Chat with us, powered by LiveChat

Nastroje inwestorów z Polski i USA na przeciwległych biegunach

Skomentuj artykuł

Poprzedni tydzień przyniósł bardzo istotną poprawę nastrojów inwestorów. Krajowe byki mimo spadku indeksu ponownie znalazły się bowiem w zdecydowanej większości. Z kolei choć w USA brakuje indeksom niewiele do szczytów, to większość tamtejszych inwestorów jest nastawiona negatywnie do rynku, a poziom strachu rynkowego jest bardzo wysoki.

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

W minionym tygodniu udział byków wzrósł t/t aż o 17,8 p.p., do 55,8%, co jest bardzo zaskakującą sytuacją, szczególnie w kontekście około 1,5% spadku indeksu WIG. Zmiana ta wynika w głównej mierze z bardzo istotnego spadku odsetka inwestorów neutralnie nastawionych do rynku. Ich udział t/t spadł o 13,3 p.p. do poziomu 16,7%.   Obóz niedźwiedzi pomniejszył się t/t o 4,6 p.p., w konsekwencji czego udział pesymistów spadł do 27,6%.

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

55,8%

Zmiana t/t: +17,8 p.p.

 

 

Neutralni

16,7%

Zmiana t/t: -13,3 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

27,6%

Zmiana t/t: -4,6 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 12.08-19.08.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

WIG w poprzednim tygodni skorygował się o 1,5%. Mimo to co może zaskakiwać, nastąpił bardzo silny wzrost indeksu INI. Zyskał bowiem aż 22,4 pu.p. względem poprzedniego odczytu i ukształtował się na poziomie 28,2 punktów. Warto odnotować, że jest to jednocześnie największy jednorazowy skok indeksu INI w górę od marca 2019 r.

 

Notowania WIG vs sentyment inwestorów

Wykres od 19 maja 2011 roku, sentyment mierzony jako różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych 

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Miniony tydzień w odróżnieniu od polskiego rynku przyniósł dalsze pogorszenie nastrojów inwestorów w USA, a w dominacji tym razem (pierwszy raz od stycznia br.) znalazły się niedźwiedzie. Zyskały bowiem t/t 3,6% i ich udział wzrósł do 35,1%. Z kolei byki straciły t/t 3,8 p.p., a ich udział spadł do poziomu 33,2%. Obóz inwestorów neutralnie nastawionych do rynku zyskał t/t zaledwie 0,2% i wyniósł 31,7%.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 5.07.2021 - 12.08.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.

 

Nastroje mierzone wskaźnikiem Fear & Greed tym razem wyraźnie się pogorszyły względem poprzedniego tygodnia. Wskaźnik spadł bowiem z 42 pkt. do 25 pkt., wchodząc ponownie w strefę ekstremalnego strachu.  Mając na uwadze kontrariańskie podejście jest to wciąż sytuacja korzystna dla inwestorów, szczególnie zważając na niewielką odległość amerykańskich indeksów od szczytów.

 

Fear & Greed Index

Źródło: https://money.cnn.com/

 

 

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie