Chat with us, powered by LiveChat

SII wytoczy proces w sprawie wezwania na akcje ZEG

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (”SII”) informuje, że w ocenie Stowarzyszenia, jak i reprezentującego Stowarzyszenie Mecenasa Roberta Nogackiego wezwanie do sprzedaży 391.590 akcji Zakładu Elektroniki Górniczej „ZEG S.A.” ("ZEG") stanowiących 34,5% kapitału zakładowego tejże spółki, ogłoszone w dniu 13 sierpnia 2008 r. przez  firmę Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne S.A. ("ZZM"), posiadającą pośrednio przed wezwaniem 65,5% akcji ZEG (743 450 szt.), było przeprowadzone w sposób niezgodny z celem artykułu 79 ust. 2 pkt. 1 Ustawy o Ofercie Publicznej. ZZM zaoferowały w wezwaniu do sprzedaży akcji ZEG cenę niższą od tej, jaką zapłaciły za pakiet 65,5% akcji ZEG przejmując je pośrednio od Funduszu BBI NFI Capital S.A. (”BBI”) na przestrzeni 12 miesięcy poprzedzających ogłoszone wezwanie.


Zgodnie z artykułem 79 ust. 2 pkt. 1 Ustawy o Ofercie Publicznej cena akcji proponowana w wezwaniu nie może być niższa od najwyższej ceny, jaką za akcje będące przedmiotem wezwania podmiot obowiązany do jego ogłoszenia, podmioty od niego zależne lub wobec niego dominujące, lub podmioty będące stronami zawartego z nim porozumienia zapłaciły w okresie 12 miesięcy przed ogłoszeniem wezwania. Choć transakcja zakupu akcji ZEG była przeprowadzona w sposób pośredni, to istnieje wiele przesłanek wskazujących, że taka konstrukcja przejęcia była przeprowadzona ze ściśle określonym zamiarem, jakim była możliwość obejścia Ustawy o Ofercie Publicznej. W tym kontekście podkreślić należy, iż czynność prawna zmierzająca do obejścia ustawy jest z mocy prawa nieważna i dlatego przeprowadzone wezwanie, dokonane po cenie odbiegającej od ceny zapłaconej BBI, może powodować poważne komplikacje prawne dla ZZM, a tym samym dla Kopex S.A., jako spółki dominującej.


W opinii Stowarzyszenia cena zaproponowana za akcje ZEG w ogłoszonym wezwaniu powinna być równa cenie zapłaconej za akcję ZEG w momencie pośredniego kupna przez ZZM akcji ZEG od BBI NFI Capital S.A. ("BBI"). Z treści raportu bieżącego Spółki Kopex  (52/2008) z dnia 09.05.2008 roku wnioskujemy bowiem, że cena ta wyniosła 44 złotych za akcję.


W związku z powyższym Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych planuje wystąpić na drogę sądową, w celu dochodzenia praw inwestorów, które zostały naruszone poprzez obejście art. 79 ust. 2 pkt. 1 Ustawy o Ofercie Publicznej. W toku planowanych działań prawnych zwrócimy uwagę także na inne uchybienia prawne, które mogą być brzemienne w negatywne dla Kopex S.A. skutki prawne, a które miały miejsce w związku z przejęciem kontroli nad spółką ZEG.


Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie