Chat with us, powered by LiveChat

Źródła Danych w USA. Część 1: źródła darmowe

Skomentuj artykuł

Jedną z zalet inwestowania w USA jest ogrom źródeł informacji. W cyklu dotyczącym źródeł danych postaram się przybliżyć kilka portali oferujących inwestorom dostęp do danych finansowych (lub szerzej fundamentalnych) spółek. Cykl będzie podzielony na trzy części obejmujące odpowiednio źródła darmowe, „częściowo” płatne i płatne. W pierwszej części zajmiemy się portalami, które oferują albo darmowy dostęp albo większość funkcjonalności pozostaje bezpłatna.

 

 


Ten artykuł jest częścią cyklu

Źródła Danych w USA

Część 1: źródła darmowe

Część 2: źródła częściowo odpłatne

Część 3: źródła całościowo płatne


 

Zanim jednak przejdę do portali z bardziej rozbudowanymi możliwościami, warto wspomnieć o tym, że podstawowe dane takie, jak kurs, najprostsze wskaźniki itp. możemy znaleźć na Yahoo Finance: https://finance.yahoo.com/

 

Na Yahoo znajdziemy również najnowsze newsy dotyczące spółek, jak również rekomendacje analityków plus sporo danych finansowych

 

Rysunek 1 Yahoo Finance: dashboard

 

Rysunek 2 Yahoo Finance: rekomendacje analityków Rysunek 3 Yahoo Finance: podsumowanie rankingu ESG1, wyniki oraz sprzedaż i zysk netto spółki

  

Drugie miejsce, które będzie najlepszym przyjacielem użytkownika, to Arkusze Google (Google Sheets) lub ewentualnie pakiet Microsoft Office, a dokładniej Microsoft Excel. Pakiety te są sobie w zasadzie równoważne, jeżeli chodzi o możliwości, z tym, że Google Sheets są bezpłatne. Pewnym problemem może być umiejętność obsługi takiego pakietu, ale w internecie jest mnóstwo bezpłatnych poradników na temat tego, jak z tych narzędzi korzystać. Poniżej znajduje się screen z przykładowego arkusza, którego używam do śledzenia podziału sektorowego i walutowego jednego z portfeli, którymi zarządzam. Poniższy wynik jest efektem działania tabeli przestawnej oraz kilku formuł zbierających dane z zewnętrznych źródeł. Natomiast osiągnięty efekt jest bardzo wygodny – od razu widzę czy mogę dalej inwestować w spółki z danego sektora, czy też jego udział w aktywach ogółem jest zbyt duży.

 

Rysunek 4 Google Sheets: podział portfela na sektory, subsektory i waluty. Źródło: opracowanie własne

 

Jedną z większych zalet Arkuszy Google jest możliwość stosowania funkcji, które automatycznie pobierają aktualne lub historyczne informacje o papierach wartościowych z Google Finance.


Np. Więcej przykładów, samouczek oraz przykładowy arkusz z funkcjami można znaleźć tutaj.

 

Result

Formula

148.09

=GoogleFinance("NYSE:DIS")

148.09

=GoogleFinance("NYSE:DIS", "price")

0

=GoogleFinance(NYSE:"DIS", "volume")

1.19

=GoogleFinance("NYSE:DIS", "beta")

 

1. Macrotrends.net

Rysunek 5 macrotrends.net strona główna portalu

 

Pierwszym portalem, o którym warto wspomnieć jest macrotrends.net. Jest to całkowicie darmowa platforma umożliwiająca skanowanie rynku pod kątem wielu kryteriów analizy finansowej oraz dokładną analizę finansową wybranej spółki. 

Skaner

Rysunek 6 macrotrends.net strona główna portalu

 

Skaner oferowany przez portal umożliwia wyszukiwanie spółek pod kątem 40 różnych kryteriów zgrupowanych w 4 głównych podgrupach: 

 

 1. Popular – znajdziemy tutaj najbardziej opisowe kryteria takie, jak giełda, na której dany podmiot jest notowany, kraj, sektor, branża, kapitalizacja rynkowa, wskaźnik P/E, stopa dywidendy itp.
 2. Fundamental – w tej części znajduje się większość kryteriów finansowych, wśród których znajdziemy m.in.:
  • marżę operacyjną,
  • marżę netto,
  • wskaźnik forward P/E2,
  • wskaźnik PEG3,
  • wskaźnik P/CF4,
  • P/S,
  • ROA,
  • wskaźniki płynności bieżącej oraz szybkiej,
  • prognozowana średnioroczna zmiana EPS5 w kolejnych pięciu latach,
  • prognozowana średnioroczna zmiana sprzedaży w kolejnych pięciu latach.
 3. Performance – w tej części znajdziemy wskaźniki oparte o:
  • zmianę ceny w okresie tygodnia, miesiąca, sześciu miesięcy, roku, od początku roku,
  • średnioroczne zmiany ceny w terminie trzech, pięciu, dziesięciu i dwudziestu lat,
  • 52 tygodniowe maksimum ceny,
  • średnie ruchome za pięćdziesiąt i dwieście dni,
 4. Other – inne wskaźniki, takie jak:
  • beta,
  • wolumen za dwieście sesji,
  • % akcji w rękach insiderów,
  • rekomendacje analityków
  • procent zysku przeznaczany na dywidendy

 

Większość z kryteriów możemy ustawiać w przedziale „od” „do”, niestety sporą wadą skanera są predefiniowane kroki, o które możemy zmieniać nasze kryteria.

 

Rysunek 7 macrotrends.net, zmiana wartości poszczególnych kryteriów na przykładzie bety kursu

 

Po zastosowaniu filtrów, otrzymujemy sortowalną listę podzieloną na kilka sekcji, które zawierają wskaźniki opisane wcześniej. Klikając nazwę danego papieru możemy zajrzeć szczegółowo w jego finanse.  

 

Rysunek 8 macrotrends.net, lista z wynikami filtrowania

Szczegółowa analiza spółki

W zależności od spółki, na portalu znajdziemy dane dotyczące cen akcji za min 10 lat6 oraz dane finansowe za ostatnie 15 lat.

Rysunek 9 macrotrends.net, strona główna części analitycznej

 

W trakcie analizy finansowej możemy korzystać ze wstępnie przetworzonych sprawozdań finansowych spółki oraz z przeliczonego, gotowego zestawu wskaźników prezentowanych w formie szeregów czasowych.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Bartosz Szyma, USStocks.pl Bartosz Szyma, USStocks.pl

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania.

Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie