Chat with us, powered by LiveChat

Nie będzie luki w przepisach o wezwaniach delistingujących. Ministerstwo Finansów odpowiada na petycję SII

Skomentuj artykuł
© Prostock-studio - stock.adobe.com

W połowie czerwca br. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwróciło się z petycją do Ministerstwa Finansów  o podjęcie jak najszybszej interwencji legislacyjnej i doprowadzenia do utrzymania obowiązku przeprowadzenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji poprzedzającego wycofanie akcji z obrotu na rynku regulowanym lub z alternatywnego systemu obrotu. Impulsem do skierowania petycji były zmiany wprowadzone w art. 91 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 623 i 1655) na mocy ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy - kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1798). Prawdopodobnie na skutek równoczesnego prowadzenia prac nad zmianą ww. przepisu przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Sprawiedliwości,  powstała w nim luka legislacyjna, która w przypadku wejścia w życie skutkowałaby brakiem obowiązku ogłoszenia wezwania delistingującego. Dla akcjonariuszy mniejszościowych brak obowiązku ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji poprzedzającego ich wycofanie z obrotu ozaczałby pozbawienie ich jakiejkolwiek ochrony przed negatywnymi skutkami delistingu. 

Mając na uwadze, że zmiany mają wejść w życie 1 marca 2021 r., czasu na wyprostowanie sytuacji wcale nie jest tak wiele. 

 

Więcej informacji o petycji SII w sprawie utrzymania obowiązku przeprowadzenia wezwania delistingującego można przeczytać tutaj.

Ministerstwo Finansów uspokaja

W dniu 25 sierpnia 2020 r. SII otrzymało od Ministerstwa Finansów odpowiedź na petycję, której Ministerstwo wyjaśnia, iż  podjęło już działania mające na celu uporządkowanie brzmienia ustawy o ofercie publicznej, jeszcze przed wejściem w życie zmian przewidzianych w ustawie z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, tj. przed dniem 1 marca 2021 r. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów podjęte działania mają również na celu utrzymanie przepisu art. 91 ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej (…), który przewiduje obowiązek ogłoszenia wezwania warunkującego przeprowadzenie delistingu.

 

Z pełną treścią odpowiedzi Ministerstwa Finansów można zapoznać się tutaj

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie