Czy spotkałeś się z materiałami promocyjnymi opisującymi weksle inwestycyjne jako bezpieczną i bezobsługową lokatę kapitału z gwarantowaną wysoką stopą zwrotu? Alternatywę dla akcji, obligacji i lokat bankowych? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Co to jest weksel inwestycyjny?
To nowopowstała konstrukcja, która nie ma bezpośrednich podstaw prawnych w obowiązujących przepisach, w tym Prawie wekslowym. Najprościej rzecz ujmując, to połączenie weksla i pożyczki. W procesie inwestycyjnym uczestniczą trzy podmioty: inwestor (będący często konsumentem), wystawca weksla (będący podmiotem organizującym finansowanie) i przedsiębiorca, który w ramach umowy pożyczki otrzymuje wpłacone przez inwestora środki.
Kupując weksel inwestycyjny wpłacasz do wystawcy weksla swoje pieniądze otrzymując potwierdzenie w postaci weksla inwestycyjnego. Podmiot organizujący finansowanie przeznacza uzyskane w ten sposób od inwestora środki pieniężne na udzielenie pożyczki wybranemu przez siebie przedsiębiorcy (jest jedynie pośrednikiem dokonując dalszej inwestycji pożyczonych mu środków). Przedsiębiorca otrzymuje pożyczkę od podmiotu organizującego finansowanie, a jej spłatę zabezpiecza ustanawiając hipotekę na swojej nieruchomości na rzecz tego podmiotu. W efekcie pożyczasz pieniądze przedsiębiorcy, z którym nie łączy Cię żadna umowa. Pieniądze na wypłatę odsetek i zwrot kwoty nabytego weksla inwestycyjnego pochodzą ze środków zwróconych wystawcy przez przedsiębiorcę z tytułu udzielonej pożyczki (pożyczkobiorcy).
Na podstawie weksla inwestycyjnego podmiot organizujący finansowanie zobowiązuje się zapłacić inwestorowi określoną kwotę w określonym terminie. Kwota ta składa się z równowartości zainwestowanego kapitału oraz z naliczonych odsetek.
Weksel inwestycyjny jest sposobem na pozyskiwanie kapitału od inwestorów bez konieczności ubiegania się o kredyty bankowe czy emitowania obligacji. Z założenia weksel inwestycyjny pełni więc funkcję kredytową.