Inwestorzy korzystający dotychczas z serwisu Infostrefa.com muszą zmienić przyzwyczajenia. PAP Biznes prosi użytkowników o nieco cierpliwości i zapewnia, że zamierza naprawiać oraz rozwijać swoje produkty, w tym serwis dla klientów profesjonalnych.
Koniec wakacji 2024 r. zbiegł się z końcem działalności serwisu Infostrefa.com. Odwiedzających ten adres czeka przekierowanie na biznes.pap.pl. Brak jest dostępu do strony, zobaczyć można ją już jedynie w narzędziach archiwizujących witryny internetowe (np. web.archive.com).
Zamknięcie serwisu zauważyli inwestorzy, którzy podzielili się opinią na ten temat na portalu X.
PAP BIZNES WYŁĄCZYŁ WCZORAJ RSS
— Mariusz Hojda (@k0g00t) September 1, 2024
do ESPI i depesz 🙁
... można sobie oprogramować, ale takie trochę ograniczenie ogólnej dostępności informacji o spółkach,
Hej @PAPBiznes jaki jest status odnośnie Infostrefy?
— Kamil Sochanek (@ksochanek) September 1, 2024
Zamknięta na dobre i domena biznes.pap będzie na stałym zamiennikiem?
Jeśli tak to słaba zmiana z perspektywy inwestora, brakuje wielu kluczowych funkcjonalności... pic.twitter.com/J4EZPikf46
#Pytanie
— Robert Pietraga (@RobertPietraga) August 31, 2024
Czy wiecie może gdzie podział się serwis dostępny do tej pory pod adresem https://t.co/Kr5z7MP0E0 ?
O przyczyny zmian zapytaliśmy u źródła, w redakcji PAP Biznes.
– Podjęliśmy decyzję o włączeniu infostrefy.com w biznes.pap.pl, ponieważ Infostrefa była bardzo starym serwisem, przestarzałym technologicznie, wobec czego trudno już było ją utrzymywać i rozwijać. Chcemy też jasno komunikować, że nasz brand to PAP Biznes i pod nim tworzymy serwisy zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych – skomentował redaktor naczelny PAP Biznes Piotr Rożek w rozmowie z SII.
Biznes.pap.pl przejmie funkcje Infostrefa.com
Użytkownicy regularnie korzystający z Infostrefa.com już po paru minutach spędzonych na biznes.pap.pl odkryli, że części znanych z poprzedniego serwisu funkcji brakuje (np. profili użytkowników), zaś inne nie działają w oczekiwany sposób (np. wygenerowanie listy ESPI dla danej spółki).
W rozmowie z SII redaktor naczelny PAP Biznes zapewnia jednak, że funkcje znane z Infostrefy w większości powrócą na nowy serwis.
– Naszym celem jest, aby wszystkie funkcje, które były na Infostrefie, pojawiły się także na nowym serwisie biznes.pap.pl. Nie planujemy jedynie możliwości zakładania indywidualnego konta użytkownika. Na dodanie pozostałych funkcji potrzebujemy nieco czasu, ale zmiany będą widoczne w kolejnych dniach. Z pewnością poprawimy wyświetlanie ESPI/EBI, w tym wyszukiwanie emitentów i filtrowanie komunikatów. Ulepszamy też funkcjonowanie profili spółek – dodał redaktor naczelny PAP Biznes.
Wszystko wskazuje więc na to, że inwestorzy korzystający dotychczas z Infostrefa.com muszą zapoznać się z biznes.pap.pl lub poszukać innych narzędzi. Poza kwestią funkcji, nowy serwis od Infostrefy odróżnia też znacznie szerszy zakres tematyczny, wykraczający poza spółki z GPW. W tym kontekście warto dodać, że przed laty serwis funkcjonował pod nazwą GPW Infostrefa, w ramach współpracy giełdy z PAP Biznes.
– PAP Biznes jest serwisem ekonomicznym, nie skupiamy się tylko na informacjach giełdowych. Ma on nieco inną formułę niż Infostrefa, ale w dalszym ciągu inwestorzy indywidualni pozostają dla nas kluczową grupą odbiorców – stwierdził Piotr Rożek z PAP Biznes.
Początek września przyniósł także inne zmiany w portfolio produktów PAP Biznes. Nowej odsłony doczekał się serwis dla rynkowych profesjonalistów, zawierający więcej informacji od podstawowej darmowej wersji, w tym m.in. konsensusy wyników dla spółek z GPW, które w „otwartym przekazie” dostępne są zazwyczaj dopiero wraz z publikowanymi wynikami (tu przykład z ostatnich wyników Neuki).
– 2 września uruchomiliśmy nową odsłonę pełnej, płatnej wersji serwisu PAP Biznes, przeznaczonego dla inwestorów instytucjonalnych, analityków, maklerów, ekonomistów itd. Ten serwis nie jest oferowany inwestorom indywidualnym, ale treści z tego serwisu w okrojonej wersji są dostępne na otwartej stronie biznes.pap.pl – dodaje Piotr Rożek.
Podziel się opinią na temat mediów i twórców treści
Trwa Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2024. Jednym z jego elementów jest sekcja pytań na temat źródeł wiedzy i informacji dla inwestorów. Badania OBI są wnikliwie śledzone przez wszystkie czołowe media, wobec czego to doskonała okazja dla wszystkich inwestorów do podzielenia się opinią na ich temat.
Ankietę OBI 2024 znajdziesz po kliknięciu w poniższy baner lub pod adresem sii.org.pl/OBI.