Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Bogdanki. „Możemy skutecznie konkurować z węglem importowanym”

Skomentuj artykuł

O wynikach, wydobyciu i cenach węgla, a także dywidendzie, rozmawiano podczas czatu inwestorskiego ze spółką LW Bogdanka, zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów indywidualnych. Na pytania inwestorów odpowiadał Artur Wasil, prezes zarządu Bogdanki.

 

Chcąc dokładniej poznać wyniki Bogdanki, inwestorzy pytali o czynniki, kluczowe w kwestii wzrostu przychodów spółki.

 

- Rekordową produkcję oraz wzrost ceny węgla uwidoczniony już w przychodach przy jednoczesnym braku wpływu obserwowanego wzrostu cen czynników produkcji na koszty w 1Q (stal, energia, materiały). Spodziewamy się sukcesywnego pojawiania się w kosztach tego wpływu w kolejnych kwartałach - mówił Artur Wasil, prezes zarządu Bogdanki podczas czatu inwestorskiego.

 

Kontynuując kwestie przychodów, pytano o źródło 3 procent przychodów Bogdanki, niestanowiących przychodów ze sprzedaży węgla.

 

- Głównie sprzedaż złomu oraz przychody z czynszu, sprzedaży energii spółkom wynajmującym nasze powierzchnie i transportu węgla - wytłumaczył przedstawiciel spółki.

 

Inwestorzy pytali również o koszty reprezentacji, które według raportu za pierwszy kwartał 2022 roku wzrosły o 50,8 procent.

 

- Wzrost wynika z innego harmonogramu dokonywania płatności. Na koniec roku suma wydatków będzie na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego - podał Wasil.

 

Z kolei w kwestii wzrostu zużycia materiałów i energii o 43,7 procent prezes zarządu mówił: Wzrost ten wynika z większej ilości wykonanych wyrobisk - wzrost o 62 procent 1Q/1Q.

 

Pytając o działalność spółki, inwestorzy zwrócili również uwagę na ostatni wypadek, jaki miał miejsce na terenie kopalni w Bogdance.

 

- W związku z wypadkiem został wyłączony jeden z czterech zbiorników retencyjnych na polu Bogdanka. Produkcja została przekierowana do pozostałych zbiorników - mówił prezes.

 

Z kolei w kwestii zadłużenia i rosnących stóp procentowych podano: Spółka nie korzysta z finansowania dłużnego. Wzrost stóp procentowych wpłynął pozytywnie na generowane przychody finansowe.

Wydobycie węgla

- W pierwszym kwartale 2022 rok wydobycie węgla brutto wzrosło o 7,1 procent rok do roku. Czy spółka spodziewa się dalszych wzrostów rok do roku w kolejnych kwartałach - pytał inwestor.

 

- Podtrzymujemy plan produkcyjny na poziomie 9,5 mln ton. Wydobycie urobku zawsze jest planowane na poziomie wydolności szybów, przy zachowaniu bezpieczeństwa infrastruktury szybowej - tłumaczył Artur Wasil.

 

Na pytanie o czynniki warunkujące wysoki uzysk węgla mówił: Na koniec 1Q mieliśmy uzysk na poziomie 72,6 procent, co jest wynikiem mieszczącym się w górnych granicach możliwości. Na poziom uzysku ma wpływ rejon w którym prowadzimy eksploatację (wysokość eksploatowanych ścian, pokład, ilość robót przygotowawczych i przebudów).

 

Z kolei w kwestii nowych wyrobisk dodał:  Obecnie koncentrujemy się na przygotowaniu nowych frontów eksploatacyjnych i udostępnieniu obszaru Cyców (k-6,k-7) planujemy rozpoczęcie robót drążeniowych w tym rejonie w grudniu tego roku. 

 

Łącznie w tym roku Bogdanka zamierza wydobyć 9,5 mln ton węgla. Na koniec pierwszego kwartału spółka dysponowała zasobami węgla wynoszącymi około 430 mln ton.

 

- W przypadku sprzedaży do energetyki zawodowej utrzymywany jest technologiczny zapas miału węglowego. Sprzedaż detaliczna realizowana jest na bieżąco (brak zapasu) - podał Wasil.

 

W kwestii zapasów i gospodarki węglowej podano również: W przypadku sprzedaży do energetyki zawodowej utrzymywany jest technologiczny zapas miału węglowego. Sprzedaż detaliczna realizowana jest na bieżąco (brak zapasu).

 

- Na rynku krajowym jesteśmy w stanie skutecznie konkurować z węglem importowanym m.in. ze względu na rentę geograficzną, a co za tym idzie koszt transportu - dodał.

Ceny węgla na rynku

Inwestorzy pytali również o spodziewane przez spółkę zmiany cen węgla na rynku.

 

- Sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna i będzie zależała w dużej mierze od ilości węgla jaki zostanie zaimportowany do Polski - objaśnił Walec

 

Dyskutowano również o przyszłych cenach węgla.

 

- Ceny będą wysokie do czasu ponownego wytworzenia się stanu równowagi między podażą a popytem. Moment ten jest trudny do przewidzenia ze względu na bieżącą sytuację geopolityczną - powiedział Wasil.

Wojna w Ukrainie

Podczas czatu inwestorskiego poruszono temat wpływu wojny w Ukrainie na działalność spółki, a w szczególności na popyt na węgiel.

 

- Spółka szybko zareagowała na zwiększone zapotrzebowanie ze strony odbiorców indywidualnych, zwiększając podaż dla tej grupy w granicach takich, jakich jest to możliwe technologicznie - wyjaśnił prezes Wasil.

Inwestycje

Kolejnym tematem poruszonym przez inwestorów były inwestycje spółki. Według raportu za pierwszy kwartał 2022 roku, Bagdanka poniosła nakłady na środki trwałe w kwocie 129 525 tys. złotych. Uzupełniając te informacje prezes Wasil mówił: Z ciekawostek planujemy otworzyć dyspozytornię energo-maszynową w ramach platformy IIoT.

Dywidenda

- Zarząd Bogdanki rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 2,5 zł na akcję. Ostatni raz spółka podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami w 2019 roku, po wynikach za 2018 rok. Czy to oznacza, że wyniki poprawiły się na tyle, że zarząd zdecydował się wydać taką wysoką rekomendację? - pytał jeden z inwestorów.

 

- Zgodnie ze strategią jesteśmy spółką dywidendową. Obecna sytuacja finansowa skłoniła zarząd do rekomendacji wypłaty dywidendy - podsumował Artur Wasil, prezes zarządu LW Bogdanka.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie