Chat with us, powered by LiveChat

Grupa Agora po publikacji wyników za 2 kw. 2020 r.

Temat czatu: Grupa Agora po publikacji wyników za 2 kw. 2020 r.

Data: czwartek, 8 października, godz. 11:30

 

Agora

 

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza

Więcej:

Prezentacja: Wyniki finansowe i rynkowe Grupy Agora za 2 kwartał 2020 r.

 

Na pytania inwestorów odpowiedziała:

 

Anna Kryńska-Godlewska

Anna Kryńska-Godlewska

Członek Zarządu Grupy Agora

Od 8 listopada 2017 roku wchodzi w skład zarządu Agory.
Nadzoruje działalność pionów Finanse i Administracja, Technologii oraz Nowe Przedsięwzięcia, a także dział Prawny.

Menadżer z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania inwestycjami kapitałowymi.

Przez 20 lat była związana z Media Development Investment Fund, gdzie przez ostatnie 9 lat pełniła funkcję członka zarządu i dyrektor inwestycyjnej odpowiedzialnej za inwestycje funduszu w sektorze mediów w Europie, Azji, Afryce oraz w Ameryce Południowej.

Wcześniej była związana m.in. z Fidea Management, firmą zarządzającą X NFI, CIECH S.A. oraz z Bankiem Handlowym w Warszawie.

Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na Wydziale Finansów i Bankowości oraz Francuskiego Instytutu Zarządzania; ukończyła kursy doszkalające m.in. w Harvard Business School.

Od 23 czerwca 2016 r. do 8 listopada 2017 r. zasiadała w Radzie Nadzorczej Agory S.A.

Grupa Agora

Od rozpoczęcia swojej działalności w 1989 r. spółka jest wydawcą najpopularniejszego opiniotwórczego dziennika w Polsce – Gazety Wyborczej, którego treści dostępne są zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej. Jako lider transformacji cyfrowej prasy w Polsce na koniec 2018 r. Gazeta Wyborcza posiadała już ponad 170 tys. aktywnych prenumerat cyfrowych. Dziś do najistotniejszych przedsięwzięć Agory należą m.in. największa pod względem liczby obiektów sieć kin Helios oraz jej spółka zależna NEXT FILM zajmująca się dystrybucją i produkcją filmową. W portfelu Grupy znacząca jest również spółka AMS – lider polskiego rynku reklamy zewnętrznej. Agora zajmuje się również wydawaniem czasopism, a także książek oraz publikacji muzycznych i filmowych. Spółka jest też właścicielem trzech lokalnych stacji muzycznych: Radia Złote Przeboje, Rock Radia i Radia Pogoda oraz większościowym współwłaścicielem ponadregionalnego Radia TOK FM. Jej serwisy internetowe należą do wiodących pod względem popularności w swoich kategoriach. Agora dynamicznie rozwija się na rynku reklamy programatycznej poprzez swoją spółkę zależną Yieldbird - działającą obecnie już w 30 krajach świata. Ponadto Grupa Agora, poprzez swoją spółkę Foodio, rozpoczyna działalność na rynku gastronomicznym. Pierwszy lokal został otwarty 15 listopada 2018 r. w Katowicach.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Weź udział w czacie inwestorskim z Grupą Agora, który odbędzie się 8 października (czwartek) o godzinie. Na pytania inwestorów odpowie Anna Kryńska-Godlewska, Członek Zarządu Grupy Agora. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Anna Kryńska-Godlewska
Dzień dobry Państwu. Zapraszam do zadawania pytań.

 

TED ROH
Cineworld zamyka wszystkie kina w Wielkiej Brytanii i Irlandii i USA - jakie państwo macie plany z kinami Helios?

 

Anna Kryńska-Godlewska
- Sieć kin Helios nie planuje zamknięcia swoich obiektów. Od momentu otwarcia kin (w dniu 3 lipca br.) multipleksy Heliosa odwiedziło już ponad milion widzów. Dane z września pokazują, że widzowie chcą wracać do kin w miarę pojawiania się w repertuarze kolejnych interesujących pozycji - frekwencja w tym miesiącu była dwukrotnie wyższa niż w sierpniu. Brak filmów amerykańskich z pewnością nie pomoże w odbudowie wyników frekwencyjnych, ale mamy bogaty repertuar polskich produkcji i przed nami sezon tradycyjnie wypełniony rodzimymi premierami. Będziemy też oferować stałe projekty realizowane o tej porze roku, jak np. maraton horrorów przygotowany na Halloween czy niespodzianki kinowe dla najmłodszych na Mikołajki.

 

Mirek
Jakie są plany spółki dalszego rozwoju swojej sieci kinowej?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Spółka koncentruje się obecnie na prowadzeniu działalności operacyjnej. Większość inwestycji na tym etapie jest wstrzymana. Dalsze decyzje będą podejmowane po zakończeniu pandemii.

 

Mariusz W.
Jak prezentuje się kalendarz premier kinowych na ostatnie miesiące 2020 roku? Czy można oczekiwać jakiś dużych hitów? Dużo produkcji jest przesuwanych na kolejne kwartały?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Obecnie większość premier dużych produkcji zagranicznych została przeniesiona na okresy późniejsze. Warto jednak pamiętać, że mamy bogaty repertuar polskich filmów i przed nami sezon tradycyjnie wypełniony rodzimymi premierami, jak np. „Listy do M. 4”. Co roku polskie tytuły filmowe znajdują się w czołówce tych najpopularniejszych. Polacy podobnie jak Francuzi cenią sobie lokalne produkcje.

 

Rafał Sobański
W jakim stopniu udało się ograniczyć koszty segmentu kinowego w 2Q20 i jakie oszczędności mogą być widoczne w kolejnych kwartałach roku?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Przed ponownym uruchomieniem kin 3 lipca zarząd Heliosa przeprowadził negocjacje z operatorami galerii handlowych i obniżył stawki najmu powierzchni. W drugim kwartale 2020 r. w Helios S.A., podobnie jak w całej Grupie Agora, ograniczone zostały też koszty wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników. Ze względu na brak seansów kinowych istotnie spadły również odpłatności za kopie filmowe.

 

Rekin
Jak wygląda obecnie frekwencja w kinach i jakie jest zainteresowanie chodzeniem do kin?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Obecnie frekwencja w kinach kształtuje się w okolicach 50% tej z zeszłego roku.

 

Analityk
Kiedy frekwencja kinowa i wyniki finansowe Grupy w tym segmencie mogą powrócić do poziomów sprzed pandemii?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Wszystko zależy oczywiście od rozwoju sytuacji w Polsce i obostrzeń wprowadzanych w związku z pandemią. Spodziewamy się powrotu frekwencji kinowej do poziomu z 2019 r. w 2022 r.

 

Filip M.
Ile własnych produkcji filmowych rocznie zamierza wydawać Grupa?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Grupa koncentruje się głównie na działalności dystrybucyjnej. Jeśli chodzi o koprodukcje, to wszystko zależy od projektów dostępnych na rynku. Nie planujemy jednak znacznego zaangażowania w produkcję filmową.

 

Maciej Banaszak
Jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o kręcenie filmów? Czy pandemia spowodowała, ze planowanych produkcji zostało odłożonych w czasie? Czy ma Pani informacje na ten temat? Jak może się to przełożyć na kalendarz premier w 2021 roku?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Obecnie nastąpił powrót do pracy na większości planów filmowych. Kalendarz premier w przyszłym roku bardziej zależy jednak od rozwoju pandemii i wprowadzanych obostrzeń.

 

Verka
Czy Pani zdaniem przyspieszenie cyfryzacji i obecna sytuacja rynkowa może spowodować, że rynek reklamy zewnętrznej w przyszłości będzie się kurczył? Czy cały czas jest miejsce na wzrost tego rynku?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Cyfryzacja jest szansą na wzrost rynku reklamy zewnętrznej w przyszłości. DOOH jest najszybciej rozwijającym się segmentem tego rynku. Oczywiście, najpierw musi on odbudować się po kryzysie związanym z pandemią.

 

Adam Kuriata

Czy spółka dokonała istotne odpisy w pierwszym półroczu? Czy można spodziewać się odpisów na koniec roku, w szczególności w segmentach kino i reklama?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Wpływ zdarzeń jednorazowych na wyniki Grupy w 1. poł. 2020 r. to 19,6 mln zł. Obecnie zarząd Spółki nie widzi podstaw do kolejnych odpisów.

 

Pesymek
Czy zagrożona jest kontynuacja działalności przez Grupę Agora?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Nie, nie ma takiego zagrożenia.

 

Fred
Jakie widzi Pani na dzisiaj perspektywy przed Grupą na 2021 rok?

 

Anna Kryńska-Godlewska
W 2021 r. Grupa będzie się koncentrować na odbudowie przychodów oraz poprawie wyników finansowych.

 

Igor
Czy Grupa jest w stanie zamknąć 2020 rok na plusie?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Ze względu na straty wynikające ze skutków pandemii, w szczególności odnotowanych w 2. kw. 2020 r., Grupa zamknie 2020 r. stratą.

 

Maciek Bogdan
Wiadomo ze sprawozdań, że grupa Cineworld (właściciel polskiego Cinema City) jest bardzo mocno zalewarowana. Czy spodziewacie się, że w poszczególnych krajach UE lub konkretnie w Polsce w najbliższych kwartałach w scenariuszu utrzymania niskiej frekwencji w kinach może dojść do zmian właścicielskich u Waszych konkurentów? Czy Helios byłby zainteresowany zwiększeniem udziału w polskim lub innym zagranicznym rynku multipleksów?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Obecnie koncentrujemy się na działalności operacyjnej. Decyzje inwestycyjne będziemy podejmować po unormowaniu się sytuacji na rynku.

 

Maciek Bogdan
Jak obecnie wygląda współpraca na linii Helios - galerie handlowe? Czy można np oczekiwać trwałych obniżek czynszów? Czy dostrzegacie ryzyko trwałego zamknięcia jakieś cześci galerii co mogłoby mieć wpływ na wasze obiekty?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Helios przeprowadził negocjacje wysokości czynszów z operatorami galerii handlowych przed uruchomieniem swoich obiektów w lipcu br.

 

Jarek
Czy wszystkie kina spółki obecnie działają? Ile kin obecnie posiada spółka?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Spółka posiada 49 kin i wszystkie obecnie działają.

 

Konrad
Czy spółka korzystała z pomocowych programów rządowych? Ile środków udało się pozyskać z tego tytułu?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Grupa otrzymała dofinansowanie z FGŚS w wysokości 13,9 mln zł. Kwota ta ulegnie zmniejszeniu po ostatecznym rozliczeniu dofinansowania.

 

Maciek Bogdan
Czy wycena spółek nowej technologii (patrz wyceny na Nasdaq) nie skłaniają Agory do próby wyceny posiadanych udziałów w YieldBird poprzez rynek?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Cieszy nas wysoka wycena spółek technologicznych, ale obecnie nie mamy planów wprowadzenia Yieldbirda na giełdę.

 

Konrad
Czy najgorsze jest już za spółką?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Uważamy, że najcięższym okresem dla Grupy był 2. kw. 2020 r.

 

Beny
Czy spółka obserwuje mniejsze zainteresowanie papierową wersją gazety, za to większe zainteresowanie wersją cyfrową?

 

Anna Kryńska-Godlewska
W ostatnim czasie liczba prenumerat cyfrowych osiągnęła kolejne rekordowe poziomy, a „Gazeta Wyborcza” jest w TOP 10 europejskich dzienników pod względem subskrypcji cyfrowych. Na sprzedaż wydania papierowego, oprócz trendów rynkowych, wpływa ograniczenie sieci sprzedaży i dotykające je restrykcje.

 

Maciek Bogdan
Czy jest wg Was szansa na zamkniecie transakcji przejęcia udziałów w EuroZet jeszcze w bieżacym roku? Czy jest jakiś termin w którym UOKiK musi wyrazić opinię dotyczącym tej tarnsakcji (bo chyba czekacie już ponad rok)?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Zgodnie z publicznie dostępnymi informacjami, urząd planuje wydać decyzję jeszcze w tym roku.

 

VeeV
Jak może kształtować się rynek reklamy w kolejnych kwartałach?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Szacujemy, że w 2020 r. rynek reklamy skurczy się o 8-12%. To istotnie lepsze szacunki niż te, które mieliśmy tuż po wybuchu pandemii.

 

Wojtek
Kiedy rynek reklamy może się odbudować do poziomów sprzed pandemii?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Szacujemy, że nastąpi to w 2022 r.

 

Tymek
Jak dużą ekspozycję na Internet posiada spółka w segmencie reklamy?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Dokładna odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa, gdyż tacy gracze jak FB i Google nie podają wysokości swoich udziałów w rynku reklamy w Polsce. Gazeta.pl jest czwartym graczem na rynku jeśli chodzi o portale.

 

Paula
Jakie inwestycje planuje spółka w najbliższych kwartałach?

Anna Kryńska-Godlewska
Spółka wstrzymała większość inwestycji w tym roku.

 

Damian Zawadzki
Czy Pani zdaniem obecna trudna sytuacja w Grupie i kroki podjęte, aby jej przeciwdziałać, mogą mieć długoterminowy pozytywny wpływ na poziom kosztów generowanych przez Grupę?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Oprócz czasowej obniżki wynagrodzeń pozostałe działania podjęte przez Spółkę będą mieć długoterminowy wpływ na strukturę kosztów.

 

Maciek Bogdan
Grupa posiada w portfelu udziały w podmiocie YieldBird. Proszę o kilka słów komentarza na temat tego podmiotu (jakie macie plany i oczekiwania wobec tego podmiotu) , bo jest on chyba z branży nowych technologii, co jest szczególnym wyróżnikiem dla Waszej struktury biznesowej?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Oferta Yieldbirda bardzo dobrze się wpisuje w zapotrzebowanie wydawców na zwiększenie wpływów z reklamy internetowej. Jest ona dobrze dopasowana do różnych grup klientów - w zależności od ich kompetencji w zakresie reklamy programatycznej, jak i liczebności zespołu.

 

DerDywidender
Czy spółka zamierza wypłacać dywidendę w przyszłości? Kiedy spółka może powrócić do wypłat dywidend? Czy może to być 2022 rok?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Obecnie jest za wcześnie, aby podać konkretny termin powrotu do wypłaty dywidendy.

 

Fundamentalista
Jakie są największe ryzyka przed spółką w najbliższym czasie?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Największym ryzykiem pozostaje cały czas wpływ pandemii na sytuację w kraju i możliwość prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Fundamentalista
Jak ocenia Pani pierwsze półrocze, a w szczególności 2Q20 dla Grupy? Pomimo trudnego otoczenia, czy widzi Pani jakieś pozytywy?

 

Anna Kryńska-Godlewska
2.kw. 2020 r. był najtrudniejszym kwartałem dla Grupy. Jesteśmy dumni, że w tym czasie udało się istotnie poprawić wyniki segmentów Internet i Prasa.

 

Maciek Bogdan
Jak oceniacie Państwo rynek radiowy w Polsce? Jak oceniacie Wasze wynik w tym segmencie oraz EuroZet? Czy gracz nr 1 (grupa RMF) wg Was nadal może zyskiwać udziały rynkowe? Czy rozwój nowych anten w formacie cyfrowym jest dla Was zagrożeniem? Mam na myśli np Radio Nowy Świat, czy zapowiedź powstania Radia 357......

 

Anna Kryńska-Godlewska
Rynek radiowy pozostaje w centrum naszego zainteresowania. W sytuacjach kryzysowych zwykle najmniej traci lider. Natomiast mniejsi gracze zostali bardziej dotknięci skutkami ograniczenia wydatków reklamowych. Rynek ten jednak bardzo szybko się odbudowuje, a trzeci kwartał był już wyraźnie lepszy i pozytywnie nas zaskoczył. Rozgłośnie cyfrowe poszukują swojego modelu biznesowego - uważnie przyglądamy się temu procesowi.

 

Krzysiek
Czy spółka planuje wejście w branżę gamingową, np w gry mobilne?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Obecnie nie mamy takich planów.

 

MichaelAngelo
Czy spółka może wykorzystać trudną sytuację do potencjalnych, okazyjnych akwizycji?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Obecnie naszym priorytetem jest dokończenie inwestycji w Eurozet.

 

Jagoda
Jakie widzi Pani perspektywy przed rozwojem Pasibusa? Czy planowane są inwestycje i jakies większe zaangażowanie w tę markę?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Pasibus rozwija się dynamicznie i osiąga bardzo dobre wyniki. Planujemy dalszy rozwój tej marki.

 

Krzysiek
Czy spółka rozważa lub może rozważać ograniczenie liczby dni wydawniczych papierowej wersji Gazety Wyborczej (np rezygnacja z wydania sobotniego / zamiana w tygodnik itp)?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Spółka obecnie nie ma takiego planu. Na bieżąco jednak obserwujemy wyniki sprzedaży dziennika oraz perspektywy i działania podejmowane przez innych wydawców na świecie.

 

Maciek Bogdan
Jak oceniacie aktualnie Waszą wycenę rynkową? Dlaczego Wg Was kurs Agory jest obecnie przy historycznych minimach !?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Wyraźnie widać tutaj wpływ pandemii. Obecna wycena rynkowa jest ukształtowana przy bardzo niskich obrotach. W naszej opinii Agora jest notowana obecnie z bardzo dużym dyskontem.

 

Maciek Bogdan
W takim razie chciałbym dopytać. Czy macie jakiś pomysł aby zwiększyć poziom zainteresowania i obrotów waszymi akcjami na GPW?

 

Anna Kryńska-Godlewska
Płynność na GPW jest generalnie niska i na to nie mamy wpływu. Staramy się jako spółka być w ciągłym dialogu z akcjonariuszami, także potencjalnymi i wyjaśniać plany spółki. Jednak inwestorzy zagraniczni wskazują na niepewność na polskim rynku, co nie zachęca do inwestycji.

 

Anna Kryńska-Godlewska
Szanowni Państwo, serdecznie dziękujemy za wszystkie pytania. Czas naszego chatu dobiegł końca. Zapraszamy w przyszłości na kolejne spotkanie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie