Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (11.04.2022) – korekty giełd, szansa dla złota

Skomentuj artykuł

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, srebro, euro/usd, usd/pln oraz Bitcoin.

DAX

Indeks niemiecki DAX rozpoczął korektę zgodnie z przypuszczeniem z ubiegłego tygodnia. Silny opór stanowi dolne ograniczenie wcześniejszego trójkąta rozszerzającego się, czyli 14823 pkt. Dodatkowo średnia MA50 ułożona jest w mocnym układzie spadkowym i stanowi opór dla ewentualnych wzrostów. Scenariusz pogłębienia się korekty zdaje się potwierdzać także oscylator MACD na interwale dziennym, gdzie właśnie dochodzi do przecięcia się linii MACD i Signal od góry. Oporem dla ewentualnego wzrostu jest tu poziom 14568 pkt., natomiast wsparcia stanowią poziomy 14135 pkt. oraz 13664 pkt. Nieco wyżej ostatniego znajduje się także poziom zniesienia 0.50 Fibonacciego, czyli 13675 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

SP500

Amerykański indeks S&P500 znalazł się w korekcie, po bardzo mocnej fali wzrostowej między 14.03, a 24.03, która równa była fali wzrostowej z okolic października-listopada 2021. Obecnie broni się wsparcie na średniej MA20. Jednak jeśli brać pod uwagę korektę, która nastąpiła po wspomnianej, podobnej fali z okolic października-listopada 2021, to zakres korekty nie został jeszcze w pełni zrealizowany. Scenariusz ten zdaje się potwierdzać także oscylator MACD, na którym dopiero co doszło do przecięcia linii MACD i Signal od góry, co jest sygnałem na korzyść niedźwiedzi. Dodatkowo ostatnie świeczki wskazują spore niezdecydowanie inwestorów. Wsparciem może być tu zasięg korekty 1:1, czyli okolice 4391 pkt. Niedaleko tego poziomu przebiega obecnie średnia krocząca MA50, a pod nią znajduje się poziom Fibo 0.50 (4400,90 pkt.). Warto zaobserwować, że wspomniana październikowa korekta, również zakończyła się na Fibo 0.50, więc może to być istotny poziom także w tej korekcie. Poniżej znajduje się mocniejsze, techniczne wsparcie 4367 pkt. Najbliższe opory dla potencjalnych wzrostów są natomiast na poziomach 4546 pkt. i 4630 pkt.

 

S&P500 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie