (82,07%). Na jeszcze większa uwagę zasługuje to, że tylko jeden uczestnik WIG20 zamknął rok pod kreską (CCC, -34,93%). W tym kontekście warto przypomnieć, że ta sama spółka rok temu była liderem wzrostów (+200,52%).

 

W 2025 r. w WIG20 najmocniej rosły dwa państwowe czempiony – KGHM (+144,17%) i Orlen (+103,62%), a skład podium uzupełnił mBank (+93,99%). Największy impet w końcówce roku miał producent miedzi i srebra, którego notowania windowała sytuacja na światowych rynkach obu tych metali. Z kolei mBank przetrwał sierpniowe „odwołujące hossę” (na szczęście tylko na chwilę) informacje dotyczące wyższych podatków od banków (które faktycznie wchodzą w życie od 2026 r.). Orlen natomiast jako jedyny z całej trójki wypłacił dywidendę (i to całkiem solidną, wynoszącą 6 zł na akcję).

 

 

Skoro o dywidendach mowa, to rzućmy także okiem na WIG20TR. W wypadku tego indeksu wzrost w 2025 r. wyniósł 52,48%. Nie trzeba dodawać, że to najwięcej w historii jego istnienia (od 2012 r.), z czego skorzystali posiadacze Beta ETF WIG20 TR (notowany od 2019 r.).

Średniaki w pogoni za dużymi

Zejdźmy półkę niżej, do mWIG40. Najlepszy główny indeks GPW w 2024 r. (+5,83%) rok później zyskał 33,64% – dużo więcej niż rok wcześniej, ale jednocześnie dużo mniej od WIG20, w którym mocniej obecny jest kapitał zagraniczny.

 

 

Prawidłowość ta jeszcze wyraźniej widoczna jest w sWIG80, który w 2025 r. zyskał „tylko” 25,41% wobec 3,01% w 2024 r. Warto też zwrócić uwagę na to, że indeks ten wyznaczył w październiku maksimum, do którego pod koniec roku brakowało mu ok. 1000 pkt.

 

 

Za sprawą wypłacanych dywidend, nieco lepiej prezentowały się indeksy w wariantach dochodowych: mWIG40TR (+37,72%) oraz sWIG80TR (+30,30%).

 

Wśród spółek z mWIG40 na plus najmocniej wyróżniły się m.in. Asseco Poland (+142,48%), Tauron (+129,9%) i Newag (+129%). Po drugiej stronie zestawienia Text (-34,23%), AmRest (-26,33%) oraz Polenergia (-23,56%). Z kolei w sWIG80 błyszczały Polimex-Mostostal (+291,88%), Dadelo (+176,92%) i Bumech (+170,52%), który był liderem wzrostów w czasie ostatniej sesji roku (+30,88%). Na sporym minusie znalazły się natomiast Arctic Paper (-47,66%), Pekabex (-35%) i Ryvu (-29,61%).

 

 

Na koniec jeszcze rzut oka na indeksy sektorowe, w porównaniu z 2024 r. Liderami górnictwo i paliwa, napędzane wynikami wspomnianych już KGHM i Orlenu. Na czerwono tylko dwa sektory, rok temu było ich aż osiem.

 

Indeks Zmiana w 2024 r. Zmiana w 2025 r.
⚒️ WIG-Górnictwo -11,41% 131,54%
⛽ WIG-Paliwa -22,03% 115,7%
🖥️ WIG-Informatyka 22,89% 76,46%
⚡ WIG-Energia -11,23% 59,91%
🇺🇦 WIG-Ukraine 55,56% 58,72%
🏦 WIG-Banki 11,61% 55,33%
🏗️ WIG-Budownictwo -11,04% 38,05%
🏠 WIG-Nieruchomości 17,04% 35,14%
🕹️ WIG-Games5 -10,65% 25,88%
🎮 WIG-Gry 28,73% 24,76%
👚 WIG-Odzież 23,44% 14,53%
🍌WIG-Spożywczy 22,26% 9,05%
🚗 WIG-Motoryzacja -14,13% 1,11%
🧪 WIG-Chemia -26,76% 0,38%
📰 WIG-Media -17,59% -2,36%
💊 WIG-Leki 13,22% -9%

źródło: stooq.pl

 


🔴 31 grudnia (Sylwester) jest dniem bez sesji na GPW, jednak na wielu innych rynkach handel będzie odbywać się normalnie lub w skróconych godzinach. Tym, jak polski rynek akcji wypadł na tle innych światowych giełd, zajmiemy się, gdy 2025 r. już się skończy. Kalendarz dni bez sesji w 2026 r. znajdziesz w osobnym artykule

 

🟢 W pierwszych dniach stycznia opublikujemy także kolejny odcinek Portfela SII, gdzie podsumujemy ostatnie zmiany oraz wynik wypracowany w ostatnich miesiącach. Od 2024 r. w ramach Portfela SII inwestujemy także poza GPW.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie