Chat with us, powered by LiveChat

Dni bez sesji na GPW i Wall Street w 2024 r.

Skomentuj artykuł

W 2024 r. na GPW będzie najwięcej dni bez sesji od 5 lat. Na Wall Street dni bez handlu będzie mniej niż na polskiej giełdzie.
 

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowała listę dni bez sesji w 2024 r. już w połowie czerwca. Wówczas mało kto planował jeszcze kolejny rok, wobec czego wracamy do tematu teraz, gdy zbliżamy się do końca roku bieżącego.

 

Zgodnie z Uchwałą Nr 571/2023 zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w 2024 r. sesje giełdowe nie odbędą się w następujące dni:

 

 

Dni bez sesji na GPW w 2024 r.
1 Nowy Rok 1 stycznia, poniedziałek
2 Wielki Piątek 29 marca, piątek
3 Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia, poniedziałek
4 Święto Pracy 1 maja, środa
5 Święto Konstytucji 3 maja 3 maja, piątek
6 Boże Ciało 30 maja, czwartek
7 Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia, czwartek
8 Wszystkich Świętych 1 listopada, piątek
9 Święto Niepodległości 11 listopada, poniedziałek
10 Wigilia Bożego Narodzenia 24 grudnia, wtorek
11 Boże Narodzenie 25 grudnia, środa
12 Drugi dzień Świąt 26 grudnia, czwartek
13 Sylwester 31 grudnia, wtorek
Źródło: GPW

 

Nie wszystkie dni wolne od sesji na GPW są dniami wolnymi od pracy. W 2024 r. będą aż trzy takie przypadki: Wielki Piątek, Wigilia oraz Sylwester.

 

W 2024 r. liczba dni wolnych od handlu na GPW będzie najwyższa od 2019 r. Więcej niż 13 odnotowano tylko raz, w 2018 r. Wówczas do dni wynikających wprost z kalendarza dołożono jeszcze dwa dni wolne od handlu – najpierw 2 stycznia, ze względu na wprowadzenie regulacji MiFID II oraz 12 listopada, gdy w całym kraju ustanowiono dodatkowy dzień wolny od pracy, w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości.

 

 

W kontekście dni wolnych od handlu na GPW w 2024 r. warto przypomnieć 2013 r., gdy obsługujący polską giełdę system informatyczny UTP zastępował system Warset. Wówczas zarządzono dzień wolny od handlu 16 kwietnia, co zbiegało się z urodzinami GPW.

 

Obecnie GPW prowadzi prace nad nowym, autorskim systemem informatycznym WATS (Warsaw Automate Trading System). Z ostatnich informacji wynika, że giełda planuje start nowego systemu w listopadzie 2024 r.  Nie wiadomo, czy będzie się to wiązało z dodatkowym dniem wolnym od handlu.

Dni wolne od hanldu na Wall Street w 2024 r.

Ze wzlędu na znaczenie amerykańskich rynków i inwestorów w skali globalnej, warto zapoznać się także z tym, jak wygląda harmonogram dni wolnych od handlu w USA. Amerykanie będą mieli 10 takich dni, spośród których z GPW pokrywają się tylko trzy daty (Nowy Rok, Wielki Piątek, Boże Narodzenie). W USA tradycją jest obchodzenie różnych świąt w poniedziałki, wobec czego WallStreet czeka kilka długich weekendów.

 

Dni bez sesji na NYSE w 2024 r.
1 Nowy Rok 1 stycznia, poniedziałek
2 Dzień Martina Luthera Kinga 15 stycznia, poniedziałek
3 Dzień Prezydentów
(Urodziny Waszyngtona)
19 lutego, poniedziałek
4 Wielki Piątek 29 marca, piątek
5 Dzień Pamięci Narodowej 27 maja, poniedziałek
6 Dzień Wyzwolenia 19 czerwca, środa
7 Dzień Niepodległości 4 lipca, czwartek
8 Dzień Pracy 2 września, poniedziałek
9 Święto Dziękczynienia 28 listopada, czwartek
10 Boże Narodzenie 25 grudnia, poniedziałek
Źródło: NYSE

 

Dodatkowo, na Wall Street funkcjonuje tradycja skracania godzin handlu w niektóre dni. Mowa o dniu poprzedzającym Dzień Niepodległości (3 lipca), piątku po Dniu Dziękczynienia (29 listopada) oraz Wigilii Bożego Narodzenia (24 grudnia). Handel trwa wówczas do 13:00 czasu obowiązującego na wschodnim wybrzeżu (19:00 czasu polskiego).

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie