Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce powyżej 10%. Rośnie presja na wzrost stóp procentowych

Skomentuj artykuł
© photka - stock.adobe.com

Niestety, to nie żart na Prima Aprilis. Inflacja w Polsce przekroczyła 10% w skali roku. Ekonomiści są zaskoczeni, a szczyt inflacji dopiero przed nami.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w marcu 2022 r. inflacja wyniosła 10,9% w ujęciu rocznym. To więcej od konsensusu analityków (10,1%) oraz od odczytu z lutego, kiedy – na skutek wprowadzenia tarcz antyinflacyjnych – inflacja przejściowo spadła do 8,5%. Odnotowany w marcu wynik jest najwyższy od lipca 2000 r.

 

Źródło: GUS

 

Tarcze okazały się nieskuteczne gdy polskiej gospodarce przyszło mocniej zmierzyć się ze skutkami inwazji Rosji na Ukrainę (luty liczył tylko pięć „wojennych dni”, od 24.02). O tym, że inflacja w 2022 r. przekroczy 10% mówiono już na początku roku, lecz nowa rzeczywistość przybliżyła realizację tego scenariusza.

 

Warto zwrócić uwagę na miesięczną skalę wzrostu cen (ceny z marca w porównaniu do lutego), która wyniósła 3,2%. To najwyższy wynik od 1996 r. Przy celu inflacyjnym NBP na poziomie 2,5% rocznie oznacza to, że ceny w ciągu miesiąca wzrosły bardziej niż „powinny” przez cały rok.

Paliwa napędziły inflację

Dzisiejsze dane przedstawione przez GUS to tzw. szybki szacunek, pozbawiony wielu szczegółowych aspektów. Całościowy raport za marzec poznamy w połowie kwietnia. Już teraz wiemy jednak, że do inflacji szczególnie mocno przyczynił się wzrost cen paliw – 33,5% w ujęciu rocznym i 28% w ujęciu miesięcznym.

 

Źródło: GUS

 

Miesięczny cen paliw wywołany rosyjską inwazją jest zjawiskiem, którego nie obserwowaliśmy przez ostatnie dziesieciolecia. Dane na ten temat zebrali ekonomiści PKO BP.

Coraz wyższa inflacja zwiększa presję na Radę Polityki Pieniężnej. Gremium decydujące o polskich stopach procentowych zbierze się w przyszłym tygodniu (środa 6 kwietnia). Rynkowy konsensus zakłada, że referencyjna stopa procentowa wzrośnie z 3,5% do 4%. Nawet jeżeli RPP zaskoczy rynek i podniesie stopy mocniej, to przy tak wysokiej inflacji nadal nie wydźwignie realnej stopy procentowej powyżej zera ani nawet w jego pobliże.

 

Źródło: GUS

 

Komentując dzisiejsze dane GUS-u, ekonomiści zwracają uwagę na kilka aspektów. Poza wynikiem wyższym od przewidywań, na pierwszy plan wybija się kwestia inflacji bazowej (tzn. pomijającej wzrost cen żywności i energii) – to na niej będzie się koncentrowała uwaga w najbliższych miesiącach, ponieważ ta miara inflacji pokazuje, na ile wzrost cen „zakorzenia się” w gospodarce i obejmuje kategorie inne niż zmienne i narażone na wpływ wojny na Wschodzie ceny energii czy żywności.

Polskie aktywa nie reagują

Warto zwrócić uwagę na to, że chociaż dzisiejsze dane o inflacji były wyższe od oczekiwań, to rynek walutowy niemal nie zareagował tylko nieznacznie. EUR/PLN spadł z 4,65 zł do 6,638 zł a następnie niema wrócił do punktu wyjścia. Kus dolara pozostawał stabilny (4,20 zł). Inflacja nie podcięła skrzydeł GPW. Po 11:00 WIG20 rośnie już o 1,2 %, mWIG40 o 0,7%, a sWIG80 o 0,67%.

 

🟢 🎤 O inwestowaniu w czasach wojny i wysokiej inflacji posłuchasz w podcaście Echa Rynku.

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych · Echa Rynku #276 — Bezpieczne przystanie

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie