Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (07.11.2022) – WIG20 i DAX w mocnym odbiciu

Skomentuj artykuł
© Jira - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, miedź oraz Bitcoin.

DAX

W ubiegłym tygodniu notowaniom niemieckiego indeksu DAX udało się przebić istotną linię oporu, trendu spadkowego. Dało to sporo optymizmu, przez co wykres wygląda obecnie pozytywnie. Warto jednak zwrócić uwagę, że notowania znajdują się pod średnią MA200, która od góry stanowi opór, a oscylatory są już wysoko, co może świadczyć o wykupieniu. Gdybyśmy doczekali się naturalnej korekty, to należałoby się spodziewać wsparcia w okolicach strefy okolic 12890 pkt., natomiast w przypadku ewentualnej kontynuacji ruchu ku górze, oporem może okazać się wspomniana średnia, a także poziom 13664 pkt. Wyżej kolejny opór może być związany z lokalnym szczytem na poziomie 13947 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG 20

WIG 20 podobnie jak niemiecki DAX ruszył w kierunku dynamicznego odrabiania strat. Obecne dwa tygodnie były najmocniejszą zwyżką od dawna, gdzie praktycznie nie mieliśmy dni spadkowych. W ten sposób notowania wybiły górą opór okolic 1554 pkt., o którym wspominaliśmy wielokrotnie podczas poniedziałkowych przeglądów. Poziom ten teraz powinien stanowić krótkoterminowe wsparcie w przypadku ewentualnej korekty. Kolejnym poziomem wsparcia może okazać się 1496 pkt. Na tą chwilę pałeczkę zdecydowanie przejęły byki, jednak na oscylatorach zaczynamy obserwować wykupienie, co może być zwiastunem zbliżającej się lokalnej korekty. Aby mówić jednak o wybiciu górą trendu spadkowego notowania musiałyby przebić górne ograniczenie kanału trendu spadkowego, gdzie obecny opór znajduje się mniej więcej przed poziomem 1655 pkt. Bez względu na to, czy doczekamy się krótkoterminowej korekty, czy nie wykres cenowy wygląda zdecydowanie lepiej. Gdyby zwyżka była kontynuowana moglibyśmy mówić o odwróceniu trendu spadkowego w przyszłości.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie