Chat with us, powered by LiveChat

Jest pierwszy sukces inwestorów indywidualnych w sprawie wezwania na Brand 24

Skomentuj artykuł
© emerald_media – stock.adobe.com

Prowly.com podwyższyło cenę w wezwaniu na akcje wrocławskiej spółki Brand 24. Jest to niewątpliwie efekt presji inwestorów indywidualnych, którzy zawiązali porozumienie i nie zamierzają odpowiadać na wezwanie.

 

Przypomnijmy, trwa wezwanie na Brand 24 S.A. Pierwotną ceną w wezwaniu było 45,5 zł. W piątek, 21 czerwca, wzywający, czyli spółka Prowly.com (spółka z grupy Semrush Holdings, Inc., notowanej na NYSE, wartej około 1,9 mld USD) podwyższyła cenę w wezwaniu do 47 zł. Więcej informacji o wezwaniu (terminy, FAQ) możemy przeczytać na specjalnie do tego celu stworzonej przez Prowly.com stronie: wezwanie-brand24.pl

 

 

W komunikacie opublikowanym przez Semrush możemy przeczytać, że oferowana cena jest ostateczna. „Jako strategiczny inwestor Brand 24, dokładnie przeanalizowaliśmy informacje płynące z rynku i zdecydowaliśmy się podnieść cenę oferowaną za pozostałe akcje spółki. Uważamy, że podwyższona oferta jest atrakcyjna cenowo i daje akcjonariuszom mniejszościowym możliwość natychmiastowego spieniężenia ich inwestycji. Nasza oferta jest ostateczna i nie będzie dalszych zmian ceny” – powiedział Eugene Levin, prezes Semrush.

 

Skąd taka zmiana? Niewątpliwie jest to wynik presji ze strony inwestorów indywidualnych, którzy w tej sprawie wykazują się sporą determinacją. Otóż zawiązali oni porozumienie, które skupia 6,86% udziałów w kapitale spółki. Celem porozumienia jest walka o cenę 54,60 zł w wezwaniu. Organizacją porozumienia zajmuje się znany z polskiego #fintweet Robert Ditrych.

 

 

Celem Semrusha jest po kolei wycofanie spółki z obrotu oraz skup 100% akcji, poprzez przymusowy wykup akcji. To jednak może nie być takie proste. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym prawem, do wycofania spółki z obrotu publicznego jest niezbędne 9/10 głosów przy obecności przynajmniej połowy akcjonariatu. O ile ten drugi warunek będzie dość prosto spełnić (Semrush poprzez spółkę Prowly.com już dzisiaj ma powyżej 50% udziałów w Brand 24, a wezwanie na akcje cały czas trwa) o tyle spełnienie drugiego warunku, czyli uzyskanie ponad 90% głosów na Walnym Zgromadzeniu stoi pod znakiem zapytania. Wedle rozmów, które prowadziliśmy z uczestnikami porozumienia nowa cena w wezwaniu jest dla nich wciąż niesatysfakcjonująca.

 

Bez względu na dalszy rozwój sytuacji, podwyższenie ceny przez Prowly to z pewnością sukces inwestorów indywidualnych, pokazujący, że wykazując odpowiednią determinację nawet w starciu z globalnym graczem, nie stoi się na straconej pozycji.

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie