Chat with us, powered by LiveChat

Nowa strategia prywatyzacji GPW - planowany debiut akcji 27 listopada 2008r

31 lipca w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych odbyła się konferencja prasowa poświęcona modyfikacji koncepcji prywatyzacji warszawskiej Giełdy. W konferencji udział wzięli Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, Wiceminister Skarbu Państwa Michał Chyczewski, przedstawiciele konsorcjum doradczego działającego na zlecenie Skarbu Państwa oraz Zarząd GPW.

 

Minister Skarbu Aleksander Grad poinformował, że w związku z sytuacją rynkową i zmieniającymi się oczekiwaniami inwestorów, strategia prywatyzacji GPW została odpowiednio zmodyfikowana. Zmiany mają na celu pogłębienie prywatyzacji oraz umiędzynarodowienie Giełdy, co będzie sprzyjało realizacji strategii budowy rynku regionalnego przez GPW. Sprzedanych zostanie od 60,57% do 65,67% akcji Giełdy w terminie zgodnym z harmonogramem - pierwsze notowanie 27 listopada 2008 roku (przy założeniu, że do 17 października KNF zatwierdzi prospekt emisyjny). Kwestie legislacyjne nie powinny stanowić już ryzyka dla oferty GPW, gdyż nowelizacja Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi została przyjęta przez Sejm i zacznie obowiązywać od września.

 

Przed przeprowadzeniem transakcji prywatyzacyjnej zostanie wypłacona (z zatrzymanych w ostatnich latach zysków) megadywidenda - ponad 400 mln zł. Zostanie ona wypłacona domom maklerskim i Skarbowi Państwa, jako dotychczasowym akcjonariuszom. Uzasadnieniem tej operacji jest doprowadzenie do rzeczywistej wyceny GPW, ponieważ prywatyzowana jest spółka, a nie jej pieniądze.

Transza oferowana publicznie zostanie zwiększona od 30,67% do 35,57% akcji "niemych" GPW, które trafią w transzy kierowanej do ok. 50 polskich i zagranicznych instytucji finansowych (m.in. międzynarodowe banki inwestycyjne). Zaoferowane w tej transzy akcje będą tzw. akcjami dywidendowymi - bez prawa głosu na walnym zgromadzeniu, ale uprzywilejowanymi co do wysokości dywidendy (ok. 2,5 razy większa), co ma stanowić zadośćuczynienie i zachętę dla inwestorów. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli Skarbowi Państwa do zejścia poniżej 50 proc. w kapitale zakładowym GPW, a jednocześnie zapewnienie na walnym zgromadzeniu liczbę głosów powyżej 50 proc. Prezes GPW Ludwik Sobolewski wskazuje, iż jedną z korzyści tego podejścia dla inwestorów jest znaczące zwiększenie tej części oferty, która znajdzie się potem w obrocie giełdowym. Zwrócił również uwagę na fakt, że GPW nie może być traktowana jak każde przedsiębiorstwo przeznaczone do prywatyzacji, gdyż odgrywa szczególną rolę w kreowaniu rozwoju polskiego rynku kapitałowego.

Według wyceny, ujawnionej przez poprzednie kierownictwo MSP na jesieni 2007 roku, GPW jest warta minimum 1,8 mld zł.

W ofercie publicznej w dniach 21-31 października nastąpi pre-marketing, a od 4 do 17 listopada roadshow zarządu GPW oraz book-building. Na 17 listopada przewidziane jest określenie ceny i pre-alokacja akcji inwestorom instytucjonalnym, a 21 listopada oferta zostanie zamknięta. Pierwsze notowanie zaplanowano na 27 listopada 2008 r.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie