Chat with us, powered by LiveChat

Zaawansowane linie trendu

W tej części zostaną przedstawione i omówione zaawansowane linie trendu. Dla odpowiedniego zrozumienia zawartych poniżej treści konieczne jest zaznajomienie się z rodzajami trendów oraz podstawowymi liniami trendu. Poniżej szczegółowo opisane zostaną trzy zaawansowane linie trendu – wachlarze, kanały i korekty.

Zasada wachlarza

Sytuacja na rynkach jest dynamiczna i właściwie w każdej chwili może nastąpić nagły zwrot o 180°, powodując zmianę trendu lub jego dynamiki. Jak już posiądziemy nieco wprawy w analizie wykresów, to z pewnością łatwo nam będzie zauważyć, jak czasami trendy przyspieszają, bądź zwalniają. W takich sytuacjach, podstawowym zadaniem analityka jest szybkie dostosowanie się do zachowań waloru lub całego rynku. Z pomocą przychodzą tutaj „wachlarze”, czyli kolejne linie trendu wytyczane na wykresie danego instrumentu finansowego.

 

Na poniższych grafikach przedstawione zostaną przykłady praktycznego zastosowania wachlarzy wraz z omówieniem zasad ich wykorzystania.

 

Po wyznaczeniu pierwszej linii trendu podczas wzrostów, należy obserwować zachowanie się notowań w pobliżu wytyczonej linii. Jeśli pierwotna linia trendu zostanie przebita, czekamy na wyznaczenie nowego dołka w ruchu spadkowym, który posłuży nam do wykreślenia drugiej linii trendu. Analogicznie postępujemy po wyłamaniu drugiej linii, tzn. czekamy na wyznaczenie dołka. Na jego podstawie rysujemy nową linię trendu.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie