Chat with us, powered by LiveChat

Dni bez sesji w 2020 roku. Która giełda ma ich najwięcej?

Skomentuj artykuł
Sashkin - fotolia

Jak się okazuje, pod względem liczby dni bez sesji GPW nie jest ani rekordzistą, ani prymusem. Z zaplanowaną liczbą 10 dni, podczas których sesja na parkiecie się nie odbędzie, polska giełda plasuje się w środku stawki. Spośród przebadanych rynków, największą liczbę dni bez sesji ma Japonia oraz Chiny. Z kolei najmniejszą może się pochwalić Hiszpania oraz Francja.

 

W poniższej analizie zbadano pod kątem dni bez sesji giełdy w Polsce, USA, Japonii, Chinach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Hiszpanii. Dniem wspólnym dla wszystkich tych rynków jest dzień wolny z tytułu obchodów Nowego Roku (1 stycznia). Z kolei z wyjątkiem Japonii i Chin, każda z giełd ma wolne w Wielki Piątek (10 kwietnia) i Boże Narodzenie (25 grudnia). Dość mocno od pozostałych rynków (europejskich i amerykańskiego) różni się kalendarz dotyczący tych dni w Japonii i Chinach.

Dni bez sesji w Polsce

Na polskiej giełdzie sesja nie odbędzie się w dniach, w których występują m.in. takie święta jak: Trzech Króli, Wielki Piątek, Boże Ciało, Dzień Niepodległości czy Boże Narodzenie. Oprócz tego, dzień wolny zaplanowano również w sylwestra. Szczegółową rozpiskę dni, w których nie będzie sesji na GPW zamieszczono poniżej.

 

Dni bez sesji na giełdzie w Polsce 

Dzień Powód
1 stycznia Nowy Rok
6 stycznia Święto Trzech Króli
10 kwietnia Wielki Piątek
13 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny
1 maja Święto Pracy
11 czerwca Boże Ciało
11 listopada Święto Niepodległości
24 grudnia Wigilia
25 grudnia Boże Narodzenie
31 grudnia Sylwester

Źródło: GPW

Dni bez sesji w USA

Na amerykańskim rynku akcji inwestorzy wprawdzie będą mieć o jeden dzień wolny mniej (9) w stosunku do graczy z GPW, jednakże w ich przypadku należy doliczyć jeszcze dwa dni, kiedy sesja będzie skrócona. Dotyczy to dni 27 listopada i 24 grudnia 2020 roku. Wówczas sesja zakończy się o 13-tej czasu lokalnego. W ostatni piątek listopada sesja jest skracana ze względu na Black Friday, czyli dzień rabatów i zniżek, stanowiący umowny początek sezonu zakupów świątecznych w USA.

 

Podczas dni bez sesji Amerykanie będą obchodzić m.in. Dzień Matina Luther Kinga (20 stycznia), Dzień Pamięci (25 maja) czy Święto Dziękczynienia (26 listopada).

 

Dni bez sesji na giełdzie w USA

Dzień Powód
1 stycznia Nowy Rok
20 stycznia Dzień Martina Luthera Kinga
17 lutego Dzień Prezydenta
10 kwietnia Wielki Piątek
25 maja Dzień Pamięci
3 lipca Dzień wolny za 4 lipca - Święto Niepodległości
7 września Święto Pracy
26 listopada Święto Dziękczynienia
25 grudnia Boże Narodzenie

Źródło: nyse.com

Dni bez sesji w Japonii

Wśród przebadanych rynków rekordzistą pod względem ilość dni bez sesji jest giełda w Japonii. Na tamtejszym rynku wyznaczono ich aż 19. Tamtejsi inwestorzy odpoczną nieco dłużej na początku roku, gdyż wolne zaplanowano nie tylko 1 stycznia, ale także 2 i 3 stycznia. Dni bez sesji przypadają również wówczas, gdy obchodzone w Japonii jest m.in. Święto Pełnoletności (13 stycznia), Święto Założenia Państwa (11 lutego), Święto Równonocy Wiosennej (20 marca), Dzień Szacunku dla Starszych (21 września), czy Dzień Kultury (3 listopada). 

 

Dni bez sesji na giełdzie w Japonii 

Dzień Powód
1 stycznia Nowy rok
2 stycznia - 3 stycznia Dzień wolny
13 stycznia Święto Pełnoletności
11 lutego Święto Założenia Państwa
24 lutego Dzień wolny za 23 lutego - Urodziny Cesarza
20 marca Święto Równonocy Wiosennej
29 kwietnia Rocznica Urodzin Cesarza Showa
4 maja Dzień Zieleni
5 maja Dzień Dziecka
6 maja Dzień wolny za 3 maja - Dzień Konstytucji
23 lipca Dzień Oceanu
24 lipca  Dzień Sport i Zdrowia
10 sierpnia Dzień Góry
21 września Dzień Szacunku dla Starszych
22 września Święto Równonocy Jesiennej
3 listopada Dzień Kultury
23 listopada Dzień Dziękczynienia za Pracę
31 grudnia Sylwester

Źródło: jpx.co.jp, macronext

Dni bez sesji w Chinach

Nieco mniej, bo 17, jest dni bez sesji w Chinach. Na rynku handel nie będzie się odbywał w dniach od 27 do 30 stycznia ze względu na obchody Nowego Roku Księżycowego. Z kolei od 1 do 5 maja obchodzone jest Święto Pracy. Również więcej jest dni wolnych od handlu ze względu na Święto Narodowe Chin. Sesja z tego powodu nie odbędzie się w dniach od 1 do 8 października.

 

Dni bez sesji na giełdzie w Chinach

Dzień Powód
1 stycznia Nowy Rok
27 stycznia - 30 stycznia Nowy Rok Księżycowy
6 kwietnia Święto Zmarłych
1 maja Święto Pracy
4 maja - 5 maja Święto Pracy
25 czerwca - 26 czerwca Święto Smoczych Łodzi
1 października - 2 października Święto Narodowe
5 października - 8 października Święto Narodowe

Źródło: sse.com.cn, macronext

Dni bez sesji w Wielkiej Brytanii i w Niemczech

W przypadku giełdy w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, dni podczas których sesja się nie odbędzie jest 8. W przypadku giełdy we Frankfurcie w kwestii kalendarza duże podobieństwa można dostrzec z polską giełdą. Na giełdzie w Londynie należy natomiast zwrócić uwagę na Święto Bankowe (majowe, wiosenne i letnie). Oprócz tego brytyjczycy mogą liczyć na skróconą sesję w dniach 24 oraz 31 grudnia, czyli w Wigilię i Sylwestra.

 

Dni bez sesji na giełdzie w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech

Wielka Brytania Niemcy
Dzień Powód Dzień Powód
1 stycznia Nowy Rok 1 stycznia Nowy Rok
10 kwietnia Wielki Piątek 10 kwietnia Wielki Piątek
13 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny
8 maja Majowe Święto Bankowe 1 maja Święto Pracy
25 maja Wiosenne Święto Bankowe 1 czerwca Zielone Świątki
31 sierpnia Letnie Święto Bankowe 24 grudnia Wigilia
25 grudnia Boże Narodzenie 25 grudnia Boże Narodzenie
28 grudnia Dzień wolny za 26 grudnia - Boxing Day 31 grudnia Sylwester

Źródło: lseg.com, xetra.com

Dni bez sesji we Francji i w Hiszpanii

Identyczny kalendarz dni bez sesji na giełdzie mają Francuzi i Hiszpanie. Obydwa kraje odwołały sesję w przypadku 5 dni i nie będą handlować m.in. w Nowy Rok (1 stycznia), Wielki Piątek (10 kwietnia), Święto Pracy (1 maja) i Boże Narodzenie (25 grudnia). W przypadku Wigilii i Sylwestra, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, sesja jest skrócona. Warto dodać, że spośród przebadanych rynków, te dwa mają najmniejszą liczbę dni bez sesji.

 

Dni bez sesji na giełdzie we Francji i w Hiszpanii

Dzień Powód
1 stycznia Nowy Rok
10 kwietnia Wielki Piątek
13 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny
1 maja Święto Pracy
25 grudnia Boże Narodzenie

Źródło: euronext.com, bolsamadrid.es

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie