Chat with us, powered by LiveChat

Euforia w Ameryce, trend boczny w Polsce

Skomentuj artykuł

Po śrubowaniu kolejnych rekordów na indeksie S&P 500 nastroje amerykańskich inwestorów wystrzeliły. W Polsce rosną obawy o kontynuację trendu bocznego.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

 

Wygranym mijającego tygodnia był obóz inwestorów neutralnych, opowiadających się za trendem bocznym. Fakt ten nie dziwi, gdyż indeks WIG20 szybko zareagował na górne ograniczenie męczącej konsolidacji. Pocieszeniem może być fakt, że indeks sWIG80 radzi sobie fenomenalnie, zwyżkując o 19% od początku 2021 roku. Udział neutralnych zwiększył się t/t o 6,3 p.p., do 30,4%. Najmocniej spadł udział niedźwiedzi, t/t o 5 p.p., do 25,4%. Liderem stawki pozostają byki z udziałem na poziomie 44,2%.

 

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

44,2%

Zmiana t/t: -1,4 p.p.

 

 

Neutralni

30,4%

Zmiana t/t: +6,3 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

25,4%

Zmiana t/t: -5,0 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 1.04-8.04.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Indeks INI kontynuował zwyżki, osiągając odczyt 18,8 punktów. Nastroje inwestorów systematycznie poprawiają się trzeci tydzień z rzędu.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Po śrubowaniu kolejnych rekordów na indeksie S&P 500 optymizm wśród inwestorów indywidualnych wystrzelił. Ich udział wzrósł t/t o 11,1 p.p., do 56,9%. Wyższy odsetek byków był ostatni raz odnotowany na początku 2018 roku, kiedy wyniósł 59,8%. Pola odstąpili inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym, których udział stopniał t/t o 8,3 p.p., do 22,7%. Pozostające w ogonie stawki niedźwiedzie pomniejszyły swoje udziały t/t o kolejne 2,8 p.p., spadając do 20,4%.

 

Badanie nastrojów inwestorów ma charakter kontrariański, co oznacza, że wyznaczanie kolejnych rekordów giełdy przy bardzo dużym optymizmie zapowiada scenariusze korekcyjne. Jednak euforia na rynku może trwać relatywnie długo. W przytaczanym powyżej odczycie z początku 2018 roku, kiedy udział byków wzrósł do 59,8%, indeks S&P 500 zwyżkował praktycznie do końca stycznia, notując wzrosty rzędu powyżej 7%, po czym nastąpiła korekta i wielomiesięczny trend boczny. 

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 31.03-7.04.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie