Chat with us, powered by LiveChat

GlobalConnect ruszy w listopadzie. Zagraniczne akcje kupisz na GPW

Skomentuj artykuł
© Blue Planet Studio - stock.adobe.com

4 listopada 2022 r. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie planuje uruchomić GlobalConnect – rynek akcji spółek zagranicznych. Umożliwi on handel globalnymi spółkami w polskiej walucie, w czasie trwania sesji giełdowej na GPW. Nie wszystkie biura maklerskie od razu zaoferują dostęp do nowego rynku.

 

O GlobalConnect spekulowano i informowano od dawna, jednak wreszcie mamy konkret. GPW planuje uruchomić nowy rynek w piątek 4 listopada. Notowane na nim będą akcje wprowadzane do obrotu przez Wprowadzających Animatorów Rynku (WAR) bez zgody emitentów, czyli globalnych spółek notowanych na zachodnich giełdach.

 

Jak informuje GPW, pierwszym WAR, który wprowadzi akcje spółek zagranicznych do obrotu na GlobalConnect, zostało Santander Biuro Maklerskie. Wniosek o dołączenie do rynku i jednocześnie poszerzenie swojej oferty detalicznej o GlobalConnect złożyły: ING Bank Śląski, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, Opera Dom Maklerski oraz Santander Biuro Maklerskie. Oznacza to, że klienci tych biur i domów maklerskich jako pierwsi uzyskają dostęp do nowego rynku.

 

– Dążymy do tego, aby uczestnicy rynków GPW mieli dostęp do szerokiej gamy produktów, w które mogą zainwestować na prostych i czytelnych zasadach, dlatego stale szukamy nowych możliwości uatrakcyjnienia naszej oferty. Jedną z takich inicjatyw jest stworzenie nowego rynku GlobalConnect. Da on zainteresowanym domom i biurom maklerskim dodatkową możliwość poszerzenia swojej oferty i obniżenia kosztów dostępu do rynków zagranicznych. Inwestorzy zyskają możliwość dywersyfikacji geograficznej swojego portfela, realizując transakcje w krajowej walucie. Płynność obrotu wspomagana będzie przez profesjonalnego animatora rynku. Mamy nadzieję, że oferta spotka się z zainteresowaniem uczestników rynku,  w szczególności inwestorów indywidualnych – mówi Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

 

Na starcie GlobalConnect do obrotu zostaną wprowadzone akcje pięciu europejskich (a konkretnie niemieckich) spółek. Będą to Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens i Volkswagen. Jak przekonuje GPW, następnie oferta ma być sukcesywnie rozbudowywana, w tym o spółki amerykańskie. Istotna będzie rola Wprowadzających Animatorów Rynku, ponieważ to oni będą odpowiedzialni za zapewnienie płynności oraz wybór spółek wprowadzanych do obrotu.

 

– Animowaniem zajmujemy się na warszawskim parkiecie od wielu lat. Śledzimy nowości, staramy się wdrażać innowacyjne rozwiązania. Wiemy, że notowanie na lokalnym rynku zagranicznych instrumentów finansowych przyjęło się bardzo dobrze w krajach zachodnich, m.in. w Wiedniu. Dlatego widzimy w GlobalConnect bardzo duży potencjał i cieszymy się, że to my jako pierwsi możemy wspólnie z GPW zaoferować to rozwiązanie pozostałym uczestnikom rynku. Zaczynamy od kilku naprawdę ciekawych spółek, tak żeby zarówno inne biura i domy maklerskie jak i klienci przyzwyczaili się do nowego rynku. Z pewnością jednak będziemy powiększać bazę dostępnych instrumentów – wyjaśnia Daniel Posyniak, zastępca dyrektora Santander Buro Maklerskie.

 

GlobalConnect w skrócie to:

 

  • Poszerzenie oferty GPW z myślą głównie o inwestorach indywidualnych
  • Możliwość dywersyfikacji portfela o zagraniczne „blue chips”
  • Możliwość handlu akcjami spółek z zagranicy podczas sesji giełdowej w Warszawie
  • Notowania w polskim złotym
  • Możliwość handlu poprzez rachunek inwestycyjny w każdym domu maklerskim podłączonym do GlobalConnect
  • Dostęp do danych rynkowych na analogicznych zasadach, jak na pozostałych rynkach akcji GPW
  • Płynność zapewniana przez Wprowadzających Animatorów Rynku
  • Pożytki z posiadanych papierów wartościowych (np. dywidendy)

 

W dzisiejszym komunikacie GPW podano, że nowy rynek będzie funkcjonował w Alternatywnym Systemie Obrotu (ASO) GPW. Notowania na tym rynku będą odbywać się w trakcie sesji giełdowej na GPW, od poniedziałku do piątku w godzinach 09:05-17:05 (tylko w dni handlu na GPW, które niekoniecznie pokrywają się z dniami handlu na giełdach zagranicznych, ze względu na odmienny kalendarz świąt). Akcje zagranicznych spółek będą kwotowane w polskich złotych. Inwestorzy będą mogli składać zlecenia poprzez istniejący lub nowy rachunek w krajowych biurach maklerskich, które zdecydują się włączyć GlobalConnect do swojej oferty. Opłaty pobierane od członków giełdy, działających na tym rynku będą identyczne jak opłaty pobierane na Głównym Rynku GPW, co daje nadzieję, że i koszty dla inwestorów będą podobne, co w wypadku inwestowanie w polskie akcje.

 

Jak dodano, akcje spółek dopuszczonych do obrotu na rynku GlobalConnect będą oznaczone tymi samymi kodami ISIN (identyfikującymi papier wartościowy) co akcje dostępne na właściwym rynku macierzystym, a transakcje będą rozliczane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW).

 

– Posiadaczom akcji notowanych na GlobalConnect będą przysługiwały pożytki w postaci np. dywidend. Warto przy tym zaznaczyć, że warunki dotyczące tych pożytków będą zależały od dwóch czynników. Po pierwsze, od tego, w jaki sposób będą one obsługiwane przez zagraniczny depozyt, za pośrednictwem którego zagraniczne akcje trafiają na nasz rynek. Po drugie, od tego, jak do obsługi tych zdarzeń podejdą krajowi brokerzy, uczestnicy rynku GlobalConnect – dodaje GPW.

 


Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów IndywidualnychKomentuje Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

 

Co z podatkami i czym to się różni od samodzielnego kupowania akcji na Xetrze?

 

Pytanie nr 1 jakie się tutaj nasuwa jest takie co wprowadzenie GlobalConnect zmienia, w porównaniu do aktualnej sytuacji, dla inwestorów indywidualnych? Przecież już dzisiaj inwestorzy mogą, korzystając z oferty polskich domów maklerskich, kupować akcje na rynkach zagranicznych (o otwieraniu rachunków w zagranicznych DM-ach nie wspomnę). Przecież każdy z nas może w każdym momencie zalogować się na swój rachunek i kupić na Xetrze akcje Siemensa, Volkswagena, czy Allianza. Zakładam, że GlobalConnect będzie dawał jakąś przewagę, żeby polscy inwestorzy wybrali właśnie zakup na tym nowym rynku, a nie kupno akcji bezpośrednio na zachodnich rynkach. Inaczej stawiałoby to pod znakiem zapytania uruchomienie tego rynku.

 

Kolejnym pytaniem, na które musimy poznać odpowiedź, to pytanie o podatki. Jak będą rozliczane? Czy wszystkie rozliczenia podatkowe, na sam koniec, będą zawarte w PIT-8C? W końcu co z podatkami od dywidend?

 

Na te wszystkie pytania musimy poznać odpowiedzi zanim kupimy sobie „nowe BMW” na GlobalConnect.


 

W najbliższych tygodniach będziemy wracać do tematu GlobalConnect. Póki co więcej informacji znaleźć można na stronie nowego rynku www.gpwglobalconnect.pl.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie