Chat with us, powered by LiveChat

Artur Wasil (LW Bogdanka): „Największy wpływ na wynik miała zwiększona produkcja i sprzedaż węgla"

Skomentuj artykuł

W poniedziałek, 31 maja 2021 roku, na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Arturem Wasilem, Prezesem Zarządu spółki LW Bogdanka. W trakcie czatu uczestnicy pytali m.in. o planowane nakłady inwestycyjne, o sytuację bieżącą i perspektywy kolejnych miesięcy, czy też o plany dywersyfikacji biznesu. 

Dywersyfikacja działalności

Uczestnicy czatu poruszyli podczas czatu bardzo wiele tematów związanych z działalnością spółki, a jednym z nich były plany dywersyfikacji spółki. Pytano na czym mają one polegać, jak również z jakimi nakładami wiązać się będzie produkcja węgla semi-koksującego.

 

Spółka zamierza wejść w segment węgla koksowego jak również rozszerzyć swoją działalność m.in. o produkcję komponentów do OZE, działania związane ze składowaniem odpadów itp. więcej szczegółów można znaleźć w prezentacji Strategii – wyjaśnił Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanki.

 

Produkcja węgla semi-koksującego nie będzie wymagała dodatkowych znaczących nakładów inwestycyjnych a polegać będzie na selektywnym wybieraniu złoża – dodał Prezes.

 

Odnosząc się z kolei do inwestycji w segmencie OZE wyjaśnił, iż:

 

Jednym z naszych projektów jest budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 3MW w pierwszym okresie, a docelowo 12 MW.

Wyniki, inwestycje i perspektywy

Inwestorzy ciekawi byli także oceny Prezesa spółki odnośnie wyników za 1 kwartał 2021 r., jak również oceny perspektyw najbliższych okresów.

 

Wyniki 1Q2021 oceniam jako dobre. Największy wpływ na wynik miała zwiększona produkcja i sprzedaż węgla – odpowiadał Artur Wasyl.

 

Otoczenie rynkowe jest trudne, jednak podtrzymujemy ogłoszony plan produkcyjny na ten rok tj. ponad 9 mln ton węgla – uzupełnił Prezes spółki swoją odpowiedź.

 

Odnosząc się do planowanych nakładów inwestycyjnych dodał, że:

 

CAPEX całej GK zaplanowany jest na poziomie 598 mln zł. Tradycyjnie dominującą pozycją są nowe wyrobiska i modernizacja istniejących. 

Ceny węgla

Wśród pytań jakie padły podczas czatu były także te dotyczące cen węgla, czy też sposobu ustalania cen sprzedaży węgla w umowach podpisywanych przez spółkę.

 

Umowy w większości oparte są na formułach cenowych, uwzględniających m.in. wartość polskich indeksów cen węgla – tłumaczył Prezes Zarządu wyjaśniając warunki zawieranych umów.

  

Komentując wpływu zapasów w portach ARA na ceny węgla wyjaśnił, iż:

 

Obecnie cena węgla w portach rośnie, niemniej wpływ tamtejszych cen na ceny naszego węgla jest ograniczony.

 

Z jednej strony spada produkcja węgla w kraju z drugiej na rynku pozostaje wciąż sporo zapasów. W związku z tym w najbliższym okresie spodziewam się stabilizacji – podsumował Artur Wasyl w odpowiedzi na pytanie o perspektywy kształtowania się cen węgla w perspektywie kolejnych 12 miesięcy.

 

Podczas czatu poruszano wiele innych tematów.

 

Zapoznaj się z pełnym zapisem czatu ze spółką LW Bogdanka

 

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie