Chat with us, powered by LiveChat

Rum wejdzie na GPW. Inwestowanie w alkohole na Private Market

18.10.2023 09:28
Skomentuj artykuł
© Marco Attano - stock.adobe.com

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nawiązała współpracę z Dictador Europe, na mocy której na polskiej giełdzie pojawią tokeny reprezentujące rum. Obrót tokenami ma odbywać się na platformie GPW Private Market.

 

O tym, że GPW pracuje nad Private Market – opartą o blockchain platformę obrotu rozmaitych aktywów niefinansowych – wiadomo już od 2018 r., gdy polska giełda prezentowała strategię do 2022 r. Zapowiedź uruchomienia platformy pojawiła się także w maju tego roku, gdy GPW prezentowała strategię na lata 2023-2027. W ostatnich miesiącach platforma była już testowana przez pracowników GPW.

 

O współpracy GPW z Dictador Europe napisały dziś agencja informacyjna ISB News oraz „Puls Biznesu”. ISB opublikowała informację prasową Dictador Europe, z której dowiadujemy się m.in., że:

 

  • Oferta będzie skierowana do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych
  • Tokenizacja może objąć 60 000 litrów rumu z lat 1983-88, który leżakuje w 99 beczkach o pojemności 625 litrów każda
  • Dictador Europe wycenia tę partię rumu kolekcjonerskiego na 100 mln euro
  • Tokeny mają być wymienialne na fizyczny gotowy produkt

 

Z kolei artykuł Marcela Zatońskiego z „Pulsu Biznesu” precyzuje, że tokeny na rum mają pojawić się na GPW w pierwszej połowie przyszłego roku. W treści artykułu znalazł się też krótki wywiad, którego dziennikowi udzielił Marek Szołdrowski, prezes Dictadora.

 

Opracowywana przez GPW platforma obrotu tokenami ma być dostępna bezpośrednio, bez konieczności posiadania rachunku maklerskiego. W sieci można już znaleźć stronę GPW Private Market, choć jeszcze nie umożliwia ona rejestracji ani handlu. Funkcjonuje ona pod adresem: www.gpwpm.pl

 

W kontekście współpracy GPW z Dictador Europe w sprawie emisji tokenów na rum, warto przypomnieć, że już pod koniec 2021 r. giełda zapowiedziała podpisanie memorandum o partnerstwie z Artinfo.pl, którego owocem miało być „stworzenie ram biznesowych umożliwiających tokenizację dzieł sztuki, a w szczególności obrazów”.

 

🟢 Pytania dotyczące GPW Private Market wysłaliśmy do zespołu prasowego GPW. Gdy tylko otrzymamy odpowiedzi, artykuł zostanie zaktualizowany.

 

Akutalizacja: otrzymaliśmy odpowiedzi od zespołu prasowego GPW:

 

SII: Kiedy planowany jest start nowej platformy?

 

GPW: Z powodów regulacyjnych musieliśmy zmienić priorytet z tokenizacji niefinansowej na finansowanie społecznościowe, a obie linie działają od siebie niezależnie technologicznie i biznesowo. Wciąż pracujemy m.in. nad tokenami na sztukę, lecz platforma tokenizacyjna będzie uruchomiona później niż planowaliśmy. Technologicznie platforma będzie gotowa w I połowie 2024 r., ale ze względów regulacyjnych termin uruchomienia działalności w tym obszarze może się wydłużyć.

 

SII: Dlaczego GPW zdecydowała się na tego rodzaju aktywa?

 

GPW: Są to niszowe produkty kolekcjonerskie, ale widzimy potencjał w wykorzystaniu naszego know-how z tradycyjnych rynków w tym obszarze. Jest to również rynek o potencjale większym niż wyłącznie lokalny.

 

SII: Co jeszcze (poza rumem) może zostać stokenizowane i wprowadzone na platformę GPW?

 

GPW: Platforma tworzona w ramach projektu Private Market, wykorzystując zdecentralizowaną sieć blockchain, będzie oferować użytkownikom również dostęp do rynku pierwotnego i wtórnego stokenizowanych kryptoaktywów, np. dzieł sztuki.

 

W listopadzie 2021 r. GPW podpisała MoU z ArtInfo, którego celem jest współpraca w zakresie przygotowania ram biznesowych wspomnianej tokenizacji dzieł sztuki. Równolegle prowadzone są rozmowy z innymi, potencjalnymi emitentami, jednak na chwilę obecną nie możemy udzielić szerszej informacji dot. planowanych projektów.

Aktywa niefinansowe to początek

Platforma obrotu aktywami niefinansowymi oparta na blockchain to dla GPW wstęp do wykorzystania tej technologii do obrotu akcjami, obligacjami czy ETF-ami. W lutym tego roku wyjaśniał to Adrian Kutnik, Dyrektor Działu Private Market GPW.

 

– Projekt Private Market zmierza ku temu, aby stworzyć jedną platformę do tokenizacji różnego rodzaju aktywów, jak również do pozyskiwania finansowania, między innymi przez inwestorów indywidualnych, w korzystniejszy i łatwiejszy sposób. Projekt składa się z dwóch filarów. Jednym z nich jest część finansowa, gdzie przedsiębiorstwa, które uzyskają finansowanie w ramach finansowania społecznościowego mogą obracać swoimi akcjami w stokenizowanej formie. Drugim filarem projektu Private Market jest tokenizacja aktywów niefinansowych, do tej pory mało dostępnych dla inwestorów indywidualnych, takich jak dzieła sztuki – powiedział Kutnik.

 

 

– Obecnie skupiamy się na budowie platformy, która jest testowana w zespole pracowników GPW. W kwietniu planujemy przeprowadzić testy wśród pracowników Grupy Kapitałowej GPW w formie przystępnej gry tradingowej. W obszarze innych aspektów projektu Private Market, widzimy korzystny trend regulacyjny. Mamy nadzieję, że umożliwi nam to przyspieszenie realizacji naszego głównego celu, jakim jest obrót akcjami, obligacjami czy ETF-ami w stokenizowanej formie w oparciu o platformę blockchain – dodał.

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie