Nowy ETF na GPW otworzy wielu inwestorom możliwość łatwego inwestowania w zdywersyfikowany portfel polskich spółek dywidendowych.
Beta ETF Dywidenda Plus – tak nazywa się nowy ETF, który zadebiutuje na GPW już w poniedziałek 18 sierpnia 2025 r. Nowy produkt będzie bazował na dywidendowym indeksie WIGdiv Plus, publikowanym od lutego tego roku.
W dniu 18 sierpnia 2025 (poniedziałek) BETA ETF Dywidenda Plus będzie miał pierwszy dzień notowań na @GPW_WSExchange
— BETA ETF (@EtfBeta) August 13, 2025
Dopieszczamy dokumenty, stronę oraz zaczynamy szeroko zakrojoną informację.
Tradycyjnie: indeks-> historia -> ETF
Zaczynamy od indeksu 👇 pic.twitter.com/UcisJuvIqX
Nowy ETF inwestował będzie w spółki z WIG20TR, mWIG40TR i sWIG80 o stopie dywidendy przekraczającej 2% w bieżącym roku, które na przestrzeni ostatnich 3 lat lub 4 z ostatnich 5 lat obrotowych dokonywały wypłaty dywidendy. Aktualną listę takich spółek publikujemy na końcu artykułu.
Nowy ETF zostanie oznaczony tickerem ETFBDIVPL i będzie posiadał numer ISIN PLBTFDP00015. Fundusz będzie stosował fizyczną metodę replikacji, a więc będzie bezpośrednio inwestował w akcje wchodzące w skład replikowanego indeksu. Animatorem funduszu, podobnie jak poprzednich produktów wprowadzanych przez Beta ETF na GPW, będzie DM BOŚ.
Do 30 czerwca 2026 r. wskaźnik Total Expense Ratio wynosić ma 0,5%. Wynika to z rezygnacji w tym okresie z opłaty za zarządzanie. Po tej dacie, gdy opłata (0,5%) będzie obowiązywać, TER ma wynosić 0,7-0,9%. Dokładny poziom kosztów uzależniony będzie od poziomu aktywów, które uda się zebrać nowemu funduszowi
Cechą charakterystyczną Beta ETF Dywidenda Plus będzie wypłacanie dywidendy co kwartał. To unikatowe rozwiązanie na polskim rynku, ponieważ tylko jedna spółka (iFirma) dokonuje tak częstych wypłat dywidendy.
Pod tym względem ETF będzie odbiegał od indeksu WIGdiv plus – indeks reinwestuje dywidendy natychmiast, co podbija jego wartość. Fundusz ETF będzie z kolei otrzymywał dywidendy z opóźnieniem (kilka-kilkanaście tygodni), tymczasowo je reinwestował oraz wypłacał uczestnikom. W efekcie między ETF-em a indeksem powstanie pewien rozjazd.
Jak zapewnia jednak Beta ETF, w materiałach informacyjnych będą prezentowane dane o wypłaconych dochodach, co ułatwi analizę nowego produktu. Poza dywidendami, dodatni wpływ na wynik funduszu będą miały także przychody z pożyczek papierów wartościowych i odsetki od lokat, zaś wartość tę obniżać będą koszty i opłaty za zarzadzanie.
Niebawem będziemy mieli ETFa dywidendowego. Porównanie indeksu WigDivPlus z indeksem WIG oraz sWig80TR pokazuje, że może to być całkiem całkiem opcja dla pasywnych inwestorów chcących mieć fajny cash flow z portfela. https://t.co/94IKmeBIeT pic.twitter.com/7gI8xrTVCb
— Radosław Chodkowski (@RChodkowski) August 13, 2025
Z formalnego punktu widzenia każdy z tych dni wynika z harmonogramu – 25 dni po zakończeniu kwartału opublikowane zostanie sprawozdanie kwartalne, następnie w terminie 14 dni podjęta zostanie uchwała zarządu TFI, w której wyznaczony zostaną dzień prawa i dzień wypłaty dywidendy oraz jej kwota (mechanizm analogiczny do spółek wypłacających dywidendę). Oba terminy będzie dzielić mniej niż 30 dni różnicy.
Orientacyjne planowane terminy wypłat dywidend z Beta ETF Dywidenda Plus są łatwe do zapamiętania. Są to bowiem:
- Dzień kobiet (8 marca)
- Dzień dziecka (1 czerwca)
- Pierwszy dzień szkoły (1 września)
- Dzień św. Mikołaja (6 grudnia)
Co istotne, Beta ETF Dywidenda Plus nie będzie za inwestora płacił podatku od dywidendy. Aby móc uniknąć tego podatku, w ETF inwestować trzeba będzie za pomocą IKE/IKZE.
Jakie spółki znajdą się w Beta ETF Dywidenda Plus?
Jak wspomnieliśmy, nowy ETF będzie inwestował w spółki zakwalifikowane do WIGdiv Plus, tzn. spółki o stopie dywidendy przekraczającej 2% w bieżącym roku, które na przestrzeni ostatnich 3 lat lub 4 z ostatnich 5 lat obrotowych dokonywały wypłaty dywidendy. Do indeksu kwalifikowane mogą być tylko spółki z WIG20TR, mWIG40TR i sWIG80TR.
Liczba takich spółek może być zmienna. Obecnie w indeksie dywidendowym znajdują się 52 podmioty, jednak (przeliczając na podstawie historycznych danych) w 2023 r. ich liczba wynosiła 43, w 2020 r. tylko 29, a w 2014 r. aż 69. Łącznie w okresie 2015-2025 kryteria opisujące indeks spełniało 146 spółek, z czego zawsze udawało się to tylko 5 spółkom – były to Śnieżka, Kęty, GPW, Dom Development i Asseco Poland. Stopa dywidendy dla całego indeksu w tym okresie mieściła się w przedziale 3%-6,2%.
Aktualnie największy udział w indeksie mają Pekao (11,3%), Orlen (10,8%), Santander Bank Polska (10,7%), PZU (10,1%), Grupa Kęty (7,1%), LPP (6,1%), Budimex (5,3%), XTB (4,6%), Kruk (4,5%) i Handlowy (4,4%). Wymieniona dziesiątka łącznie odpowiada za 75% całego indeksu.
| Spółka | Udział (%) | |
| 1 | PEKAO | 11,309 |
| 2 | SANPL | 10,829 |
| 3 | PZU | 10,233 |
| 4 | PKNORLEN | 10,21 |
| 5 | KETY | 7,321 |
| 6 | LPP | 6,221 |
| 7 | BUDIMEX | 5,280 |
| 8 | XTB | 4,562 |
| 9 | KRUK | 4,500 |
| 10 | HANDLOWY | 4,428 |
| 11 | ORANGEPL | 3,620 |
| 12 | DEVELIA | 3,110 |
| 13 | ASSECOPOL | 2,014 |
| 14 | RAINBOW | 1,289 |
| 15 | MURAPOL | 1,243 |
| 16 | GPW | 1,163 |
| 17 | STALEXP | 0,827 |
| 18 | FERRO | 0,826 |
| 19 | DOMDEV | 0,789 |
| 20 | ATAL | 0,763 |
| 21 | ASSECOBS | 0,762 |
| 22 | ASBIS | 0,587 |
| 23 | ASSECOSEE | 0,564 |
| 24 | GRUPRACUJ | 0,54 |
| 25 | ARCHICOM | 0,53 |
| 26 | MOBRUK | 0,508 |
| 27 | MENNICA | 0,446 |
| 28 | WIRTUALNA | 0,402 |
| 29 | BOGDANKA | 0,386 |
| 30 | OPONEO.PL | 0,377 |
| 31 | TORPOL | 0,372 |
| 32 | TEXT | 0,341 |
| 33 | WITTCHEN | 0,302 |
| 34 | NEWAG | 0,289 |
| 35 | PLAYWAY | 0,274 |
| 36 | VOXEL | 0,256 |
| 37 | ARCTIC | 0,248 |
| 38 | VOTUM | 0,221 |
| 39 | PCCROKITA | 0,199 |
| 40 | WAWEL | 0,195 |
| 41 | MANGATA | 0,188 |
| 42 | VRG | 0,186 |
| 43 | DECORA | 0,183 |
| 44 | SNIEZKA | 0,182 |
| 45 | BORYSZEW | 0,165 |
| 46 | AMICA | 0,161 |
| 47 | AMBRA | 0,138 |
| 48 | INSTALKRK | 0,133 |
| 49 | UNIMOT | 0,121 |
| 50 | APATOR | 0,092 |
| 51 | CREEPYJAR | 0,071 |
| 52 | PEKABEX | 0,043 |
| Źródło: GPW | ||
Na koniec warto przypomnieć, że w tym roku na GPW ma zadebiutować jeszcze jeden ETF ze stajni Beta ETF. Nowy produkt o nazwie Beta ETF Bitcoin ma odwzorowywać cenę kontraktów na bitcoina notowanych na giełdzie w Chicago. KNF już w czerwcu zatwierdziła prospekt, wobec czego w najbliższych tygodniach można spodziewać się informacji o kolejnych krokach.

