Chat with us, powered by LiveChat

7 filmów o inwestowaniu, które musisz obejrzeć

Skomentuj artykuł
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Inwestowanie na giełdzie jest fascynujące. Pełne dramatów, inspirujących historii, nieoczekiwanych zwrotów akcji i charyzmatycznych postaci. Nic więc dziwnego, że twórcy z Hollywood tak chętnie zagłębiają się w giełdowy świat, szukając pomysłów na nowe filmy. Tak powstały już setki kinowych dzieł. W tym artykule znajdziesz informacje o 7 najlepszych filmach o inwestowaniu.

7. Chiński przekręt/The China Hustle (2017)

Reżyseria: Jed Rothstein
Czas trwania: 82 minuty

Chiński przekręt to film dokumentalny o giełdzie przedstawiający oszustwa popełniane przez chińskie spółki, które notowane są na amerykańskiej giełdzie. Dzięki transakcji odwrotnego przejęcia, setki podmiotów z Państwa Środka trafiają na amerykański rynek, stając się łakomym kąskiem dla inwestorów. Ich wiarygodność postanawia sprawdzić Dan David, inwestor z Filadelfii.


Według przedstawianych wyników finansowych obserwowana przez niego spółka powinna być krajowym potentatem. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości jest to niewielki zakład z garstką pracowników.


Co gorsza, jest to jedynie wierzchołek góry lodowej. Podobnych przypadków są setki. Czy chciwość maklerów znów doprowadzi do kryzysu?

 


The China Hustle można wypożyczyć między innymi w iTunes.

 

 


6. Spekulant/Rogue Trader (1999)

W rolach głównych: Ewan McGregor, Anna Friel, Pip Torrens
Czas trwania: 101 minut

 

Film o inwestowaniu, który opowiada prawdziwą historię 28-letniego tradera zajmującego się handlem instrumentami pochodnymi. Nick Leeson (Ewan McGregor) przez kłamstwa, oszustwa i handel instrumentami wygenerował ponad 800 milionów straty. Finalnie doprowadziło to do upadku Barings Bank, jedno z najstarszych banków na świecie.


Spekulant to świetna propozycja dla osób, które są zainteresowane tematem kontraktów terminowych i instrumentów pochodnych.

 

 

 


5. Wall Street (1987)

W rolach głównych: Charlie Sheen, Michael Douglas, Daryl Hannah, Martin Sheen
Czas trwania: 125 minut

 

To jeden z filmów o giełdzie i inwestowaniu, który zainspirował tysiące absolwentów szkół średnich do rozpoczęcia swojej przygody z inwestowaniem. Opowiada on historię młodego i ambitnego maklera giełdowego Buda Foxa (Charlie Sheen), który rozpoczyna współpracę z bezwzględnym finansistą Gordonem Gekko (Michael Douglas)

 

Obaj za wszelką cenę chcą osiągnąć sukces i wykorzystują do tego nielegalnie pozyskane dane poufne. Według nich nie ma w tym nic nieetycznego, ponieważ ,,chciwość jest dobra”.

 

 

WallStreet można wypożyczyć między innymi w iTunes.

 

 


4. Wilk z Wall Street (2013)

W rolach głównych: Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie, Matthew McConaughey
Czas trwania: 179 minut

 

To jeden z Hollywoodzkich filmów o inwestowaniu, który został oparty na faktach. Scenariusz Wilka z Wall Street powstał w o oparciu o prawdziwą historię Jordana Belforta, charyzmatycznego maklera giełdowego, który w latach 90. założyć firmę Stratton Oakmont. Jej działalność polegała na sprzedaży fałszywych akcji, za co ostatecznie trafił do więzienia.


Film pokazuje drogę maklera od momentu założenia domu maklerskiego aż po jego upadek, dostarczając przy tym widzowi sporo rozrywki. Sam Belfort prowadził bardzo wystawne i imprezowe życie, co znacznie ułatwiło pracę scenarzystom.


Film warto obejrzeć z jeszcze jednego powodu: to bez wątpienia jedna z najlepszych kreacji Leonardo DiCaprio.

 

 


3. Inside Job (2010)

Narrator: Matt Damon
Czas trwania: 108 minut

 

Bez wątpienia najlepszy film o giełdzie przedstawiający przyczyny wybuchu kryzysu ekonomicznego z 2008 roku.


Twórcy filmu dokonali dogłębnej analizy, skąd wziął się kryzys wart ponad 20 bilionów dolarów, przez który miliony osób straciły pracę oraz dach nad głową. Rozważania teoretyczne uzupełniono o wywiady z osobami ze świata finansów, politykami i dziennikarzami śledczymi.


Film pokazuje, jak rozwijały się rynki spekulacyjnych operacji finansowych i jak relacje między skorumpowanymi i chciwymi finansistami mogą doprowadzić do tragedii.

 

 

Inside Job można wypożyczyć między innymi w iTunes.

 

 


2. Chciwość/Margin Call (2011)

W roli głównej: Kevin Spacey, Demi Moore, Jeremy Irons, Paul Bettany,
Czas trwania: 109 minut

 

Akcja filmu rozgrywa się na początku kryzysu finansowego, który miał miejsce w 2007/2008 roku. Obraz ukazuje 24 godziny funkcjonowania dużego banku inwestycyjnego (wzorowanego na Lehman Brothers) po tym, jak jeden z analityków odkrywa niepokojące dane.Mogą one doprowadzić nie tylko do bankructwa funduszu, ale również destabilizacji rynków finansowych na świecie.


J.C. Chandor, reżyser filmu, doskonale zwraca uwagę na lekkomyślne działania zarządzających jednego z największych banków przed wybuchem kryzysu - między innymi handel złożonymi instrumentami pochodnymi, których mechanizmu działania sami nie rozumieli.


Margin Call jest terminem giełdowym i oznacza wezwanie do uzupełnienia depozytu.

 

 


1. The Big Short (2015)

W rolach głównych: Brad Pitt, Christian Bale, Ryan Gosling i Steve Carell
Czas trwania: 130 minut

 

,,The Big Short” to bezapelacyjny zwycięzca naszego rankingu na najlepszy film o inwestowaniu. Film opowiada historię czterech grup inwestorów, którzy jako pierwsi dostrzegli bańkę na rynku nieruchomości w USA przed kryzysem w 2008 roku.


Dzięki graniu przeciwko rynkowi (krótkiej sprzedaży) zarobili ogromne pieniądze.


Film jest oparty na książce „The Big Short: Inside the Doomsday Machine ” dziennikarza finansowego Michaela Lewisa.

 

 

 

The Big Short dostępny jest na

 

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie