Chat with us, powered by LiveChat

Jaki dom maklerski wybrać i na co zwrócić uwagę?

Skomentuj artykuł
Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Chcąc inwestować pieniądze na GPW prędzej czy później będziesz zmuszony założyć rachunek w jednym z domów maklerskich. Jak wybrać rachunek maklerski? Jaki dom maklerski wybrać, aby spełniał on Twoje oczekiwania?

Rachunek i dom maklerski – informacje podstawowe

Zacznijmy od pewnej podstawowej kwestii: rachunek maklerski to absolutna konieczność. To właśnie dom maklerski (inaczej broker) pośredniczy w zawieraniu transakcji pomiędzy uczestnikami rynku. Nie ma możliwości obracania papierami wartościowymi na rynku w inny sposób niż za pośrednictwem domu maklerskiego.


Drugą podstawową kwestią jest to, że tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak najlepszy dom maklerski. Pytanie powinno brzmieć nie „który rachunek jest najlepszy”, ale „czego oczekujesz i jakie są twoje potrzeby?”. Dopiero kiedy określisz swoje oczekiwania, które w głównej mierze wiązać się będą z tym, co tak właściwie na tym rynku zamierzasz robić, możesz zacząć szukać rachunku, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Sprawdź opinie klientów

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie możesz zrobić, to sprawdzić ranking domów maklerskich w Google lub skorzystać z rankingu tworzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że powstaje w oparciu o opinie zbierane od inwestorów w trakcie Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, rokrocznie przeprowadzanego przez SII na próbce około 4000 badanych. Bazuje zatem na praktycznych doświadczeniach klientów  domów maklerskich.


Dla inwestorów biorących udział OBI i oceniających rachunki maklerskie najważniejsze są takie aspekty jak bezawaryjność i szybkość platformy internetowej, a także jej funkcjonalność. Są to rzeczy niezwykle istotne z punktu widzenia użytkownika tych narzędzi. Możesz oczywiście założyć kilka rachunków i osobiście przetestować te platformy. Prawdopodobnie w końcu trafisz na taką, która będzie Ci odpowiadała. Zaoszczędzisz jednak sporo czasu korzystając z rankingu SII.


Kolejnymi cechami ocenianymi przez inwestorów w OBI jest jakość obsługi w bezpośrednim, mailowym czy telefonicznym kontakcie z biurem obsługi klienta. Zwykle nie jest to pierwsza rzecz, o której myśli się wybierając jakąś usługę, jednak ma ona niebagatelne znaczenie w momencie wystąpienia jakiegoś problemu, czy chociażby w sytuacji, gdy chciałbyś uzyskać odpowiedź na jakieś ważne pytanie.

Sprawdź opłaty

Obecnie opłaty w przypadku większości rachunków maklerskich są stosunkowo wyrównane. Samo prowadzenie rachunku maklerskiego coraz częściej jest darmowe. Naliczane są za to prowizje od zakupu i sprzedaży akcji. I właśnie na to warto zwrócić uwagę, ponieważ bardzo często prowizje te są symboliczne (poniżej 0,4 proc. od kupna lub sprzedaży), ale określone jest pewne minimum. Może się zatem zdarzyć, że prowizja wynosi 0,3 proc., ale minimum 5 zł. Jeżeli planujesz dokonywać regularnych transakcji na niewielkie kwoty, właśnie ten parametr może okazać się decydujący. 0,3 proc. z 1000 zł to 3 złote, ale przez wzgląd na minimalną kwotę i tak zapłacisz 5 zł. Korzystniej zatem będzie wybrać rachunek, dla którego minimalna prowizja ustalona jest na poziomie 3 zł. Członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych mogą korzystać ze zniżek na prowizje maklerskie, które są dla nich nawet do 50% niższe!


W przypadku niektórych instrumentów finansowych czy usług mamy do czynienia z opłatami za zarządzanie np. fundusze finansowe, ETF-y czy usługi typu asset management (zarządzanie kapitałem).


Innym typem „opłaty”, która w przypadku każdego rachunku będzie taka sama, to podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki – 19 proc. od tego, co zarobimy). Można go uniknąć inwestując w ramach IKE lub IKZE. Warto jednak sprawdzić, czy dany rachunek maklerski oferuje możliwość inwestowania w ramach IKE i IKZE. I tu płynnie przechodzimy do oferty.

Oferta Domu Maklerskiego

Domy Maklerskie posiadają zróżnicowaną ofertę dostępnych instrumentów. Niektóre z nich będą oferowały tylko akcje czy ETFy z rynku rodzimego, obligacje czy kontrakty na indeksy. Nie na każdym rachunku maklerskim kupimy za to akcje rynków zagranicznych czy ETFy zagraniczne. Nie każdy Dom Maklerski daje możliwość inwestowania w ramach IKE czy IKZE. Duże różnice występują także w zakresie oferty IPO, tj. pierwszych ofert publicznych. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przemyślenie tego, co tak właściwie zamierzamy robić, w co i jak inwestować.


Ponadto Domy Maklerskie posiadają pewne wyróżniki oferty, które mają zachęcić potencjalnych klientów do zakładania rachunków. Mogą to być np. niższe stawki prowizji dla młodszych inwestorów, dostęp do notowań z poziomu aplikacji mobilnej, integracja z rachunkiem bankowym czy wspomniane zniżki na członkostwo Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Jeżeli dwa, trzy rachunki maklerskie wydają Ci się równie dobre, równie dobrze odpowiadające Twoim potrzebom, może właśnie taki szczegół przechyli szalę zwycięstwa.

Listy ostrzeżeń KNF

Na koniec (albo może już na samym początku) warto jeszcze upewnić się, że dany broker nie znajduje się na czarnej liście – tej prowadzonej przez KNF. Oczywiście jeżeli rozważasz domy maklerskie najwyżej oceniane w rankingach, raczej nie znajdziesz ich na listach ostrzeżeń, jednak lepiej jest chuchać na zimne niż się oparzyć.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie