Chat with us, powered by LiveChat

Omówienie wyników Grupy PZU za pierwszy kwartał 2020 r.

Temat czatu: Omówienie wyników Grupy PZU za pierwszy kwartał 2020 r.

Data: czwartek, 4 czerwca, godz. 11:30

 

PZU

 

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Tomasz Kulik

Tomasz Kulik – Członek Zarządu PZU od 14 października 2016 roku oraz PZU Życie od 19 października 2016 roku. Przewodniczący Rady Nadzorczej Alior Bank od 9 września 2017 roku oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej TFI PZU od 26 czerwca 2018 roku.

 

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uzyskał tytuł MBA Uniwersytetu Illinois oraz ukończył program Warsaw - Illinois Executive MBA. Absolwent Advanced Management Program w Harvard Business School. Członek The Association of Chartered Certified Accountants. Przez większość kariery zawodowej związany z Grupą Aviva (d. Commercial Union). Przed powołaniem do Zarządu PZU dyrektor Biura Planowania i Kontrolingu. Przygotowywał strategię Grupy Kapitałowej PZU na lata 2016 - 2020 oraz politykę kapitałowo-dywidendową.

 

Grupa PZU

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą grupą finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Na jej czele stoi PZU, którego tradycje sięgają 1803 roku, kiedy na ziemiach polskich powstało pierwsze towarzystwo ubezpieczeniowe. PZU jest spółką publiczną. Akcje PZU od 2010 roku notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od debiutu PZU wchodzi w skład indeksu WIG20 i jest w czołówce najwyżej wycenianych i najbardziej płynnych spółek polskiej giełdy. Od 2019 roku PZU znajduje się w indeksie WIG ESG (indeks zrównoważonego rozwoju).

 

Głównym akcjonariuszem PZU jest Skarb Państwa, który posiada 34,19% akcji.

 

Skonsolidowane aktywa Grupy PZU wynoszą ponad 340 mld zł. Grupa cieszy się zaufaniem 22 milionów klientów w pięciu krajach oferując produkty i świadcząc usługi klientom indywidualnym, małym i średnim firmom oraz podmiotom gospodarczym. Głównym, pod względem skali i liczby klientów, rynkiem działalności Grupy PZU jest rynek Polski, nie mniej należące do Grupy spółki zależne odgrywają istotną rolę na rynkach Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.

 

Spółki Grupy są aktywne nie tylko w ubezpieczeniach na życie, majątkowych i zdrowotnych, ale także w obszarze produktów inwestycyjnych, emerytalnych, ochrony zdrowia i bankowości. Dodatkowo, w ramach partnerstw strategicznych, świadczą usługi assistance dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Skala i zróżnicowanie działalności rysują pełniejszy obraz PZU. To potężna instytucja finansowa, ale przede wszystkim grupa firm usługowych, których fundamentem działalności jest zaufanie klientów.

 

Strategiczną ambicją Grupy jest budowa długotrwałych relacji z klientem, co skutkuje integracją wszystkich obszarów działalności wokół klienta. Dzięki temu możliwe jest dostarczanie produktów i usług dobrze dopasowanych do potrzeb klienta, w odpowiednim dla niego miejscu i czasie oraz kompleksowe reagowanie na inne jego potrzeby. Kluczowym elementem tego procesu jest wykorzystanie narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji, Big Data i rozwiązaniach mobilnych, które przyczyniają się do budowy trwałej przewagi technologicznej w zakresie zintegrowanej obsługi klienta.

 

Filozofia myślenia PZU o kliencie determinuje zmianę modelu funkcjonowania firmy z modelu ubezpieczyciela (wycena i transfer ryzyka) na model firmy usługowej, specjalizującej się w wykorzystaniu danych (doradztwo i usługi w zakresie zarządzania ryzykiem i dbałość o przyszłość klientów, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych). Nowy model łączy wszystkie aktywności Grupy PZU i integruje je wokół klienta: ubezpieczenia na życie, majątkowe, zdrowotne, inwestycje, emerytury, ochronę zdrowia, bankowość i usługi assistance.

 

Wsparciem w realizacji strategii jest silna marka. Badania znajomości marki potwierdzają, że PZU jest najbardziej rozpoznawalną marką w Polsce (spontaniczna rozpoznawalność marki PZU to 89%, wspomagana - 100%).

 

Ze wszystkich polskich ubezpieczycieli PZU oferuje swoim klientom największą sieć sprzedażowo-obsługową. Obejmuje ona: 410 placówek z dogodnym dostępem na terenie kraju, 10 tys. agentów na wyłączność i agencji, 3,2 tys. multiagencji, blisko 1,1 tys. brokerów ubezpieczeniowych oraz elektroniczne kanały dystrybucji. W ramach bankassurance i partnerstw strategicznych Grupa PZU współpracuje z 13 bankami oraz 21 partnerami strategicznymi. PZU posiada także sprawnie działający system likwidacji szkód.

 

Klienci Grupy PZU w Polsce mają dostęp do sieci dystrybucji Banku Pekao (805 placówek) oraz Alior Bank (197 oddziałów tradycyjnych, 7 oddziałów private banking, 8 centrów korporacyjnych, 608 placówek partnerskich). Obydwa banki posiadają profesjonalne centra obsługi telefonicznej oraz platformy bankowości internetowej i mobilnej.

 

W krajach bałtyckich, gdzie Grupa PZU prowadzi działalność ubezpieczeniową sieć dystrybucji składa się z ok. 700 agentów, 21 multiagencji oraz 408 brokerów. PZU współpracuje również z 4 bankami i 14 partnerami strategicznymi. Na Ukrainie produkty ubezpieczeniowe dystrybuowane są za pośrednictwem około 400 agentów oraz we współpracy z 15 multiagencjami, 37 brokerami, 7 bankami i 4 partnerami strategicznymi.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 4 czerwca (czwartek) o godz. 11: 30. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Dzień dobry. Witamy na czacie z CFO PZU Tomaszem Kulikiem. Za chwile zaczniemy odpowiadać na pytania.

 

Lesław: Jaki wpływ na wyniki PZU będzie miała obniżka stóp procentowych?

 

Tomasz Kulik: Portfel inwestycyjny PZU jest bardzo dobrze przygotowany na spowolnienie gospodarcze oraz obniżkę stóp procentowych, ze względu na jego strukturę (udział obligacji skarbowych, w tym stałokuponowych) jej wpływ na wyniki działalności ubezpieczeniowej 2020 roku powinien być ograniczony. Obniżka stóp procentowych w krótkim terminie bardziej przełoży się na wyniki banków Grupy PZU, poprzez możliwość realizacji niższej marży odsetkowej w tych bankach, jednak tutaj też wpływ będzie ograniczony ze względu na to, że udział banków w skonsolidowanym wyniku operacyjnym Grupy PZU w 2019 roku wyniósł 17% (skorygowany o udziały banków). Natomiast jeśli stopy procentowe utrzymywałyby się na niskim poziomie przez kolejne lata, to przełoży się na niższe możliwości odnawiania zapadającego portfela obligacji po atrakcyjnych stopach.

 

Wojtek: Jaki wpływ na działalność PZU ma pandemia koronawirusa?

 

Tomasz Kulik: Pandemia koronawirusa może przełożyć się na przychodu biznesu ubezpieczeniowego, głownie ze względu na niższą sprzedaż nowych samochodów a także wzrost bezrobocia – przez co popyt na ubezpieczenia, zwłaszcza te nieobowiązkowe, może spaść. Z drugiej strony jednak zaobserwowaliśmy wyższy poziom wznowień na portfelu, co częściowo powinno równoważyć ten efekt. Jeśli chodzi o koszty – to z jednej strony obserwujemy mniejszą częstość wypadków, zarówno w ubezpieczeniach majątkowych jak i życiowych, ale z drugiej strony, ze względu rosnący kurs euro może przełożyć się na wyższe koszty świadczeń, ze względu na to że ceny niektórych części zamiennych mogą wzrosnąć. Dodatkowo, ze względu na spowolnienie i pogarszającą się kondycję przedsiębiorstw, możemy odnotować wyższe świadczenia z tytułu produktów gwarantujących wykonanie kontraktów czy spłacania zobowiązań. Jednak relacja ekspozycji na takie ubezpieczenia, czy ubezpieczenia podróżne do całej ekspozycji jest dość niska. Jeśli chodzi o działalność bankową, tutaj pandemia, ze względu na skutki które wywołała (spadek PKB, stóp procentowych) może przełożyć się zarówno na przychody banków jak i na wyższe odpisy na niespłacone kredyty. W tej sytuacji staramy się przestawić nasza działalność na bardziej zdalną, umożliwiamy sprzedaż, zawieranie umów i obsługę naszych produktów on – line. Liczymy również, że w dłuższym terminie pandemia koronawirusa może przełożyć się na rosnącą świadomość ubezpieczeń, czyli odczucie większej potrzeby ubezpieczania się od skutków nieprzewidzianych zdarzeń.

 

Mirka: Czy w związku z epidemią COVID szkodowość była niższa (mniej wypadków)? Jak duży może być to wpływ na wyniki?

 

Tomasz Kulik: Tak, odnotowaliśmy niższą liczbę wypadków, jednak taki stan trwał tylko przez kilka tygodni. W tej chwili, w momencie kiedy są stopniowo znoszone ograniczenia w poruszaniu się, częstości wypadków wracają do normy. Jeśli chodzi o ubezpieczenia życiowe, to szkodowość była o wiele niższa w czasie pandemii. Wynikało to zarówno z niższej liczby zgonów (co zresztą było fenomenem nie tylko polskim, ale dotyczyło całej Europy) oraz z niższej liczby operacji, zabiegów i innych zdarzeń objętych ochroną. Wpływ na wyniki był częściowo widoczny w wynikach 1Q, ale jeśli chodzi o przyszłość to wpływ tego zjawiska na wyniki 2020 roku będzie uzależniony od czasu trwania pandemii i towarzyszących jej ograniczeń.

 

Olek: Czy PZU uwzględnia w swojej strategii globalne ocieplenie (zmiana klimatu, możliwe większe ulewy, huragany itd.)?

 

Tomasz Kulik: Tak, każdorazowo przy kalkulacji składek ubezpieczeniowych bierzemy pod uwagę wszelkie koszty związane z tą ochroną, w tym również możliwość wystąpienia zjawisk pogodowych. Bierzemy również pod uwagę możliwość reasekuracji tych ryzyk przez naszych partnerów.

 

Zizi: Kursy banków są obecnie na dość niskich poziomach. Czy to nie okazja do zwiększenia zaangażowania w sektor bankowy?

 

Tomasz Kulik: Niewątpliwie może być to postrzegane jako okazja, szczególnie biorąc pod uwagę alternatywne możliwości inwestycyjne w środowisku tak niskich stóp procentowych. Dzisiaj na wycenach banków poza stopami ciąży też COVID19 i to w jaki sposób sytuacja makro przełoży się na portfel kredytów w sektorze bankowym.

 

PPK: Jak wygląda obecnie liczba umów z tytułu PPK zawartych przez Grupę PZU? Jaki to udział w rynku?

 

Tomasz Kulik: Pod względem wartości aktywów jesteśmy obecnie drugim graczem, co przekłada się na dwucyfrowy udział w rynku. W związku z pandemią uruchomiliśmy również możliwość zdalnego zawierania umów.

 

ber.mok@gmail.com: Czy zakup akcji Pekao i Aliora to były dobre decyzje?

 

Tomasz Kulik: To były decyzje podejmowane w kompletnie innym otoczeniu makro. Pomiędzy datą zakupu a dniem dzisiejszym zmieniło się wiele rzeczy – został wprowadzony podatek od innych instrumentów finansowych, który w 100% obciąża wyniki banków (przypomnę że inaczej niż inne koszt jest to obciążenie nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu), mieliśmy wyroki TSUE, COVID… a dzisiaj mamy otoczenie, w którym za 2 letni dług skarbowy płaci się 0.2%. To ma bezpośredni wpływ na wycenę sektora i jego możliwość generowania wyników ale czy dzisiaj sektor bankowy jest kompletnie nierentowny – to pozostawiam już Państwa ocenie.

 

Ori: Czy PZU wróci do wypłat dywidendy w przyszłym roku?

 

Tomasz Kulik: PZU pozostaje spółką dywidendową i w tym aspekcie nic się nie zmieniło.

 

Weronika Król: Dlaczego wyniki PZU były mocno poniżej oczekiwań rynkowych?

 

Tomasz Kulik: Wyniki PZU za 1Q, jeśli wyłączy się odpis wartości firmy związanej z przejęciem Alior Bank, były 11% powyżej oczekiwań rynkowych. Natomiast odpis wartości firmy był wynikał z tego, że ze względu na gorsze warunki działania banków, w tym Alior Banku (czyli niższe stopy procentowe, niższe oczekiwana co do PKB w Polsce) przeprowadziliśmy test na utratę wartości, w efekcie czego musieliśmy rozpoznać taki odpis.

 

Łuki: Czy działalność Grupy PZU na wszystkich rynkach wróciła już do normalności po lockdownie?

 

Tomasz Kulik: Powoli wraca jednak jest to bardzo powolny proces. Po stronie aktywności sprzedażowej jesteśmy cały czas istotnie poniżej naszych założeń sprzed COVID, po stronie szkodowej widać duże ożywienie i przebiegi szkodowe są na poziomach sprzed lockdown zatem można powiedzieć że w Q3 powinniśmy być już w bardziej znormalizowanej sytuacji.

 

Driver: Czy składki OC i AC spadną?

 

Tomasz Kulik: Na razie tak się nie dzieje a wszystko będzie zależało od dalszego rozwoju sytuacji związanej z COVID. Polska waluta osłabła, co wpływa na koszty części zamiennych wykorzystywanych do naprawy samochodów (w większości denominowanych w Euro) więc koszty będą rosły czego dzisiejsze składki mogę w dłuższej perspektywie nie wytrzymać.

 

Karol B.: Czy widać napływy do funduszy PZU po obniżce stóp procentowych i spadku oprocentowania lokat w bankach?

 

Tomasz Kulik: Nie widzimy dzisiaj takiego jednoznacznego przełożenia co na pewno związane jest z awersją do ryzyka i dużą zmiennością jaka występuje na rynku. Myślę, że potrzebujemy jeszcze trochę czasu zanim sytuacja wróci do normy a klienci zaczną chcieć podejmować bardziej ryzykowne decyzje inwestycyjne.

 

amator: Które produkty ubezpieczeniowe są najbardziej perspektywiczne?

 

Tomasz Kulik: Dzisiaj najszybciej rosną zarówno indywidualne ubezpieczenia na życie i jest to związane ze wzrostem świadomości ubezpieczeniowej w sytuacji COVID9 jak i ubezpieczenia majątkowe poza komunikacyjne. Dalszy rozwój rynku będzie w dużej mierze zależał od tego w jaki sposób spowolnienie spowodowane pandemią przełoży się na możliwości finansowe po stronie przedsiębiorstw i gospodarstw domowych i z jaką skalą rezygnacji i odstąpień będziemy mieli w drugiej połowie roku oraz na początku 2021. To zależy od tego jak głęboki będzie szok związany z pandemią – a na to pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć o czym świadczą bardzo różne analizy makroekonomiczne.

 

amator: Czy możliwa jest sprzedaż aktywów bankowych?

 

Tomasz Kulik: Nie rozważamy takiego scenariusza a z odpowiedzią na pytanie dotyczące naszej strategii w tym segmencie wrócimy w ramach dyskusji o strategii na kolejny okres.

 

Stonsiek: Ile obligacji PFR posiada grupa PZU?

 

Tomasz Kulik: Nie podajemy informacji dotyczących portfela inwestycyjnego w rozbiciu na emitentów. Przypomnę, że obligacje PFR mają dla nas parametry zbliżone do obligacji skarbowych (i są objęte 100% gwarancją) dlatego korzystamy z nich zarówno w portfelach MTM jak i strategiach ALM.

 

Analityk fundamentalny: Jakie to korzyści / synergie są z posiadania akcji Aliora i Pekao?

 

Tomasz Kulik: Dostęp do sieci dystrybucji dwóch dużych grup bankowych co przekłada się wprost na przychody (po stronie ubezpieczyciela i banku) oraz synergie kosztowe (głównie w obszarze nieruchomości, IT, marketingu i dystrybucji). Mówiliśmy o tym szerzej w naszej strategii, a dzisiaj jesteśmy w stanie powiedzieć że te synergie w znacznej mierze zostały już zrealizowane.

 

Majchrzak: Czy zmiany kursu walut mają duży wpływ na wyniki PZU? W ostatnich miesiącach mieliśmy na rynku dużą aprecjację EUR i USD.

 

Tomasz Kulik: Nie staramy się zarabiać na walutach i mamy domkniętą lukę walutową na portfelu głównym. Niemniej jednak deprecjacji PLN sprzyjać będą rosnące koszty odszkodowań w związku ze szkodami zagranicznymi oraz rosnącymi kosztami części zamiennych (w znacznej większości odnoszonych do Euro), przekładających się na wzrosty po stronie szkód komunikacyjnych.

 

Wojtas: Dlaczego wstrzymana została wypłata dywidendy? Czy spółka ma problemy finansowe albo płynnościowe?

 

Tomasz Kulik: Wynika to wprost z rekomendacji KNF oraz EIOPA. Grupa, pomimo bardzo trudnej sytuacji związanej z COVID i niskich stóp procentowych, pozostaje dzisiaj jedną z najbardziej bezpiecznych i legitymujących się najwyższymi współczynnikami wypłacalności na świecie.

 

Tadzik: Czy w związku z pandemią widać wzrost sprzedaży w produktach ochronnych?

 

Tomasz Kulik: Tak, widzimy wzrost świadomości przejawiający się we wzroście sprzedaży indywidualnych produktów ochronnych o charakterze terminowym.

 

Jarula: Czy możliwe są dalsze odpisy wartości aktywów?

 

Tomasz Kulik: To wszystko zależy w jakim stopniu, szczególnie ostatnie decyzje RPP wpłyną na rentowność aktywów bankowych w długim okresie. Jesteśmy jeszcze przed tą analizą.

 

Greg.: Czy cele ze strategii są podtrzymane? Czy możliwa jest jej rewizja?

 

Tomasz Kulik: Powiedziałbym inaczej – obecna strategia kończy się w roku 2020 i pod koniec roku ogłosimy strategię na kolejny okres. Czy wszystkie cele zawarte w obecnej strategii zostaną podtrzymane to w dużej mierze będzie zależało od tego co się będzie działo z rynkiem.

 

mar.mon.1988@gmail.com: Jakie pomysły ma zarząd, aby kurs PZU wrócił do poziomów chociażby z początku 2020 roku?

 

Tomasz Kulik: Proszę pozwolić mi na parafrazę tego pytania – a jaki pomysł mamy wszyscy aby sytuacja związana z COVID19 i niskie stopy procentowe wróciły do poziomów z początku roku 2020. Zarząd obecnie pracuje nad przygotowaniem strategii która musi być odpowiedzią na te pytania. Pamiętajmy również jak bardzo zmieniła się niepewność na rynkach finansowych (co widać chociażby przez zachowanie polskiej giełdy). Jak i na ile będziemy w stanie odpowiedzieć na te negatywne zjawiska opowiemy o tym podczas publikacji strategii.

 

Zuza: Jakie inwestycje planują państwo w kolejnych kwartałach? Z czego będą finansowane?

 

Tomasz Kulik: Nie planujemy niczego szczególnego zatem „ograniczymy się do naszej standardowej działalności, której integralnym elementem będzie działalność lokacyjna. To w co inwestujemy i jaka jest kompozycja portfela znajdą Państwo w naszej prezentacji wynikowej (https://www.pzu.pl/_fileserver/item/1524227 , strony 26, 27, 28 i 40)

 

Martin: Czy w związku ze szturmem inwestorów na giełdę widać wzrost zainteresowania inPZU?

 

Tomasz Kulik: Proszę wybaczyć ale nie zauważam tego szturmu – wręcz uważam że jest dokładnie odwrotnie co widać przez skalę umorzeń i odpływu aktywów z funduszy inwestycyjnych. Pomimo tego TFI PZU było jedynym towarzystwem, który zanotował wzrost po stronie aktywów w zarządzaniu i było to związane z strukturą portfela inwestycyjnego jego klientów, w którym dominują strategie ostrożne i pasywne, oparte o instrumenty dłużne i rynku pieniężnego.

 

inż: W obecnych czasach jeszcze większe znaczenie zyskuje Internet i robotyzacja. Jakie inwestycje w tym zakresie realizuje lub planuje realizować Grupa PZU?

 

Tomasz Kulik: Staramy się zmienić PZU w sposób pozwalający nam jak najlepiej walczyć o klienta „digital”. Sercem tego procesu jest portal mojePZU, który integruje coraz więcej produktów i usług oferowanych w ramach Grupy PZU. Intensywnie rozwijamy także rozwiązania medyczne. Jednym z takich produktów jest opaska życia, tj. opaska monitorująca podstawowe parametry życiowe pacjentów i alarmująca personel medyczny w przypadku zagrożenia. Opaski mają nie tylko wspomagać pracowników szpitali w sprawnej opiece nad coraz większą liczbą pacjentów, ale również chronią ich samych. Otworzyliśmy też pierwszy w Polsce gabinet telemedyczny. W ciągu ostatniego kwartału obserwowaliśmy 3 cyfrowy wzrost transakcyjności agentów na portalu mojePZU i dwucyfrowy wzrost zainteresowania usługami telemedycznymi. Te liczby to dla nas potwierdzenie potencjału jak kryje się w cyfryzacji naszych usług. Utwierdza nas to w przekonaniu, że wartość w Grupy będzie się coraz mocniej akumulowała właśnie tam gdzie możemy być mobilni, elastyczni i dostępni dla klientów i partnerów. W dalszym ciągu będziemy także rozwijać rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji oraz analizie dużych zbiorów danych.

 

Moderator: Nie ma już więcej pytań. Za wszystkie dziś zadane dziękujemy i zapraszamy na kolejny czat zaraz po wynikach za pierwsze półrocze 2020 roku.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie