Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Bumech. „PG Silesia posiada ponad 40 milionów ton zasobów”

Skomentuj artykuł

Wyniki za trzeci kwartał były tematem przewodnim czatu inwestorskiego ze spółką Bumech.  Na pytania inwestorów odpowiadali: Artur Siewierski, Prezes zarządu Grupy Kapitałowej Bumech S.A. oraz Marcin Sutkowski Przewodniczący rady nadzorczej PG "Silesia" oraz prezes Modern Solutions for Environment sp. z o.o.  Oprócz kwestii wynikowych, poruszono również temat dywidendy, inwestycji, w tym segmentu wydobywczego grupy, a także strategii spółki.


Wśród pytań dotyczących bezpośrednio wyników spółki, pojawiła się sprawa wyższych kosztów ogólnego zarządu w trzecim kwartale 2022 roku. 

 

- Wpływ na wzrost tych kosztów, miały między innymi: wzrost podatków, m.in. lokalnych, w tym opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, wprowadzenie dodatków inflacyjnych czyli dodatku cenowego, rozwiązanie to wprowadzono wzorem innych spółek górniczych w celu zabezpieczenia pracowników przed skutkami inflacji i zapobieżenia odpływu wykwalifikowanej kadry pracowniczej, podwyżki wynagrodzeń dla pracowników spółki PG Silesia – od sierpnia 2022 roku, koszty zakończenia kontraktu w Czarnogórze, ogólny wzrost kosztów usług zewnętrznych ponoszonych przez spółkę - wyjaśnili przedstawiciele spółki.

 

Kontynuując temat wynagrodzeń, pytano o presję płacową w spółce.

 

- Odczuwamy, jak cała branża, dużą presję. Wzrost wynagrodzeń w branży jest znaczący i jest to jedyna metoda na utrzymanie najlepszych pracowników i zarazem wydajności - dodano.

 

Pytano również o wpływ wzrostu stóp procentowych na zdolność spółki do regulowania zobowiązań.

 

- Spółka nie posiada istotnych zobowiązań dłużnych, na których wpływ miałyby wysokie stopy procentowe. Ostatnie długi odsetkowe wobec wierzycieli układowych zostały spłacone w trzecim kwartale - podał zarząd Grupy Bumech.

Kontrakty zagraniczne

Poruszono również temat kontraktów zagranicznych Grupy Bumech. W pierwszej kolejności pytanie dotyczyło importu węgla z RPA.

 

- Spółka Bumech nie będzie sprzedawać bezpośrednio węgla z importu. Węgiel importowany będzie zblendowany z węglem krajowym w celu stworzenia produktów odpowiednich jakościowo dla klientów przemysłowych. Pierwsze blendowanie zaczynamy już w grudniu 2022 roku - mówiono podczas czatu.

 

Inwestor wspomniał również, że zeszłym roku spółka podpisała kontrakt z amerykańskim partnerem, a następnie go "zawiesiła".

 

- Zamawiający nie wywołuje na chwilę obecną dalszych zamówień, a że na dzień dzisiejszy maksymalizujemy zyski na rynku krajowym, nie wywieramy presji na Zamawiającym w kierunku realizacji całego zamówienia - podano.

Inwestycje

W kwestii inwestycji, pytano o budowę farmy wiatrowej oraz jej wpływ na funkcjonowanie i wynik finansowy spółki.

 

- Zakupiony teren jest obszarem pogórniczym i wymaga wykonania niwelacji oraz stosownych projektów, zmian planów zagospodarowania terenu oraz innych działań administracyjnych, które są wykonywane. Projekt nie jest krótko terminowy, zajmie około 3 lat. Szacujemy nasze możliwości na około 40 - 60 MW mocy zainstalowanej - wyjaśnili przedstawiciele zarządu.

 

Pytano także o rozwój segmentu wydobywczego grupy, w szczególności w kwestii eksploatacji nowych złóż. W pierwszej kolejności zapytano o złoże Dankowice.

 

- Spółka otrzymała dodatkowe zapytania z zakresu ochrony środowiska, ich dalsze procedowanie jest konieczne do uzyskania ewentualnej zgody. Warto jednak podkreślić, że zasoby złóż w Dankowicach określane są na poziomie 6 -7 milionów ton węgla handlowego. PG Silesia posiada jeszcze ponad 40 milionów ton zasobów, w ramach posiadanej koncesji do roku 2044, przeznaczonych do wydobycia. W związku z powyższym złoże Dankowice nie jest niezbędne do funkcjonowania kopalni w okresie jej istnienia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że uruchomienia tego złoża wymagałoby inwestycji na poziomie około 300 mln złotych, jednakże ze względu na geologię jest to dla nas złoże ważne, które pozwoliłoby w przyszłości obniżyć koszty produkcji. Dlatego będziemy o nie zabiegać - odpowiedziano.

 

W kwestii ścian wydobywczych podano natomiast: Aktualnie wydobycie prowadzone jest na dwóch ścianach, 3 ściana jest od tygodnia w likwidacji poeksploatacyjnej. Prowadzone są prace związane ze zbrojeniem nowej, termin jej uruchomienia to połowa stycznia 2023. Zasoby do wydobycia w nowej ścianie (330) to około 650.000 ton, kolejnej planowanej na luty to około 950.000 ton, na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2023 uruchomiona zostanie kolejna ściana (nr 125) w pokładzie 327, jej przewidywane zasoby około 500.000 ton, ta zaś zastąpi ścianę nr 330 uruchamianą w styczniu. Proces uruchamiania i likwidacji (poeksploatacyjnej) ścian jest ciągłym procesem inwestycyjnym w życiu każdej kopalni.

 

Pojawiło się również pytanie o wzrost zapasów węgla, który pojawił się mimo wysokiego popytu na surowce.

 

- Wzrost zapasów – to wynik, między innymi, wysokiego poziomu wydobycia w miesiącach sierpień i wrzesień, mniejszego poziomu wykorzystania urlopów wypoczynkowych przez załogę w miesiącach letnich oraz zmiany systemu organizacji pracy wprowadzonego od 1 sierpnia 2022 roku. Przewidywaliśmy niższy poziom produkcji w związku ze zmianą organizacji pracy. Postanowiliśmy zabezpieczyć odpowiednie ilości węgla dla renegocjowanych kontraktów, w tym w ramach spraw sądowych. W zakresie zaś spraw sądowych zostało nam dwóch ostatnich klientów negujących nadzwyczajną zmianę stosunków gospodarczych wynikającą, między innymi, z wybuchu wojny w Ukrainie oraz nieoczekiwanie wysokiego poziomu inflacji - podał Bumech podczas czatu.

 

Z kolei w kwestii planu wydobywczego mówio: Naszą ambicją jest systematyczne zwiększanie produkcji. Planujemy osiągnąć w przyszłym roku ponad 2 mln ton węgla handlowego, dzięki czemu uzyskamy obniżkę jednostkowych kosztów produkcji.

Strategia i dywidenda

Jeden z uczestników czatu pytał o plany dotyczące publikacji strategii grupy.

 

- Koncepcja strategiczna spółki zostanie opublikowana, w momencie jej zaakceptowania i przyjęcia przez zarząd i radę nadzorczą spółki. Wyprzedzając pytania o terminy – jest bardzo wiele zmiennych, które wymuszają korekty planów i zamierzeń. Ale chcemy opublikować koncepcję strategiczną do końca pierwszego kwartału 2023 roku. W chwili obecnej maksymalizujemy korzyści płynące z obecnego zainteresowania przemysłem wydobywczym, to nasz obowiązek względem akcjonariatu oraz fundament tworzenia dalszej przyszłości tej firmy, również w czasach, kiedy sytuacja na rynku nośników energii ulegnie uspokojeniu - odpowiedział zarząd Grupy Bumech.

 

Z kolei na pytanie o rozważaną dywidendę, w tym jej termin oraz wyaokość podsumowano: Zmienność otoczenia regulacyjnego (patrz pomysły na extra podatki dla branży) powodują iż jest za wcześnie na wiążące deklaracje w tym zakresie, natomiast intencją zarząd jest takie działanie.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie