Chat with us, powered by LiveChat

Polscy miliarderzy-inwestorzy. Lista

Skomentuj artykuł
Obraz kalhh z Pixabay

Kim są polscy milionerzy, a właściwie miliarderzy, biznesmeni, właściciele najbardziej wartościowych pakietów akcji spółek z GPW? Sprawdzamy zestawienie najbogatszych Polaków i szukamy na niej tych, którzy inwestują swoje środki giełdzie. Sprawdź, jakie nazwiska znalazły się na liście i dowiedz się, kim są najwięksi polscy inwestorzy. Oto stworzona przez nas lista.

Miejsce szóste: Wiesław Żyznowski

Jeden z największych wygranych okresu pandemicznego. Założona i prowadzona przez niego spółka Mercator Medical SA, zajmująca się sprzedażą rękawiczek i środków ochrony ponad trzykrotnie zwiększyła swoje przychody w 2020 roku, w porównaniu z rokiem wcześniejszym, jednocześnie poprawiają wynik o ponad 0,9 mld zł (niewielka strata w 2019 r. i 930 mln zł zysku w 2020 r.).


Równie spektakularne były ostatnie miesiące w wykonaniu spółki Mercator na giełdzie. Kurs firmy wzrósł o kilka tysięcy procent w zaledwie pół roku. Dzięki temu sam Żyznowski trafił na listę największych polskich inwestorów. Obecnie jego pakiet akcji wyceniany jest na około 1.75 mld zł.

Miejsce piąte: Maciej Wieczorek (Celon Pharma SA, Mabion SA)

Maciej Wieczorek to współzałożyciel Mabionu (branża biotechnologiczna) i założyciel spółki farmaceutycznej Celon Pharma. Z wykształcenia jest doktorem nauk medycznych w zakresie biologii medycznej. Swoją wiedzę zdobywał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, University New of Lisbon w Portugalii, a także Szkole Głównej Handlowej i Uniwersytecie Minnesoty.


Zarządzane przez niego spółki prowadzą zaawansowane badania naukowe, których celem jest wytworzenie nowoczesnych leków. Prowadzą między innymi badania nad farmaceutykami do zastosowania w leczeniu nowotworów oraz chorób neurologicznych.


Sam Wieczorek jest twórcą kilkunastu zgłoszeń patentowych dotyczących klasycznych leków. Wartość posiadanych przez niego akcji Celon Pharma SA i Mabion SA szacowana jest na blisko 1.3 mld zł, dzięki czemu znajduje się w czołówce listy największych polskich inwestorów giełdowych.

Miejsce czwarte: Dariusz Miłek (CCC)

Z wykształcenia technik górnik, z zamiłowania kolarz. Szerszemu gronu znany jako przedsiębiorca i twórca firmy obuwniczej CCC, gdzie obecnie pełni funkcję Prezesa Rady Nadzorczej.


Przygodę z biznesem rozpoczął w 1991 roku od straganu z butami na rynku Lubinie. Biznes szybko okazał się sukcesem, co skłoniło Miłka do otwarcia sieci sklepów z tanimi butami ,,Żółta stopa”. Sieć rozrastała się szybko bo już po kilkunastu miesiącach zrzeszała ponad 400 sklepów w całej Polsce


To był dobry moment, żeby wypłynąć na szersze wody, ale już pod nową marką. Tak powstała firma CCC, która od 2004 roku jest obecna giełdzie.


Dzisiaj spółka działa w 29 krajach, gdzie łącznie ma ponad 1200 sklepów. Tylko w 2020 roku przychody ze sprzedaży przekroczyły 5.5 mld zł. Obecnie Dariusz Miłek posiada 31 proc. akcji CCC SA, których łączna wartość to około 2.0 mld zł.

Miejsce trzecie: Marcin Iwiński, Michał Kiciński, Piotr Nielubowicz (CD Projekt)

Na najniższym stopniu podium znalazło się miejsce dla miliarderów inwestorów związanych z gamingowym gigantem CD Projekt. Wydawca i producent gier komputerowych działa na rynku od 1994 roku. Obecnie posiada swoje oddziały nie tylko w Polsce, ale również w USA. Rok 2020 dla spółki był bardzo udany. Ceny akcji osiągnęły wówczas rekordowy poziom, co było spowodowane ekscytacją związaną z premierą gry Cyberpunk 2077. W szczytowym momencie jedna akcja CD Projekt kosztowała nieco ponad 450 zł.


Po rozczarowującej premierze gry optymizm wśród inwestorów giełdowych opadł, czego efektem był spadający kurs akcji. Dziś jego wartość oscyluje w okolicy 187 zł. Przy takiej cenie, wartość pakietu akcji Marcina Iwińskiego wynosi około 2.42 mld zł, Michała Kicińskiego 1.96 mld zł, a Piotra Nielubowicza około 1.29 mld zł.

Miejsce drugie: Tomasz Biernacki (Dino)

Tomasz Biernacki to bez wątpienia jeden z najbardziej tajemniczych polskich biznesmenów. Mimo że w najnowszym zestawieniu magazynu Forbes przedstawiającym polskich miliarderów, właściciel sieci sklepów spożywczych Dino zajął drugie miejsce to dalej pozostaje on anonimowy. Próżno w internecie szukać z nim wywiadów lub komentarzy. Nie musi jednak mówić za wiele. Jego wyniki mówią znacznie więcej. A te są doprawdy imponujące.


Posiadany przez niego pakiet większościowy w spółce Dino Polska SA jest wart obecnie ponad 15 mld zł. To prawie 9 razy więcej niż w czasie giełdowego debiutu, który miał miejsce w 2017 roku. Wówczas akcje sprzedawano po 33.5 zł. Dzisiaj jedna akcja Dino kosztuje blisko 300 zł.

Miejsce pierwsze: Zygmunt Solorz-Żak (Cyfrowy Polsat, Netia, ATM Grupa)

Nie ma zestawienia polskich inwestorów bez Zygmunta Solorza. Biznesmen, który od blisko 30 lat znajduje się na liście 30. najbogatszych Polaków magazynu Forbes. Swoją przygodę z biznesem rozpoczął na początku lat 90-tych, kiedy sprowadzał do polski używane Wartburgi i Trabanty.


Swój najbardziej rozpoznawalny interes rozpoczął w 1992 roku. To wtedy powstała Telewizja Polsat, która wówczas stanowiła jedynego konkurenta Telewizji publicznej. Kanał szybko zdobył ogólnopolski zasięg i popularność, co przyniosło przedsiębiorcy ogromne pieniądze.


Obecnie Cyfrowy Polsat jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą cyfrową. Sam Solorz kontroluje ponad 57 proc. udziałów w spółce. Oprócz tego, w portfelu inwestycyjnym przedsiębiorcy znajdują się takie spółki jak ZE PAK czy ATM Grupa. Sam Solorz kontroluje pośrednio lub bezpośrednio spółki z kilkunastu branż w tym z sektora mediowego, energetycznego, finansowego oraz telekomunikacyjnego. Obecnie wartość jego akcji na GPW wyceniana jest na blisko 16 mld zł.


Na tym lista polskich miliarderów i milionerów inwestorów się oczywiście nie zamyka. Wśród właścicieli największych spółek notowanych na GPW i wielu tzw. MIŚów (małych i średnich spółek), jest cała lista nazwisk milionerów, którzy odnieśli ogromny sukces biznesowy i finansowy.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie