Chat with us, powered by LiveChat

Synektik – polski beneficjent robotyzacji medycyny [Analiza]

Skomentuj artykuł
Źródło: www.intuitive.com

Synektik to spółka notowana na GPW, która działa w branży medycznej. Spółka działa na rynku radiofarmaceutyków oraz jako dystrybutor urządzeń i akcesoriów medycznych. Przyglądamy się najważniejszym obszarom jej działania oraz perspektywom rozwoju.

 

Firma jest zatem beneficjentem wzrostu nakładów na służbę zdrowia i rozwijającą się robotyzacją polskiej służby zdrowia. Poboczną działalnością jest działalność informatyczna na rynku medycznym. W ostatnich kwartałach nastąpił dynamiczny wzrost przychodów, głównie spowodowany sprzedażą sprzętu medycznego, którego Synektik jest dystrybutorem. Szczególnie istotną rolę odgrywają roboty DaVinci, które odpowiadają za ponad połowę przychodów spółki. Wzrost skali działania został zauważony przez inwestorów. Jaka przyszłość czeka spółkę?

Synektik – model biznesowy

Synektik działa na rynku w trzech segmentach:

 

  • dystrybucji sprzętu medycznego
  • rozwiązania IT dla służby zdrowia
  • produkcja i sprzedaż radiofarmaceutyków

Dystrybucja sprzętu medycznego

Synektik ma podpisane umowy na dystrybucje sprzętu medycznego oraz akcesoriów do sprzętu medycznego. Polska firma ma m.in. wyłączność na dystrybucję robotów DaVinci na rynku polskim, czeskim i słowackim. U naszych południowych sąsiadów Synektik działa od końca 2021 roku. Umowa dystrybucyjna trwa do kwietnia 2026 roku. Przejęcie biznesu dystrybucyjnego w Czechach i na Słowacji kosztowały spółkę 1,5 mln USD oraz 30% zysku EBIT z lat 2024 i 2025, ale nie więcej niż 2 mln USD rocznie. Oznacza to, że maksymalny koszt przejęcia wynosi 5,5 mln$. Producentem robotów DaVinci jest notowany na amerykańskiej giełdzie Intuitive Surgical. Synektik skupia się na dystrybucji sprzętu do radiologii czy medycynie nuklearnej. Kolejną działalnością jest przygotowanie pod klucz i wyposażenie sal operacyjnych i centrów diagnostycznych.

 

Spółka mocno wierzy w sprzedaż robotów DaVinci i usług związanych z obsługą tych robotów. Synektik docelowo chce, aby do 2025 roku 30-40% przychodów ze sprzedaży pochodziło z dostarczania zużywalnych akcesoriów. Dzięki temu Synektik będzie miał stałe przychody, które będą rosły wraz ze zwiększaniem liczby operacji i zabiegów przeprowadzanych przez roboty DaVinci.

 

Źródło: Synektik

 

Popyt na urządzenia medyczne będzie w najbliższych latach rósł. Wynika to z tego, że polska służba zdrowia będzie się modernizowała. Dzięki temu można spodziewać się, że popyt na roboty DaVinci czy inne urządzenia dystrybuowane przez Synektik będzie wysoki. Oczywiście dużo zależy także od otrzymania przez Polskę środków z Unii Europejskiej. Środki wspólnotowe pomogą na szybszą modernizację polskiej służby zdrowia, co przełoży się także na robotyzację polskich placówek medycznych. W innych krajach CEE wydatki na służbę zdrowia będą w najbliższych latach rosły.

 

Źródło: Synektik

 

Spółka dystrybuuje nie tylko roboty DaVinci. W ofercie są także tomografy komputerowe, mammografy czy rezonanse magnetyczne.

 

Warto zauważyć, że polski rynek urządzeń CT (Tomograf Komputerowy) jest już średnio nasycony. W przeliczeniu na 1 mln mieszkańców liczba tomografów w Polsce jest więcej tego typu urządzeń niż w Hiszpanii czy Francji.

 

Źródło: Synektik

 

Znacznie gorzej Polska wypada w zestawieniu liczby wykonanych badań CT i MRI (rezonans magnetyczny) na 1 000 mieszkańców.

 

Źródło: Synektik

Kilka słów o spółce Intuitive Surgical

Warto dowiedzieć się więcej o samym produkcie DaVinci. Jest on produkowany przez amerykańską spółkę Intuitive Surgical, która jest notowana na giełdzie. Dzięki temu można pozyskać ciekawe informacje z konferencji wynikowych i spotkań branżowych. Jedną z ciekawszych konferencji była ta ze stycznia 2023 roku zorganizowana przez JP Morgan (JP Morgan Healthcare Conference). Podczas tej konferencji spółka podała, że kluczowy dla firmy jest wzrost procedur, których liczba wzrosła o 18% w tamtym roku.

 

Warto zauważyć, że nadal najważniejszym rynkiem dla Intuitive Surgical są Stany Zjednoczone, gdzie jest zainstalowanych ponad 4 500 robotów. Jest to znacznie więcej niż w pozostałych krajach. W Europie zainstalowanych było prawie 1 400 robotów a w Azji ponad 1200. DaVinci jest liderem na rynku, co znacznie ułatwia walkę o nowe kontrakty. Udziały spółki na światowym rynku wynoszą nieco mniej niż 80%. Warto jednak zauważyć, że wynika to z bardzo dużych udziałów w amerykańskim rynku robotów medycznych, który jest największy na świecie. Intuitive Surgical widzi silną lokalną konkurencję w Japonii, Korei czy Japonii. Jest to także zagrożenie dla Synektik. Jeśli w Polsce silniej pojawi się konkurencja Intuitive, to istnieje zagrożenie dotyczące przyszłych przychodów ze sprzedaży. Odnośnie konkurencji to jednym z nich może być chińska spółka Weigao, która chce rzucić konkurencję amerykańskiej firmie. Produkt ma mieć cenę o 50% niższą niż roboty Da Vinci. Jeśli produkt okaże się dobry, może podkopać silną pozycję Intuitive Surgical na rynku światowym.

 

Na rynkach poza USA najważniejsze są Chiny (350 mln USD sprzedaży), Japonia (350 mln USD) oraz Niemcy (150 mln USD). Rynek polski jest więc dla spółki niszowy, znamienne, że w raporcie rocznym ani razu nie pada słowo Polska. Warto zauważyć, że na rynkach zagranicznych dynamicznie wzrasta liczba procedur. W 2019 roku było to 285 tys. procedur wykonanych na sprzęcie Intuitive Surgical. Po trzech latach liczba procedur wzrosła do 593 tys. Powodem był wzrost liczby instalacji na rynkach zagranicznych oraz wzrost zastosowania robotów. W Polsce również powinniśmy być świadkami zwiększenia użycia robotów DaVinci.

 

Źródło: Intuitive Surgical

 

Amerykańska spółka szacuje, że w 2022 roku wykonano łącznie 1,875 mln procedur na robotach DaVinci. Biorąc pod uwagę, że na koniec poprzedniego roku było 7 544 zainstalowanych robotów, to średnia liczba procedur na robota wynosiła 248,5. Pobawmy się trochę liczbami. Skoro na rynkach zagranicznych spółka szacowała 593 tys. procedur, to w samym USA było przeprowadzonych 1 282 000 procedur. Zestawiając to z liczbą robotów (4 563), wychodzi 280,95 procedur przypadających na 1 robota DaVinci. Można powiedzieć, że jest to średnioterminowy cel dla polskiego rynku medycznego. Jest to także informacja dla inwestorów, jakiego wykorzystania robotów można spodziewać się w Polsce.

 

Im większe zastosowanie robotów, tym lepiej zarówno dla Intuitive Surgical jak i dla Synektik. Wynika to z tego, że średnia żywotność wymiennych narzędzi wynosi 10 procedur. Jednak od 2020 roku zaczęły powstawać narzędzia o średniej używalności 12-18, które powstały w ramach programu „Extended Use Program”. Te wymienne narzędzia to żyła złota dla Intuitive.

 

Po procedurze konieczna jest wymiana sprzętu, której koszt waha się od kilkuset dolarów do nawet kilku tysięcy dolarów. Oprócz tego, co roku konieczny jest serwis sprzętu, który w USA kosztuje z reguły ponad 100 000 USD. Im większa baza sprzętu i im więcej procedur, tym większa liczba przychodów powtarzalnych. W przypadku Intuitive jest to już prawie 80% przychodów. Synektik jeśli nadal będzie miał umowę na wyłączność, powinien powoli dążyć do udziału przychodów powtarzalnych w przychodach w segmencie dystrybucji sprzętu medycznego.

 

Źródło: Intuitive Surgical

Rozwiązania IT dla służby zdrowia

Jednym z produktów Synektika jest platforma ArPACS, która została stworzona, aby umożliwić stworzenie jednolitego środowiska, które pozwala na archiwizację danych medycznych. Platforma jest dedykowana dla działalności radiologicznej. Platforma umożliwia archiwizowanie dokumentacji medycznej, w skład której wchodzą obrazy, dane demograficzne, wyniki badań czy opisy lekarzy. Platforma może być zarówno dla administracji placówek medycznych jak i samych lekarzy.


Kolejnym produktem jest platforma Zbadani.pl. Ma ona za zadanie integrację pracy lekarzy, centrów opisowych, radiologów z placówkami medycznymi lub pacjentami. Na tej platformie można obsługiwać różne badania radiologiczne takie jak RTG, CT, USG, PET/MR, PET/CT czy MAM.

 

Zgodnie z informacjami na stronie spółki wspomniana platforma może:

 

  • umożliwić pacjentom uzyskać tak zwaną “drugą opinię” (dotyczącą np. opisu danego badania)
  • Realizować zlecenia opisu badań radiologicznych
  • dostęp do innych badań pacjenta (potrzebnych do wydania opinii)
  • udostępnienie danych pacjenta innym placówkom medycznym

 

Syndose to jeden z produktów platformy Zbadani.pl. Produkt ma za zadanie pomóc w zoptymalizowaniu pracowni diagnostycznej. Produkt ma pozwolić na spełnienie wymogów ALARA oraz pracownia będzie mogła monitorować dawki leków i preparatów medycznych, oraz przeprowadzać audyty i raporty kliniczne zgodne z wymogami Ministerstwa Zdrowia, oraz KCOR. Warto dodać, że Synektik oferuje usługę w formie subskrypcyjnej (abonamentowej). Sam zarząd uważa, że na wyniki sprzedaży produktu należy poczekać jeszcze dwa kwartały.

 

Spółka oferuje jeszcze swoim klientom stacje diagnostyczne ArView oraz stację przeglądową Myrian. Warto wspomnieć, że Myrian jest produktem firmy Intrasense. Produkt ma za zadania wizualizację, przechowywanie, reprodukowanie oraz eksportowanie obrazów medycznych. Z kolei ArView jest produktem, który umożliwia prezentowanie kilku obrazów na różnych miejscach. Oprócz tego to oprogramowanie umożliwia także narzędzia pomiarowe, które pozwala określić tak zwane obszary zainteresowań (ROI).

Diagnostyka i IT – wyniki operacyjne

Spółka zarówno diagnostykę jak i produkty IT łączy w jeden segment. Na wykresie poniżej widać, że przychody są bardzo zmienne i wynikają z podpisanych umów na dostawę sprzętu medycznego. Im więcej kontraktów podpisanych, tym wyższa raportowana sprzedaż. Wraz z zakończeniem cyklu dużej sprzedaży robotów, przychody segmentu powinny się ustabilizować. Jednak nie należy spodziewać się tego w najbliższych kwartałach, ponieważ spółka wciąż uczestniczy w dużych zamówieniach na dostawę sprzętu medycznego.

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych spółki

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Aleksander Borzęcki, Analityk rynku akcji SII Aleksander Borzęcki, Analityk rynku akcji SII

Zwolennik inwestowania w wartość. Przez kilka lat zatrudniony w funduszu inwestycyjnym na stanowisku Analityka Inwestycyjnego. Uważa, że przy inwestowaniu nie należy kierować się emocjami, tylko zdrowym rozsądkiem. Pasjonat piłki nożnej i rynków finansowych.

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie