Chat with us, powered by LiveChat

Artur Wasil: „Obserwujemy powrót do standardowej sytuacji popytowej na rynku węgla”

Skomentuj artykuł

W czwartek, 10 września 2020 r., na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Arturem Wasilem, Prezesem Zarządu LW Bogdanka SA. Pytania dotyczyły m.in. wyników finansowych, otoczenia rynkowego, strategii, czy planowanych inwestycji.

 

Ceny węgla

W trakcie czatu inwestorskiego padło wiele pytań dotyczących cen węgla. Już na początku Prezes Spółki odniósł się zarówno do światowych cen węgla, jak i tych notownaych w Polsce.

 

Na rynku międzynarodowym w związku z obniżeniem produkcji przez największych światowych eksporterów oraz wzrostem importu ze strony Chin wydaje się, że potencjał spadków się wyczerpuje. Na rynku krajowym spodziewamy się stabilizacji – podsumował Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA.

 

Rynek krajowy jest relatywnie hermetyczny ze względu na wysokie koszty transportu drogą lądową. Ceny węgla w Polsce w głównej mierze kształtuje największy producent – doprecyzował w odpowiedzi na kolejne pytanie.

 

W dalszej części czatu padły także pytania o oczekiwane zapotrzebowanie na węgiel w drugiej połowie 2020 roku oraz o ceny uzyskiwane przez Bogdankę.

 

Obecnie obserwujemy powrót do standardowej sytuacji popytowej. Liczymy, że utrzyma się ona w całym drugim półroczu.

 

Ceny na ten rok mamy już wynegocjowane. Nie spodziewamy się zmian w tym zakresie w dalszej części roku – odpowiadał Artur Wasil.

 

Strategia i planowane inwestycje

Internauci dopytywali o plany inwestycyjne Spółki, w tym o inwestycje w nowe technologie, jak chociażby zgaozwanie węgla i pozyskiwanie wodoru.

 

Jesteśmy w trakcie przygotowywania strategii w której pokażemy potencjalne kierunki naszego rozwoju.

 

Zgodnie z informacjami prasowymi MAP przygotowuje mapę drogową dla sektora energetyczno paliwowego. Obecnie realizujemy znaną Państwu Strategię, by przygotować rzetelny plan na przyszłość, musimy poczekać na pojawienie się kluczowych dla nas dokumentów – odpowiadał Prezes Bogdanki.

 

W trakcie czatu padły także pytania o planowane nakłady inwestycyjne w związku z rozpoczęciem wydobycia na nowych obszarach w Ostrowie oraz K-6 i K-7.

 

Eksploatację w Ostrowie rozpoczniemy w 2021 r. a w K-6, K-7 pod koniec roku 2024. Zwiększenie zasobów nie wiąże się z planami zwiększenia mocy produkcyjnych w podanych wyżej latach. Do skokowego wzrostu niezbędna jest budowa kolejnego szybu.

 

Podobnie jak w przypadku złoża Ostrów, przy eksploatacji złóż K-6 i K-7 w początkowej fazie zamierzamy korzystać z bieżącej infrastruktury kopalni. Początkowe nakłady pojawią się w 2022 r. i będą związane wyłącznie z rozcięciem parceli eksploatacyjnej. W związku z tym będą to standardowe nakłady związane z budową wyrobisk – podsumował Wasil.

 

Jeden z internautów dopytywał jak kształtują się koszty budowy nowych chodników.

 

Pandemia nie miała większego wpływu na koszty chodników. Spółka podejmuje szereg działań zmierzających do kontroli kosztów w tym zakresie m.in. wdrażając projekt ścian o długości ponad 300 m – poinformował Prezes.

 

Perspektywy na kolejne kwartały

Jeden z internautów zwrócił uwagę na wysoki poziom uzysku węgla, który Spółka osiągnęła w pierwszym półroczu 2020 roku (wyniósł on 66,8%). Dopytywał, czy taki poziom jest możliwy do utrzymania.

 

Stopniowo zwiększamy udział wyższych ścian w miksie wydobywczym, jednakże niewykluczone są wahania w poszczególnych kwartałach. Efekty poprawy będą widoczne w dłuższej perspektywie – tłumaczył Wasil.

 

Padło także pytanie o potencjalny dalszy wpływ pandemii koronawirusa na działalność Bogdanki.

 

Spółka ogranicza ryzyko wynikające z pandemii koronawirusa. Koncentrujemy się na zabezpieczeniu działalności produkcyjnej, skupiając się na przestrzeganiu wdrożonych procedur, które pozwalają nam zachować ciągłość działania. Procedury stosowane w Spółce są bardziej rygorystyczne od powszechnie stosowanych – poinformował Prezes Spółki.

 

Jako największe zagrożenie przed Bogdanką na drugie półrocze Artur Wasil wskazał na dalszy rozwój pandemii –podobnie jak cała gospodarka liczymy się z możliwością utrudnień związanych z ewentualnym rozwojem epidemii. Posiadamy przygotowane scenariusze działań w zależności od stopnia nasilenia zjawiska.

 

Jednocześnie w odpowiedzi na inne pytanie podsumował, że wpływ na wyniki Spółki w drugim półroczu będzie miała przede wszystkim wielkość produkcji i sprzedaży węgla.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu z LB Bogdanka

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie