Komitet Konsultacyjny GPW ds. Ładu Korporacyjnego ponownie zajął się sprawą delistingu Kernela. Komitet stanowczo odpowiedział na ostatnie komunikaty spółki i przypomniał, że łamie ona „fundamentalne, uniwersalne reguły rynku kapitałowego”. Sam Kernel z kolei uznaje, że jego działania nie naruszają żadnych przepisów.
Po raz pierwszy Komitet Konsultacyjny GPW ds. Ładu Korporacyjnego zajął się sprawą Kernela w styczniu 2024 r. Grono ekspertów, wśród którym zasiadają także przedstawiciele Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, wskazało wówczas, że ukraińska spółka z siedzibą w Luksemburgu złamała jedną z zasad zapisanych w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW. Zasada 4.13 mówi o dokonywaniu emisji z wyłączeniem praw poboru i przyznaniem prawa pierwszeństwa objęcia akcji wybranym podmiotom.
🟢Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Kernel wypunktowany przez Komitet Konsultacyjny GPW. „Naruszenie fundamentalnych reguł”
Na odpowiedź Kernela trzeba było czekać aż do drugiej połowy maja. Na zlecenie spółki powstał raport niewymienionego z nazwiska eksperta, który podważał stanowisko komitetu oraz dopatrywał się nieprawidłowości w jego działaniu. Jak ustaliliśmy, ekspertem tym był Krzysztof Grabowski, znany na polskim rynku specjalista w zakresie corporate governance.
🟢Szczegółowo na ten temat napisaliśmy w artykule: Kernel publikuje osobliwy raport, SII odpowiada. Rynek czeka na sąd.
29 maja nadeszła odpowiedź Komitetu Konsultacyjnego GPW ds. Ładu Korporacyjnego w sprawie działań spółki Kernel Holding. Poniżej publikujemy treść nowego komunikatu:
Podtrzymanie stanowiska Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego w sprawie naruszenia zasady 4.13 „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021” przez Kernel Holding S.A.
Komitet ds. Ładu Korporacyjnego („Komitet”) zapoznał się z opublikowanym przez Kernel Holding S.A. („Spółka”) raportem ESPI nr 21/2024 z 14 maja 2024 r. pt. „KERNEL'S POSITION ON COMPLIANCE WITH CORPORATE GOVERNANCE BEST PRACTICES FOR WSE-LISTED COMPANIES”, jak też z załącznikiem do tego raportu, zatytułowanym „Expert's Opinion” („Pismo”), autora którego dane personalne nie zostały wraz z tym dokumentem ujawnione. Raport Spółki oraz załączone do niego Pismo odnoszą się do stanowiska Komitetu z dnia 25 stycznia 2024 r. w sprawie naruszenia przez Spółkę zasady 4.13 „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021” („Dobre Praktyki”).
Stanowisko wyrażone przez Kernel Holding S.A. i załączone do niego Pismo koncentrują się na kwestiach nieistotnych dla opinii wyrażonej przez Komitet w stanowisku z 25 stycznia 2024 r. oraz pozostają bez wpływu na prawny charakter powyższego stanowiska Komitetu i jego konsekwencje. Komitet podtrzymuje swoje stanowisko z dnia 25 stycznia 2024 r. stwierdzające, że w jego ocenie Kernel Holding S.A. naruszył zasadę 4.13 Dobrych Praktyk, co w połączeniu z odmiennymi deklaracjami składanymi przez Spółkę stanowi zachowanie godzące w zaufanie akcjonariuszy i pozostałych uczestników rynku oraz łamiące fundamentalne, uniwersalne reguły rynku kapitałowego.
Celem Komitetu jest podnoszenie standardów zasad ładu korporacyjnego w spółkach giełdowych oraz zwiększanie znaczenia zasad Dobrych Praktyk na polskim rynku kapitałowym. Komitet podejmuje działania samodzielnie, zachowując niezależność w formułowaniu swoich opinii, ocen i stanowisk. Opinie, oceny i stanowiska Komitetu nie mogą być utożsamiane z ocenami, stanowiskami i opiniami GPW ani żadnej innej instytucji lub organizacji. W skład Komitetu wchodzą eksperci reprezentujący różne grupy uczestników rynku kapitałowego, powoływani i odwoływani uchwałą Zarządu Giełdy. Opisane w stanowisku Kernel Holding S.A. oraz Piśmie potencjalne konflikty interesów w odniesieniu do niektórych członków Komitetu są odpowiednio analizowane, a ryzyko z tym związane jest każdorazowo minimalizowane. |
Kernel zapowiada: będziemy się bronić
Stanowisko Komitetu Konsultacyjnego GPW ds. Ładu Korporacyjnego zostało opublikowane dzień po tym, jak Kernel przedstawił raport za pierwszy kwartał 2024 r. W dokumencie, poza wynikami finansowymi (101 mln USD zysku netto, 1 mld przychodów), znalazły się także wzmianki dotyczące sporów z akcjonariuszami mniejszościowymi, skutkującymi postępowaniami prowadzonymi przez luksemburskie sądy.
Przypomnijmy, sprawy te dotyczą zaskarżenia uchwały Rady Dyrektorów dotyczącej planów wycofania spółki z GPW oraz zaskarżenia emisji akcji z sierpnia i września 2023 r., w ramach których główny akcjonariusz Kernela znacząco zwiększył stan posiadania w spółce.
– Kierownictwo spółki z przekonaniem podtrzymuje swoje zobowiązanie do działania w najlepszym interesie spółki, w pełnej zgodności ze wszystkimi mającymi zastosowanie przepisami prawa, regulacjami i najlepszymi zasadami ładu korporacyjnego w procesach decyzyjnych, w szczególności przy wycofywaniu akcji z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, późniejszej oferty akcji i podwyższeniu kapitału w sierpniu i wrześniu 2023 r., a także podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które odbyło się 11 grudnia 2023 r. Spółka jest zdecydowana energicznie bronić swojego stanowiska – oświadczył zarząd Kernela w raporcie.