Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (09.01.2023) – Złoty krzyż na WIG20

Skomentuj artykuł
© Murrstock - stock.adobe.com

Noworoczny, poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, miedź, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.

DAX

Notowania DAX po odbiciu od średniej MA50 skierowały się mocnym ruchem wzrostowym w kierunku istotnego oporu w okolicach strefy między 14566 pkt., a 14682 pkt. Kształt ostatnich świec oraz układ oscylatora MACD sugerują, że przy trzecim podejściu pod wskazany opór może dojść do jego wybicia górą. Tym samym mielibyśmy do czynienia z kontynuacją hossy na notowaniach DAX. Jeśli w rozpoczynającym się tygodniu faktycznie doczekamy się wybicia górą, to należałoby się spodziewać oporów na kolejnych istotnych strefach, tj. 14845 pkt., a wyżej 15018 pkt. Wsparcia natomiast należy upatrywać w okolicach ostatniego lokalnego dołka, czyli okolic 14000 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG20

WIG20 wybił górą z klina zwyżkującego. Notowania napotkały jednak opór w okolicach 1887 pkt. Na wykresie, po piątkowej sesji pojawiła się „spadająca gwiazda”, co może sygnalizować korektę. Po stronie byków z pewnością są wskazania oscylatora MACD, który niedawno przeciął się od dołu w formie sprzyjającej popytowi. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że średnia MA50 dotarła do MA200 od dołu i dochodzi właśnie do przecięcia się w formie tzw. „złotego krzyża”. Świadczyć to może o rozpoczynającej się hossie na notowaniach WIG20, jednak z uwagi na oscylator RSI oraz piątkową świecę należy brać pod uwagę możliwość krótkoterminowej korekty, bowiem moc indeksu związana jest z tzw. „efektem stycznia”.

 

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie