Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (12.12.2022) – Indeksy w obliczu trzech wiedźm

Skomentuj artykuł
© Who is Danny - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.

DAX

Notowania DAX znajdują się w konsolidacji pod ważnym oporem, jaki stanowi kilka ostatnich lokalnych szczytów. Poziom ten zaczyna się w okolicach 14566 pkt. W tym miejscu niedźwiedzie przejmują pałeczkę i spychają notowania do korekty, która jednak ciągle nie jest głęboka. W tym tygodniu scenariusz konsolidacji, może być kontynuowany, bowiem znajdujemy się w okresie przed tzw. „trzema wiedźmami”, czyli serią wygasających kontraktów w trzeci piątek, trzeciego miesiąca kwartału. Ciekawe zdarzenie obserwujemy natomiast na średnich MA50 i MA200, bowiem średnie zamierzają się przeciąć w formie „złotego krzyża”. Może mieć to miejsce już podczas najbliższej sesji, a zdarzenie to z perspektywy technicznej może dodatkowo budować techniczne oblicze hossy. Wsparciami są poziomy 14135 pkt., a niżej 13947 pkt. Natomiast opór stanowi strefa okolic od 14566 pkt. Jej przebicie górą dałoby sygnał to zmierzania do kolejnego poziomu oporu jakim jest 14845 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG20

WIG 20 wykazuje bardzo dużą siłę utrzymując się w okolicach 1700 pkt. Kurs znajduje się jednak pod mocnym oporem średniej MA200. Trwa konsolidacja, która przybrała boczny tor. Na tą chwilę opór stanowi poziom 1781 pkt., zaś wsparcie we wspomnianej konsolidacji to 1681 pkt. Ten drugi poziom był testowany na razie tylko raz i bardzo możliwe, że niedźwiedzie będą chciały go przetestować ponownie, wraz ze zbliżającą się końcówką roku. Wszak zbliżamy się do okresu optymalizacji podatkowej i wygasania serii kontraktowych. Kolejnym wsparciem jest 1655 pkt., a niżej 1601 pkt. Ostatnia fala wzrostowa nie skorygowała. Jednak analizując wcześniejsze podobne fale rozpoczynające hossę, często dochodzi do ruchu kontynuacyjnego, po konsolidacji. Wówczas kolejnymi poziomami oporu mogą okazać się 1781 pkt., a następnie 1887 pkt.

 

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie