Chat with us, powered by LiveChat

GlobalConnect wystartował. Rynek nowy i światowy, ale na razie nieco pusty

Skomentuj artykuł
© BillionPhotos.com - stock.adobe.com

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchomiła dziś rynek GlobalConnect, który umożliwi handel akcjami zagranicznych spółek na zasadach podobnych do tych, które regulują obrót papierami krajowymi. Polscy inwestorzy już na starcie spotkają się jednak z istotnymi ograniczeniami nowego rynku.

 

4 listopada 2022 r. zapisze się w historii polskiej giełdy, jako dzień, w którym uruchomiony został GlobalConnect. Nowy rynek zapowiedziany został przez wiceprezes giełdy Izabelę Olszewską już w trakcie konferencji WallStreet 25 w czerwcu 2021 r. Chociaż pierwotne plany zakładały uruchomienie nowego segmentu przed końcem ubiegłego roku, to rzeczywistość zweryfikowała te plany i GlobalConnect wystartuje pod koniec 2022 r.

 

Wbrew początkowym zapowiedziom, na start nowego rynku nie udało się też „dowieźć” 20-30 zagranicznych spółek. Wielkimi nieobecnymi nadal będą giganci z USA, tacy jak Tesla, Amazon, Apple czy Microsoft, którzy z pewnością mogliby „reklamować” nową inicjatywę GPW. Zamiast tego, od dziś możemy na polskiej giełdzie inwestować w pięć spółek z Frankfurtu:

 

 • Allianz
 • BMW
 • Mercedes Benz
 • Siemens
 • Volkswagen

 

Handel akcjami zagranicznych spółek prowadzony będzie w dniach i godzinach sesji na GPW (09:05-17:05), co niekoniecznie pokrywa się z handlem na rynkach macierzystych. Ponadto, zagraniczne akcje notowane będą w polskich złotych, rozliczaniem transakcji zajmie się Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (w cyklu T+2), zaś posiadaczom akcji przysługiwać będą wszelkie prawa, w tym do dywidendy.

 

Notowane akcje wprowadzane do obrotu przez Wprowadzających Animatorów Rynku (WAR) bez zgody emitentów, czyli globalnych spółek notowanych na zachodnich giełdach. Pierwszym WAR zostało Santander Biuro Maklerskie.

 

W chwili uruchomienia członkami nowego rynku jest 11 domów maklerskich. Dostęp do GlobalConnect swoim klientom oferują:

 

 • Biuro Maklerskie Alior Banku
 • Biuro Maklerskie Pekao
 • Biuro Maklerskie BNP Paribas Bank Polska
 • Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
 • Dom Maklerski BDM
 • Erste Securities Polska
 • Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego
 • Noble Securities
 • Opera Dom Maklerski
 • Santander Biuro Maklerskie
 • Trigon Dom Maklerski

 

Na liście nie znajdziemy więc Biura Maklerskiego mBanku (oraz usługi eMakler), XTB czy Biura Maklerskiego PKO BP. Oznacza to, że bez dostępu do GlobalConnect pozostanie spory kawałek rynku.

 

Dostęp do GlobalConnect w domach maklerskich
Instytucja Liczba rachunków we wrześniu 2022 r. Dostęp do GlobalConnect
mBank S.A. Biuro Maklerskie 411 255 Nie
BM Pekao 202 416 Tak
ING Bank Śląski S.A. Biuro Maklerskie 176 177 Tak
BM PKO BP  147 553 Nie
Santander Biuro Maklerskie 121 489 Tak
XTB S.A. 119 037 Nie
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. 115 037 Tak
BM Alior Bank S.A. 88 980 Tak
Biuro Maklerskie BNP Paribas Bank Polska S.A. 37 846 Tak
NOBLE Securities S.A. 26 014 Tak
BM Banku Millennium S.A. 23 132 Nie
Trigon DM S.A. 16 654 Tak
Dom Maklerski BDM S.A. 14 841 Tak
Biuro Maklerskie Banku Handlowego w Warszawie S.A. 8 272 Nie
DM Banku BPS S.A. 6 826 Nie
Ipopema Securities S.A. 6 471 Nie
Erste Securities Polska S.A. 168 Tak
Opera DM Sp. z o.o. 9 Tak
Źródło: GPW, KDPW

 

Klienci mBanku mają szeroki dostęp do rynków zagranicznych od 2016 roku. Kupują i sprzedają za naszym pośrednictwem 1800 akcji i ponad 400 ETFów notowanych na giełdach nowojorskich, londyńskiej i frankfurckiej. Instrumenty te są dostępne zarówno na rachunkach eMakler, mdm, ja i IKE/IKZE.  Oceniamy zatem, że zainteresowanie ofertą Global Connect wśród naszych klientów będzie znikome. Dlatego zdecydowaliśmy o nieprzystępowaniu do programu – mówi nam Michał Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynków Regulowanych w mBanku.

 

Każdy z domów maklerskich będzie miał oczywiście swobodę w ustalaniu prowizji od zleceń na GlobalConnect, jednak warto dodać, że GPW zadeklarowała pobieranie opłat równych tym, które obowiązują w przypadku rynku głównego. W efekcie np. w DM BOŚ za kupno akcji na GC zapłacimy 0,29%/minimum 5 zł.  

 

GlobalConnect będzie też dostępny na rachunkach IKE/IKZE (o ile dany dom maklerski takowe prowadzi). Tak jak w przypadku inwestowania na rynku głównym czy NewConnect, klienci biur maklerskich inwestujący na GlobalConnect również otrzymają PIT-8C.

 

Oto jak GlobalConnect zachwala sama GPW:

 

 • Poszerzenie oferty GPW z myślą głównie o inwestorach indywidualnych
 • Możliwość dywersyfikacji portfela o zagraniczne „blue chips”
 • Możliwość handlu akcjami spółek z zagranicy podczas sesji giełdowej w Warszawie
 • Notowania w polskim złotym
 • Możliwość handlu poprzez rachunek inwestycyjny w każdym domu maklerskim podłączonym do GlobalConnect
 • Dostęp do danych rynkowych na analogicznych zasadach, jak na pozostałych rynkach akcji GPW
 • Płynność zapewniana przez Wprowadzających Animatorów Rynku
 • Pożytki z posiadanych papierów wartościowych (np. dywidendy)

 

Aktualizacja: Obroty na starcie niezbyt duże

Wiedeński przykład

Pracując nad GlobalConnect, GPW wzorowała się m.in. na giełdzie wiedeńskiej, która od czerwca 2017 r. prowadzi segment Global Market. Na Wiener Börse zagranicznych spółek jest jednak ponad 750, z czego 314 to podmioty z USA. Na tym tle GlobalConnect wygląda oczywiście bardzo skromnie, lecz wiedeńskie zestawienie pokazuje, w którym kierunku może iść najnowszy rynek GPW. O ile oczywiście zainteresowanie ze strony polskich inwestorów dopisze, co w epoce coraz popularniejszych ETF-ów i akcji zagraniczych w biurach maklerskich wcale nie jest oczywiste.

 

Spółki notowane na rynku Global Market na giełdzie w Wiedniu
Kraj Liczba spółek Przykładowe spółki
Argentyna 1  
Austria* 2 ams OSRAM
Belgia 18 Anheuser-Busch InBev, KBC
Bermudy 1 Norwegian Cruise Line
Kanada 2 Lululemon
Chiny 26 Tencent, Petrochina, Alibaba, Baidu, Weibo
Dania 15 Carlsberg
Finlandia 2 Nokia
Francja 62 Airbus, L'Oreal, Danone, Ubisoft, Total
Niemcy 161 VW, Commerzbank, Siemens, RWE, SAP, 
Hongkong 1 Geely
Indie 4 Tata
Irlandia 2  
Wyspa Man 1  
Izrael 2  
Włochy 36 Eni, Pirelli, Intesa Sanpaolo
Japonia 30  Sony, Toshiba, Softbank, Hitachi, Mitsubishi
Luksemburg 10  
Holandia 31 Heineken, ASML, Philips
Korea Południowa 3 LG, Samsung
Hiszpania 31  BBVA, Mediaset, Repsol, Telefonica,
Tajwan 1  
Wielka Brytania 6  Unilever, Vodafone
USA 314  czołówka Wall Street

* spółki notowane na giełdzie w Niemczech

Źródło: Wienerborse.at

 

 Już w pierwszym roku funkcjonowania wiedeński Global Market oferował akcje ponad 400 emitentów. Obroty na rynku sukcesywnie rosły, choć w 2022 r. mocno wyhamowały.

 

Kliknij, aby powiększyć wykres

 

 Czy GlobalConnect odniesie sukces? Czas pokaże. GPW zainwestowała w projekt środki i własny prestiż, więc zapewne myśli o nim w perspektywie wieloletniej. Póki co skromna oferta raczej nie skłoni wielu inwestorów do zainwestowania, lecz wraz z jej poszerzeniem, mogą się znaleźć chętni do inwestowania globalnego rozliczanego w polskim złotym.

 

Oferta GlobalConnect nigdy nie zastąpi dostępu do giełd zagranicznych (co oferują domy maklerskie, za odpowiednio wyższą opłatą), jednak dla części inwestorów stanowić może pierwszy krok w kierunku dywersyfikacji geograficznej portfela. O tym, jak to ważne, przekonaliśmy się w ostatnich miesiącach bardzo dobitnie.

 

🟢 Dyskusja o GlobalConnect trwa także na forum Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie