Chat with us, powered by LiveChat

PKN Orlen ma zgodę na przejęcie Lotosu, chce przejąć także PGNiG

Skomentuj artykuł
Źródło: www.orlen.pl

PKN Orlen otrzymał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Lotos. Poza tym Spółka postawiła kolejny krok na drodze do zbudowania multienergetycznego koncernu, podpisując list intencyjny dotyczący przejęcia Grupy PGNiG.

 

Zgoda na przejęcie Grupy Lotos

Komisja Europejska wydała pozytywną warunkową decyzję w sprawie przejęcia Grupy Lotos. Aby doszło do przejęcia będą musiały zostać spełnione liczne kryteria i dezinwestycje, wśród których jest m.in. sprzedaż 30% udziałów w rafinerii Grupy Lotos zlokalizowanej w Gdańsku, czy sprzedaż spółki zależnej Lotos Paliwa Sp. z o.o. (czyli sprzedaż 389 istniejących stacji paliw, tj. około 80% stacji Grupy Lotos). Ze szczegółami można zapoznać się w raporcie bieżącym PKN Orlen dostępnym w tym miejscu.

 

Negocjacje z Komisją Europejską dotyczące warunków akwizycji trwały długo. Przypomnijmy, że proces przejęcia Grupy Lotos został zainicjonowany w lutym 2018 roku. Z kolei wniosek skierowany do Komisji Europejskiej został złożony w listopadzie 2018 roku. W komunikacie prasowym PKN Orlen zaznaczył, że wstępnie Komisja Europejska oczekiwała sprzedaży całej rafinerii w Gdańsku.

 

Od początku procesu, ze względu na skalę i skomplikowanie transakcji Komisja oczekiwała sprzedaży całej rafinerii. PKN ORLEN przez okres dwóch lat pracował nad wypracowaniem alternatywnego modelu, który z jednej strony przekona instytucję europejską, a z drugiej pozwoli na realizację strategicznych celów przez PKN ORLEN. Finalnie dla zewnętrznego partnera trafi 30 proc. udziałów – napisano w komunikacie.

 

Jeśli chodzi natomiast o sprzedaż stacji paliw należących do Grupy Lotos poinformowano, że są prowadzone negocjacje mające na celu wymianę tych aktywów na aktywa w innej części Europy.

 

W tym przypadku PKN ORLEN i Grupa LOTOS nadal będą dysponowały największą siecią w Polsce i mogą wzmocnić pozycję na rynku europejskim.  Nadrzędnym celem PKN ORLEN będzie znalezienie partnera do jak najbardziej atrakcyjnej wymiany aktywów polskich na podobne w innych częściach Europy – dodano.

 

Zgoda Komisji Europejskiej na połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS to sygnał, że w Europie potrzebne są silne, multienergetyczne koncerny. To historyczny moment dla obu koncernów i polskiej gospodarki. Łącząc potencjał obu firm jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną, ponieważ niskoemisyjna gospodarka wymaga miliardowych inwestycji. Połączony kapitał finansowy i ludzki otwiera możliwości realizacji nowych projektów, które wzmocnią naszą konkurencyjność i umożliwią dalszą ekspansję na globalnym rynku. Jestem przekonany, że ta fuzja przyniesie korzyści zarówno akcjonariuszom jak i klientom koncernu – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

 

Przejęcie PGNiG

Doniesienia o potencjalnym zainteresowaniu przejęciem Grupy PGNiG obiegły rynek już wcześniej. Dzisiaj zostały one potwierdzone przez PKN Orlen. Spółka podpisała list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli nad Grupą PGNiG. Strony uzgodniły, ze niezwłocznie podejmą współpracę i powołają zespoły, których zadaniem będzie wspólne wypracowanie modelu transakcji przejęcia, harmonogramu oraz koordynacja prac związanych z realizacją procesu. Przeprowadzenie akwizycji będzie wymagało także m.in. zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji.

 

Skarb Państwa posiada 71,88% udziałów w kapitale akładowym PGNiG.

 

Rekacja rynku

Od początku dzisiejszej sesji, tj. we wtorek 14 lipca, zwyżkowały akcje Lotosu, które do godziny 13:30 pozostawały 6,5% na plusie. Wystrzeliły także notowania PGNiG, które przez moment rosły nawet o ponad 9%, jednak zwyżki szybko stopniały do niecałych 4%. Z kolei notowania PKN Orlen zanurkowały pod kreskę, podczas gdy jeszcze rano zwyżkowały nawet o ponad 4%.

 

PKN Orlen – wykres kursu akcji od początku 2020 roku
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

Lotos – wykres kursu akcji od początku 2020 roku
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

PGNiG – wykres kursu akcji od początku 2020 roku
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie