Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podsumowuje rekordowy kwartał i kreśli plany na przyszłość. Inwestorów indywidualnych zainteresować mogą plany dotyczące ETF-ów i NewConnect, zaś branża maklerska czeka na platformę WATS. 2026 r. na GPW ma stać pod znakiem m.in. OKI oraz AI.
– Rekordowe przychody, historyczne notowania WIG oraz najwyższa od lat aktywność inwestorów sprawiły, że drugi kwartał 2025 roku był dla Grupy Kapitałowej GPW jednym z najlepszych w historii. Przychody Grupy wyniosły 144,1 mln zł, co oznacza wzrost o 19,2% rok do roku. EBITDA wzrosła o 43,0% rdr do 62,4 mln zł, a zysk netto o 42,9% rdr, osiągając 57,7 mln zł – poinformowała Giełda w środowym komunikacie.
Czwartkowa konferencja z udziałem zarządu Giełdy poświęcona została omówieniu wyników, podsumowaniu realizacji strategii oraz odpowiedzi na pytania inwestorów i analityków.
Wszystkie poniższe cytaty pochodzą z wypowiedzi Tomasza Bardziłowskiego, prezesa GPW.
PWPA
Ruszyła nowa edycja Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego z istotnie zwiększonym budżetem, o blisko 50%. Ten program obejmuje 65 spółek z głównego rynku, a my sponsorujemy raporty wykonane przez 11 biur maklerskich. Do tego programu dodaliśmy również objęcie kwartalnymi biuletynami spółek z NewConnect oraz rynku obligacji Catalyst.
🟢 Zobacz też: Startuje nowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego. Oto lista 65 spółek
Rewitalizacja NewConnect
Jeżeli chodzi o NewConnect – ten segment giełdy jest dla nas ważny, o tym wielokrotnie mówiliśmy. Działamy na rzecz rewitalizacji tego rynku. Jednym elementów są zmiany w segmentacji – w tym, jak zaliczane są spółki do segmentów, w szczególności do segmentu NewConnect Focus. Pierwsza nowa kwalifikacja 26 września.
Również jednym z elementów naszych większych wysiłków jest to, aby spółki z segmentu NC Focus właśnie były objęte Programem Wsparcia Pokrycia Analitycznego w formie kwartalnych biuletynów.
IPO
Kilka dni temu informowaliśmy starcie GPW IPO Academy, czyli programu szkoleń dla spółek, które rozważają wejście na giełdę. Bardzo nas cieszy dobry odzew, jeżeli chodzi o tę inicjatywę. Program startuje w październiku, będzie to 5-miesięczny program warsztatów. Wydaje nam się, że mamy szansę na to, aby wypełnić pulę dostępnych miejsc, co nas bardzo cieszy.
ETF-y
ETF-y to dla nas bardzo strategiczny obszar. Trwa program zerowych opłat od obrotu na ETF-ach – Giełda nie pobiera opłat od wybranych biur maklerskich uczestniczących w programie. Cieszy nas wzrost obrotów na ETF-ach o ponad 100% w pierwszej połowie tego roku. Kilka dni temu witaliśmy nowy ETF Dywidenda Plus, oparty na nowym indeksie WIG DIV Plus. To ponad 50 spółek regularnie płacących dywidendy. Fundusz, który będzie pożytki swoje wypłacał inwestorom co kwartał. Liczymy na ten debiut, cieszy nas, że dobrze został odebrany przez inwestorów. Kolejne ETF-y już wkrótce.
🟢 Zobacz też: Beta ETF Dywidenda Plus już na GPW. Kolejne ETF-y na polskiej giełdzie w drodze
Platforma transakcyjna GPW WATS
Praca nad wdrożeniem platformy WATS przebiegają zgodnie z harmonogramem. W tym momencie trwają różnego rodzaju testy, zarówno po stronie GPW, jak i członków giełdy. Rozpoczynają się niedługo tzw. próby generalne. Pierwsza z nich będzie miała miejsce 30 sierpnia, a tych prób będzie 4. Do końca września będzie miało miejsce potwierdzenie z członkami giełdy stanu gotowości do wdrożenia systemu w dniu 10 listopada.
Osobiste Konta Inwestycyjne
Ministerstwo Finansów przekazało informację, że spodziewa się w ciągu 3 lat, że aktywa na OKI mogłyby sięgnąć 100 mld zł. Mamy ogromną nadzieję, że duża część z tej kwoty trafi również na GPW. Jeżeli taki, to OKI mogą stać się przełomem w dalszym rozwoju Giełdy, a w szczególności patrząc, jak rozwijały się szwedzkie konta ISK, podobne rozwiązanie będące wzorcem dla MF. Tam te konta cieszą się ogromną popularnością, a ponad 40% dorosłej populacji posiada to konto, zaś aktywa zgromadzone to blisko 180 mld euro. Po 3 latach od wprowadzenia te rachunki miało ponad 10% dorosłych Szwedów, a aktywa przekroczyły 50 mld euro.
To też w kontekście rozwoju – można pokazać, jak nasz rynek może się jeszcze rozwijać. Pod względem rozwoju naszego rynku kapitałowego w stosunku do wielkości gospodarki nadal jest dużo do zrobienia, ponieważ to tylko niewiele ponad 20%. W Szwecji zaś ten wskaźnik jest na poziomie 170%.
Czekamy na dalsze informacje na temat OKI i jeżeli konta zostaną wprowadzone zgodnie z harmonogramem, to wydaje się nam, że będzie to bardzo ważny element dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
🟢 Zobacz też: Najważniejsze informacje na temat Osobistych Kont Inwestycyjnych
Nowe IPO
Oczywiście mamy nadzieję na debiuty. Liczba IPO jest nadal niewielka, jak na skale naszej gospodarki i potrzeby kapitałowe powinno być ich więcej. Mam nadzieję, że w gospodarce ruszą inwestycje, natomiast do tego, abyśmy dalej gonili najzamożniejsze kraje UE, potrzebujemy więcej inwestycji, więcej innowacyjnych spółek i mocniejszego rynku kapitałowego. Temu poświęcone są nasze rożne działania i inicjatywy.
Mam nadzieje, że to co jest już na rynku czyli napływ zagranicznego kapitału, który spowodował wyższe wyceny, to będzie przyciągało emitentów oraz że fundusze private equity będą lepiej myślały o giełdzie, również za sprawą sukcesów IPO firm z portfela PE. Ta fala jeszcze przed nami.
Również takie inicjatywy jak OKI, które mam nadzieję, że pomogą przyciągnąć falę nowego kapitału na giełdę – one również będą przyciągać emitentów. To jeszcze przed nami. Nasz rynek przez wiele lat bardzo słabo się rozwijał. Muszę jasno powiedzieć, że w naszej opinii nasz rynek jest niedorozwinięty w porównaniu do skali gospodarki. Widzimy, jak to jest w innych krajach i nam do liderów bardzo dużo brakuje. Cieszymy się, że rynek kapitałowy jest jednym z priorytetów w polityce finansowo-gospodarczej. Mam nadzieję, że w związku z tym będziemy widzieli więcej emitentów, więcej kapitału i więcej innowacyjnych spółek na Giełdzie.
Pytanie SII: Nowi dostawcy ETF-ów (poza Beta ETF i HANetf)
Aktywnie rozmawiamy z innymi emitentami i potencjalnymi emitentami. Przyznam, że dla nas ważne jest również, żeby więcej polskich instytucji finansowych zainteresowało się tym obszarem. Mam nadzieję, że pojawią się w najbliższych kwartałach pierwsze ETF-y od polskich instytucji finansowych, co nas bardzo będzie cieszyć.
Niezależnie od tego, rozmawiamy z wieloma dostawcami ETF-ów i kolejni emitenci, inni niż tych dwóch, i ich ETF-y będą się pojawiali w kolejnych okresach.
🟢 Zobacz też: Obronny ETF bliżej debiutu na GPW. Łatwiejsze inwestowanie w globalny sektor zbrojeniowy
Pytanie SII: Czy program zerowych opłat od obrotu ETF-ami zostanie przedłużony także na 2026 r.?
Jeszcze nie podjęliśmy decyzji. Mamy kilka scenariuszy, również takich, aby zwiększyć nieco wydatki po stronie Giełdy na promocje tego segmentu, na edukacje związaną z ETF-ami. Będziemy brać pod uwagę to jako jeden z możliwych scenariuszy.
🟢 Zobacz też: Promocja na GPW na handel ETF-ami
Pytanie SII: Rewitalizacja NewConnect – co dalej?
Chcemy wrócić do organizacji okresowych rocznych konferencji dotyczących spółek z NewConnect. Omawiamy możliwość tego, aby taka konferencja NewConnect Convention miała miejsce jeszcze w tym roku. Natomiast przyznam, że to, czego NC brakuje najbardziej to inwestorzy instytucjonalni. Podejmujemy starania dotyczące tego, jak przyciągnąć kapitał instytucjonalny na NewConnect i mam nadzieje, że do końca tego roku uda nam się ogłosić inicjatywy w tym obszarze, przynajmniej kierunkowo.
🟢Zobacz też: Rusza rewitalizacja NewConnect. NC Focus po nowemu
Pytanie SII: Czy AI jest wykorzystywana w działalności GPW? Jeśli tak, w to w jakich obszarach?
Przyznam, że odpowiemy na to pytanie więcej, gdy będziemy mówić o naszych planach w przyszłym roku. Przyszły rok na Giełdzie ma być m.in. rokiem AI. Pracujemy nad strategią w tym obszarze i na pewno będziemy wykorzystywać różne aspekty podniesienia efektywności pracy i samej giełdy, dzięki rozwiązaniom AI.
🟢 Zobacz też: Strategia GPW 2025-2027. Dwutorowy plan giełdy: rozwój rynku kapitałowego i dochodowy biznes