Chat with us, powered by LiveChat

Afera Kernel Holding. KNF zawiesiła postępowanie ws. delistingu

05.03.2024 09:02
Skomentuj artykuł
Źródło: www.kernel.ua; © MOZCO Mat Szymański - stock.adobe.com

Kernel Holding poinformował, że Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła postępowanie administracyjne dotyczące delistingu spółki z GPW. Piłka jest po stronie luksemburskiego wymiaru sprawiedliwości. W ostatnim czasie akcje Kernela wyraźnie drożały.

 

4 marca w godzinach wieczornych Kernel Holding opublikował kolejny komunikat dotyczący postępowania prowadzonego przez KNF. Wcześniejsze tego typu informacje dotyczyły przedłużenia postępowania administracyjnego ws. delistingu. Tym razem treść była dalece inna.

 

Spółka otrzymała informację od Komisji Nadzoru Finansowego („KNF”) w - sprawie zawieszenia postępowania administracyjnego w sprawie wycofania Spółki z giełdy w Warszawie Giełda Papierów Wartościowych – czytamy w komunikacie Kernela.

 

Decyzja taka została podjęta na podstawie toczącego się postępowania wszczętego przez grupę akcjonariuszy mniejszościowych przed Sądem Rejonowym w Luksemburgu kwestionującego decyzję Zarządu Spółki z dnia 13 kwietnia 2023 roku o wycofaniu Spółki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – dodano.

 

Postępowania, o których mowa, są związane z aktywnością grupy inwestorów indywidualnych z Polski i Ukrainy. Wątek ten szczegółowo opisaliśmy w artykule Afera Kernel Holding. Sprawą zajmie się sąd w Luksemburgu.

 

W skrócie – akcjonariusze mniejszościowi chcą, aby luksemburski wymiar sprawiedliwości orzekł, że działanie dyrektorów spółki było sprzeczne z interesem spółki i brakowało mu potrzebnych uprawnień ze strony zarządu. W osobnym pozwie, inwestorzy domagają się zawieszenia skutków decyzji o przeprowadzeniu kontrowersyjnej emisji akcji latem ubiegłego roku, w wyniku której stan posiadania głównego akcjonariusza – spółki Namsen Ltd. kontrolowanej przez ukraińskiego oligarchę Andrija Werewskiego – wyraźnie wzrósł. Wstępne posiedzenie sądu w tej sprawie ma odbyć się już 18 marca.

 

Z kolei na 21 marca Kernel zwołał walne zgromadzenie. Z przedstawionych przez spółkę projektów uchwał wynika, że jedyny istotny podpunkt dotyczy obniżenia kapitału zakładowego poprzez umorzenie 6 602 000 akcji będących w posiadaniu cypryjskiej spółki zależnej Kernela o nazwie Etrecom Investments Ltd. Jeżeli nie dojdzie do podważenia akcji objętych w kontrowersyjnej emisji, to w ten sposób istotnie zwiększony zostałby udział akcjonariusza dominującego jakim jest Namsen (z 92,29% do 94,37%), co stanowi wartość bliską progu 95%, który zgodnie z luksemburskim prawem umożliwia „wyciśnięcie” (ang. squeeze-out) pozostałych akcjonariuszy.

 

Komunikat Kernela nie spotkał się z analogicznym komunikatem Komisji Nadzoru Finansowego. W mediach społecznościowych temat podał dalej Jacek Barszczewski, Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i rzecznik KNF/UKNF.

Kernel w górę

Burzliwie zapowiadający się marzec w przypadku Kernela został poprzedzony wyraźnym wzrostem cen akcji spółki. Pod koniec lutego walory Kernela zdrożały z 10,5 zł do 13,3 zł. Po sesji 04.03 kurs wynosił 13,00 – po otwarciu handlu przekonamy się, jak rynek zareagował na informację o zawieszeniu przez KNF postępowania ws. delistingu.

 

[Aktualizacja 09:01] Wtorkowy handel na akcjach Kernela zaczął się od umiarkowanych wzrostów (o 09:02 +2,2% i 400 tys. obrotu).

 

 

Obecne poziomy cen są oczywiście i tak o wiele niższe od kursu sprzed inwazji Rosji na Ukrainę czy przeprowadzenia kontrowersyjnej emisji.

 

 

W cieniu wszelkich działań prawnych i administracyjnych pozostaje realna działalność operacyjna Kernela, która wciąż prowadzona jest na dotkniętej rosyjską inwazją Ukrainie. Spółka wczoraj opublikowała raport podsumowujący drugie półrocze 2023 r. W większości pozycji, sprawozdanie wypada gorzej niż rok wcześniej, co – jak tłumaczy spółka – miało związek m.in. z niższymi cenami zbóż i oleju słonecznikowego. Jednocześnie widać, że w okresie październik-grudzień przychody wyraźnie wzrosły względem wcześniejszego kwartału, co z kolei wynika z odblokowania eksportu przez porty czarnomorskie.

 

 

🟢 SII monitoruje temat delistingu Kernel Holding od wielu miesięcy i zamierza działać aż do ostatecznego rozwiązania problemu. Wszystkie informacje o podjętych działaniach znajdziesz pod tagiem Kernel w sekcji Bieżące interwencje.

 

Planujemy kontynuację tematu

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie