Chat with us, powered by LiveChat

Możliwości edukacji na rynku kapitałowym

Skomentuj artykuł
Obraz StockSnap z Pixabay

Rynek kapitałowy to segment rynku finansowego, na którym inwestorzy zawierają głównie transakcje o średnim oraz długim horyzoncie czasowym. Dominującymi instrumentami w obrocie są akcje i obligacje. Możliwości, które oferują rynki kapitałowe, przyciągają na niego wielu początkujących inwestorów. Ci przed zainwestowaniem swoich pieniędzy, powinni zadbać o edukację. Sprawdź, skąd czerpać wiedzę na temat giełdy i rynków kapitałowych.

Dlaczego warto uczyć się o rynkach kapitałowych?

Inwestowanie na rynkach kapitałowych nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Faktem jednak jest, że każdy inwestor chcący rozpocząć swoją przygodę z giełdą powinien wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Najważniejszym z nich jest wiedza.


Rynki kapitałowe pełnią bardzo ważną rolę w gospodarce rynkowej. Wpływ na nie mają nie tylko bieżące wydarzenia, ale również dynamicznie zmieniająca się technologia, a nawet zachowania społeczne (zachowania stadne, emocje, błędy poznawcze). Poruszanie się w takim środowisku wymaga przygotowania.


Aby odnieść sukces w inwestowaniu na rynkach kapitałowych, potrzebna jest mieszanka umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia. Warto je zdobywać nie tylko przez praktykę, czyli aktywne inwestowanie. Dużo lepiej (i bezpieczniej dla naszych finansów) jest rozpocząć od budowania solidnych fundamentów. Zrobisz to z pomocą edukacji o rynkach kapitałowych.


Tylko w ten sposób, inwestowanie nie tylko będzie przynosić zyski, ale może stać się sposobem na życie.

Rynek kapitałowy a edukacja – masz dużo możliwości!

Sposobów na edukację z rynków kapitałowych jest naprawdę wiele. Co ważne, większość z nich możesz swobodnie dopasować do swojego planu dnia lub preferencji dotyczących samej nauki. Sprawdźmy, jakie są możliwości.

YouTube i media społecznościowe – darmowa wiedza o rynkach kapitałowych

To najszybszy, a zarazem najtańszy sposób, aby chłonąć wiedzę o rynkach kapitałowych. Na platformie YouTube bez trudu znajdziesz kilkaset (jeśli nie kilka tysięcy) godzin nagrań na temat giełdy, instrumentów finansowych, czy strategii inwestycyjnych. Od tego warto zacząć, choć ogrom wiedzy może na początku przytłoczyć. Tym bardziej jak nie chcemy ograniczać się tylko do polskiego YouTube’a i korzystać również z anglojęzycznych materiałów.


Nie zapominaj również o mediach społecznościowych. Wiele banków, domów maklerskich, czy samych inwestorów chętnie dzieli się swoją wiedzą i pomysłami w kanałach społecznościowych. Przekazywane tam treści, najczęściej podawane są w przystępnej dla odbiorcy formie - na przykład w postaci krótkich wpisów oraz infografik. Gdzie je znajdziesz? Przeczytaj artykuł: 17 kont na Twitterze, które warto śledzić w świecie finansów i inwestowania

 

Dobra rada: zrób krótką listę kanałów i profili o inwestowaniu, które warto obserwować. Pomoże Ci w tym wpis 18 kanałów na YouTube o finansach godnych polecenia. Następnie regularnie odwiedzaj strony z polecanej listy.

Książki

W momencie, w którym postanowisz zainwestować w edukację o rynkach finansowych nie tylko czas, ale również pieniądze. Uzupełnianie kolekcji warto rozpocząć od pozycji, które wprowadzą Cię w świat giełdy i rynków kapitałowych. Może to być na przykład Zawód inwestor giełdowy Alexandra Eldera lub Finansowa Forteca, której autorem jest Marcin Iwuć.


Kolejnym krokiem w zdobywaniu wiedzy o rynkach kapitałowych będą książki i e-booki, dzięki którym poznasz specyfikę pracy inwestora. Wówczas warto sięgnąć po takie pozycje jak:

  • A. Elder: Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie (analiza techniczna)
  • P. Śmietański-Zaremba: Świadomy inwestor. Odkrywanie ukrytego potencjału spółki (analiza fundamentalna)
  • C. Mackay: Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów (psychologia inwestowania)
  • P. Fisher: Zwykłe akcje, niezwykłe zyski (inwestowanie w akcje)

 

Więcej polecanych pozycji wraz z opiniami i opisem, a przede wszystkim rankingiem książek giełdowych znajdziesz w Bibliotece inwestora SII.

Szkolenia i kursy z rynków kapitałowych

Sektor edukacji online mocno zmienił się w czasie trwania pandemii COVID-19. Zamknięte szkolenia stacjonarne zmusiły studentów i szkoleniowców do tego, aby przenieść się do internetu. Wiele wskazuje na to, że szkolenia oraz kursy online zostaną z nami na dłużej. Również w branży szkoleń z inwestycji giełdowych.


Gdzie szukać kursów oraz szkoleń na temat rynków kapitałowych? Taką formę edukacji chętnie oferują domy maklerskie. W ramach prowadzonych przez siebie baz wiedzy, proponują początkującym inwestorom kursy na temat inwestowania.


Podobne szkolenia organizują również inwestorzy, którzy posiadają już określony staż na rynkach kapitałowych. Przy ich wyborze warto wykazać się dużą czujnością. Może bowiem okazać, że na nagranie kursu o inwestycjach, zdecydowała się osoba, która posiada niewielkie doświadczenie. Takich szkoleń lepiej unikać.


Wysokiej jakości szkolenia na tematy związane z giełdą i rynkami kapitałowymi oferujemy w SII dla naszych członków. To nie tylko kursy oraz szkolenia dla osób początkujących, ale również webinary dla doświadczonych inwestorów.

Największa baza edukacyjna o inwestowaniu w Polsce!

Możliwości zdobywania wiedzy na temat rynków kapitałowych jest sporo. Co ważne, dostęp do wysokiej jakości materiałów edukacyjnych o giełdzie możesz uzyskać poprzez dołączenie do członków stowarzyszenia SII. W jednym miejscu znajdziesz ebooki, kursy, szkolenia, webinary i bieżące informacje o rynkach finansowych. Wszystko podane w sposób zorganizowany, rzetelny oraz systematycznie poszerzany i aktualizowany. Do tego analizy, zniżki i ochrona praw. W ten sposób inwestujesz raz, zyskujesz wielokrotnie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie