Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (02.01.2023) – USD/PLN oraz EUR/USD z przecięciami na średnich MA50/200

Skomentuj artykuł
© mkos83 - stock.adobe.com

Noworoczny, poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, sWIG80, złoto, ropa WTI, USD/PLN oraz EUR/USD.

DAX

Notowania DAX w ostatnim tygodniu konsolidowały w okolicach ważnego wsparcia jakim jest strefa między 13947 pkt., a 14135 pkt. Od dołu wzmocnienie stanowi średnia MA50, która idealnie wspiera aktualną korektę. Warto wspomnieć, że ostatnie sesje w ciągu roku odbyły się na znacznie zmniejszonym wolumenie. Z perspektywy oscylatora MACD moglibyśmy się spodziewać raczej wzrostu indeksu w najbliższym czasie, jednak świeca spadkowa z 15.12.2022 wyraźnie daje znać, że korekta może być rozgrywana głębiej. Zazwyczaj po takiej, podażowej sesji nadchodzą kolejne spadkowe. Trwa bowiem korekta fali wzrostowej z października i listopada 2022. W przypadku gdyby doszło do przebicia dołem wsparcia 13947 pkt. mogłaby otworzyć się droga do podążania w kierunku strefy wsparcia między Fibo 0.382, czyli 13601 pkt., a wsparciem 13664 pkt. Jeszcze mocniejsza korekta mogłaby sprowadzić notowania w okolice Fibo 0.5, wynoszącego 13271 pkt. Rynek znajduje się bowiem w obawach o kolejną falę SARS-CoV-2. Kolejne państwa europejskie nakładają obostrzenia dla podróżujących z Chin. Gdyby jednak nowy rok przywitał inwestujących wzrostami, to opór dla stanowi poziom 14135 pkt. Jego wybicie mogłoby dać szansę do podążania w kierunku mocniejszej strefy podażowej, jaką wyznacza strefa zaczynająca się od 14566 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG20

Notowania polskiego WIG20 znajdują się w konsolidacji, po bardzo mocnym wzroście z okolic października i listopada 2022. Indeks zachował mocną siłę, nie korygując wraz z rynkami zachodnimi. W przypadku wybicia psychologicznego oporu na poziomie 1800 pkt. Moglibyśmy spodziewać się ataku byków w kierunku kolejnej strefy oporu między 1860 pkt., a 1887 pkt. Scenariusz ten zdaje się potwierdzać układ oscylatora MACD, który ułożony jest w możliwości przecięcia się w sygnale sprzyjającym popytowi. Warto jednocześnie zauważyć, że nie odbyła się naturalna korekta ostatniego wzrostu. Notowania skorygowały jedynie do poziomu 1681 pkt., który dodatkowo był testowany tylko raz. Możliwe, że odpowiedź o kierunkowości ruchu znajduje się w rynkach zachodnich, a także walutach, opisanych poniżej.

 

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie