Chat with us, powered by LiveChat

Beta ETF Dywidenda Plus z datą debiutu GPW. Nowy wymiar inwestowania dywidendowego

Skomentuj artykuł

Nowy ETF na GPW otworzy wielu inwestorom możliwość łatwego inwestowania w zdywersyfikowany portfel polskich spółek dywidendowych.

 

Beta ETF Dywidenda Plus – tak nazywa się nowy ETF, który zadebiutuje na GPW już w poniedziałek 18 sierpnia 2025 r. Nowy produkt będzie bazował na dywidendowym indeksie WIGdiv Plus, publikowanym od lutego tego roku.

Nowy ETF inwestował będzie w spółki z WIG20TR, mWIG40TR i sWIG80 o stopie dywidendy przekraczającej 2% w bieżącym roku, które na przestrzeni ostatnich 3 lat lub 4 z ostatnich 5 lat obrotowych dokonywały wypłaty dywidendy. Aktualną listę takich spółek publikujemy na końcu artykułu.

 

Nowy ETF zostanie oznaczony tickerem ETFBDIVPL i będzie posiadał numer ISIN PLBTFDP00015. Fundusz będzie stosował fizyczną metodę replikacji, a więc będzie bezpośrednio inwestował w akcje wchodzące w skład replikowanego indeksu. Animatorem funduszu, podobnie jak poprzednich produktów wprowadzanych przez Beta ETF na GPW, będzie DM BOŚ.

 

Do 30 czerwca 2026 r. wskaźnik Total Expense Ratio wynosić ma 0,5%. Wynika to z rezygnacji w tym okresie z opłaty za zarządzanie. Po tej dacie, gdy opłata (0,5%) będzie obowiązywać, TER ma wynosić 0,7-0,9%. Dokładny poziom kosztów uzależniony będzie od poziomu aktywów, które uda się zebrać nowemu funduszowi

 

 

Cechą charakterystyczną Beta ETF Dywidenda Plus będzie wypłacanie dywidendy co kwartał. To unikatowe rozwiązanie na polskim rynku, ponieważ tylko jedna spółka (iFirma) dokonuje tak częstych wypłat dywidendy.

 

Pod tym względem ETF będzie odbiegał od indeksu WIGdiv plus – indeks reinwestuje dywidendy natychmiast, co podbija jego wartość. Fundusz ETF będzie z kolei otrzymywał dywidendy z opóźnieniem (kilka-kilkanaście tygodni), tymczasowo je reinwestował oraz wypłacał uczestnikom. W efekcie między ETF-em a indeksem powstanie pewien rozjazd.

 

Jak zapewnia jednak Beta ETF, w materiałach informacyjnych będą prezentowane dane o wypłaconych dochodach, co ułatwi analizę nowego produktu. Poza dywidendami, dodatni wpływ na wynik funduszu będą miały także przychody z pożyczek papierów wartościowych i odsetki od lokat, zaś wartość tę obniżać będą koszty i opłaty za zarzadzanie.

Z formalnego punktu widzenia każdy z tych dni wynika z harmonogramu – 25 dni po zakończeniu kwartału opublikowane zostanie sprawozdanie kwartalne, następnie w terminie 14 dni podjęta zostanie uchwała zarządu TFI, w której wyznaczony zostaną dzień prawa i dzień wypłaty dywidendy oraz jej kwota (mechanizm analogiczny do spółek wypłacających dywidendę). Oba terminy będzie dzielić mniej niż 30 dni różnicy.

 

Orientacyjne planowane terminy wypłat dywidend z Beta ETF Dywidenda Plus są łatwe do zapamiętania. Są to bowiem:

 

  • Dzień kobiet (8 marca)
  • Dzień dziecka (1 czerwca)
  • Pierwszy dzień szkoły (1 września)
  • Dzień św. Mikołaja (6 grudnia)

 

Co istotne, Beta ETF Dywidenda Plus nie będzie za inwestora płacił podatku od dywidendy. Aby móc uniknąć tego podatku, w ETF inwestować trzeba będzie za pomocą IKE/IKZE.

Jakie spółki znajdą się w Beta ETF Dywidenda Plus?

Jak wspomnieliśmy, nowy ETF będzie inwestował w spółki zakwalifikowane do WIGdiv Plus, tzn. spółki o stopie dywidendy przekraczającej 2% w bieżącym roku, które na przestrzeni ostatnich 3 lat lub 4 z ostatnich 5 lat obrotowych dokonywały wypłaty dywidendy. Do indeksu kwalifikowane mogą być tylko spółki z WIG20TR, mWIG40TR i sWIG80TR.

 

Liczba takich spółek może być zmienna. Obecnie w indeksie dywidendowym znajdują się 52 podmioty, jednak (przeliczając na podstawie historycznych danych) w 2023 r. ich liczba wynosiła 43, w 2020 r. tylko 29, a w 2014 r. aż 69. Łącznie w okresie 2015-2025 kryteria opisujące indeks spełniało 146 spółek, z czego zawsze udawało się to tylko 5 spółkom – były to Śnieżka, Kęty, GPW, Dom Development i Asseco Poland. Stopa dywidendy dla całego indeksu w tym okresie mieściła się w przedziale 3%-6,2%.

 

 

Aktualnie największy udział w indeksie mają Pekao (11,3%), Orlen (10,8%), Santander Bank Polska (10,7%), PZU (10,1%), Grupa Kęty (7,1%), LPP (6,1%), Budimex (5,3%), XTB (4,6%), Kruk (4,5%) i Handlowy (4,4%). Wymieniona dziesiątka łącznie odpowiada za 75% całego indeksu. 

 

  Spółka Udział (%)
1 PEKAO 11,309
2 SANPL 10,829
3 PZU 10,233
4 PKNORLEN 10,21
5 KETY 7,321
6 LPP 6,221
7 BUDIMEX 5,280
8 XTB 4,562
9 KRUK 4,500
10 HANDLOWY 4,428
 11 ORANGEPL 3,620
12  DEVELIA 3,110
 13 ASSECOPOL 2,014
 14 RAINBOW 1,289
 15 MURAPOL 1,243
 16 GPW 1,163
 17 STALEXP 0,827
 18 FERRO 0,826
 19 DOMDEV 0,789
 20 ATAL 0,763
 21 ASSECOBS 0,762
 22 ASBIS 0,587
 23 ASSECOSEE 0,564
 24 GRUPRACUJ 0,54
 25 ARCHICOM 0,53
 26 MOBRUK 0,508
 27 MENNICA 0,446
 28 WIRTUALNA 0,402
 29 BOGDANKA 0,386
 30 OPONEO.PL 0,377
 31 TORPOL 0,372
 32 TEXT 0,341
 33 WITTCHEN 0,302
 34 NEWAG 0,289
 35 PLAYWAY 0,274
 36 VOXEL 0,256
 37 ARCTIC 0,248
 38 VOTUM 0,221
 39 PCCROKITA 0,199
 40 WAWEL 0,195
 41 MANGATA 0,188
 42 VRG 0,186
 43 DECORA 0,183
 44 SNIEZKA 0,182
 45 BORYSZEW 0,165
 46 AMICA 0,161
 47 AMBRA 0,138
 48 INSTALKRK 0,133
 49 UNIMOT 0,121
 50 APATOR 0,092
 51 CREEPYJAR 0,071
 52 PEKABEX 0,043
Źródło: GPW

 

Na koniec warto przypomnieć, że w tym roku na GPW ma zadebiutować jeszcze jeden ETF ze stajni Beta ETF. Nowy produkt o nazwie Beta ETF Bitcoin ma odwzorowywać cenę kontraktów na bitcoina notowanych na giełdzie w Chicago. KNF już w czerwcu zatwierdziła prospekt, wobec czego w najbliższych tygodniach można spodziewać się informacji o kolejnych krokach.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie