Chat with us, powered by LiveChat

Trzy REITy na styczeń 2022

Skomentuj artykuł

Pierwsze REIT-y (ang. real estate investment trusts) pojawiły się w USA w latach 60. tych. To instytucja wspólnego inwestowania w nieruchomości na wynajem (np. galerie handlowe, biura, magazyny, mieszkania itp.). Wypracowany zysk jest prawie w całości wypłacany akcjonariuszom w formie dywidendy, przez co są zwolnione z podatku dochodowego (CIT). Jest to sposób na zarabianie na rynku nieruchomości dostępny ze względu na próg wejścia niemal dla każdego.

Omega Healthcare Investors, Inc.

Omega Healthcare Investors Inc to fundusz powierniczy inwestujący w nieruchomości (REIT) dedykowane na placówki służby zdrowia, który inwestuje na rynkach nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Portfolio Omegi koncentruje się na placówkach długoterminowej opieki zdrowotnej nad osobami starszymi wymagającymi pomocy w codziennym funkcjonowaniu1. Firma stawia sobie podwójny cel: zwiększanie zysków dla inwestorów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu dbałości o mieszkańców. Stałym elementem umów są wbudowane eskalatory wysokości czynszu (najczęściej powiązane z inflacją). Omega Healthcare Investors pracuje na tzw. triple net lease – czyli umowach najmu przerzucających na najemcę opłaty eksploatacyjne, koszty podatkowe oraz opłaty za drobne naprawy związane z funkcjonowaniem nieruchomości. Ważnym aspektem funkcjonowania REITów są pożyczki hipoteczne o stałym oprocentowaniu. Większość tego typu podmiotów rozwija się poprzez emisję nowych akcji, którymi finansuje nowe inwestycje. Jest to wymóg biorący się z faktu, iż REITy nie są opodatkowane na poziomie korporacyjnym2 ale są zobowiązane do wypłacenia 90% zysku do opodatkowania w danym roku w formie dywidendy (stąd ich ponadprzeciętne yieldy). Pandemia zdecydowanie dotkliwiej dotknęła tego typu podmioty (duża część działalności oparta jest na kontaktach z drugą osobą) niż inne spółki. Widać to na wykresie poniżej, gdzie marzec 2020 roku oraz pogłoski o wariancie Omikron (sierpień 2021), doprowadziły do chwilowego underperformancu względem indeksu.

 

Rysunek 1
Omega Healthcare Investors: Całkowita stopa zwrotu z uwzględnieniem dywidend za 12.2011-12.2021

 

Inwestor trzymający akcje Omega Healthcare Investors przez ostatnie 10 lat mógłby liczyć na stopę zwrotu w wysokości

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Bartosz Szyma, USStocks.pl Bartosz Szyma, USStocks.pl

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania.

Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie