Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka SA za I kwartał 2020 r.

Temat czatu: Omówienie wyników LW Bogdanka SA za I kwartał 2020 r.

Data: wtorek, 26 maja, godz. 12:00

 

 

LW Bogdanka

 

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

Artur Wasil
Prezes Zarządu


Pan Artur Wasil w 2002 r. ukończył studia wyższe na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Kierunek – Górnictwo i Geologia, Specjalność – Geotechnika Górnicza. Z Lubelskim Zagłębiem Węglowym związany od 2002 r., kiedy to podjął pracę zawodową w Lubelskim Węglu Bogdanka SA gdzie przeszedł szczeble kariery zawodowej od stanowiska stażysty o sztygara oddziałowego oddziału wydobywczego. W 2012 r. podjął pracę w przedsiębiorstwie PRG Linter SA na stanowisku Dyrektora ds. Górniczych, a począwszy od 2014 r. objął stanowisko Prezesa Zarządu. Pan Artur Wasil ukończył również studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Projektami Europejskimi i Prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Od 21 marca 2018 r. objął funkcję Prezesa Zarządu LW Bogdanka SA.

Kilka słów o Spółce:

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, będącą częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego. W 2019 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,45 mln ton.

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Panem Arturem Wasilem, Prezesem Zarządu LW Bogdanka S.A. Czat odbędzie się 26 maja (wtorek) o godzinie 12: 00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Artur Wasil: Witam na czacie i zapraszam do zadawania pytań.

 

Mirek: Witam, dlaczego w tym roku nie rekomendujecie wypłaty dywidendy? Czy przychody za 2020r. mają na to jakis wpływ?

 

Artur Wasil: Rekomendując zatrzymanie zysku w Spółce, Zarząd wziął pod uwagę aktualną sytuację rynkową, poziom zaplanowanych zadań inwestycyjnych(ponad 640mln zł)oraz trudną do przewidzenia sytuację związaną z trwającą pandemią koronawirusaSARS-CoV-2.

 

Miau: Z czego wynikał średni wzrost wynagrodzeń w Bogdance w 1Q w obliczu tendencji biznesowych obserwowanych w branży w 1 kwartale br. Czy taka sytuacja i takie decyzje są zasadne od strony ekonomicznej?

 

Artur Wasil: Porozumienie płacowe uzależnia realizację wzrostu płac od poziomu produkcji. W 1 kwartale br. mieliśmy do czynienia z podwyżkami w branży, a negocjacje płacowe zostały zakończone przed wybuchem epidemii.

 

Mirek: Czy w jakiejś kopalni stwierdzono przypadki crornowirusa?

 

Artur Wasil: W LW Bogdanka nie zanotowaliśmy żadnych przypadków zachorowań na koronawirusa.

 

Mirek: Czy odnotowaliście spadek produkcji dla energetyki zawodowej?

 

Artur Wasil: Podobnie jak cała branża odczuwamy spadek popytu ze strony energetyki zawodowej wynikający z sytuacji na rynku energii. Na rynku węgla wciąż pozostaje duża ilość zapasów.

 

Kamil: Z czego wynika wzrost zatrudnienia w Bogdance w 1Q 2020 w obliczu wyraźnego spadku sprzedaży węgla, a także spadku wydobycia surowca?

 

Artur Wasil: Bogdanka prowadzi długofalową politykę rozwoju oraz ogranicza ryzyko powstania luki pokoleniowej. W skali naszego przedsiębiorstwa zmiana średniego zatrudnienia była nieznaczna (0,5% w stosunku do końca 2019 r.).

 

Mirek: Na co planujecie wydać te 640mln?

 

Artur Wasil: Głównymi pozycjami inwestycyjnymi są jak zawsze nowe wyrobiska oraz utrzymanie parku maszynowego (zakup nowego kompleksu). Szczegóły znajdują się w prezentacji na naszej stronie. Dodam, że na bieżąco monitorujemy sytuację i realizacja planu będzie uzależniona od tegorocznej produkcji i kontraktacji na przyszły rok.

 

WaldemarLublin: Czy to prawda, że górnicy przyjeżdżający ze Śląska przechodzą kwarantannę przed pracą w Bogdance?

 

Artur Wasil: Wspólnie z sanepidem i podmiotami zewnętrznymi na bieżąco zarządzamy sytuacją. Wprowadziliśmy dodatkowe obostrzenia dla spółek zewnętrznych realizujących również zlecenia na Śląsku.

 

Mirek: Czy korzystacie z finansowania kapitałem obcym?

 

Artur Wasil: Obecnie nie korzystamy z finansowania zewnętrznego. Mamy udostępnione finansowanie w wysokości do 150 mln zł w rachunku bieżącym.

 

Charles: Jaki był cel zakupu nowego kompleksu?

 

Artur Wasil: Uruchamiamy ścianę o rekordowym wybiegu, której czas eksploatacji będzie wynosił blisko 3 lata, w związku z czym potrzebujemy odpowiedniego sprzętu.

 

WaldemarLublin: Z jakiego budżetu pochodzi tych 700 tys zł przeznaczonych na walkę z koronawirusem?

 

Artur Wasil: Kwota przeznaczona na wsparcie lubelskich szpitali i sanepidu została przesunięta z planu działań sponsoringowych na ten rok.

 

Jarula: Czy dostrzega Pan w spółce przestrzeń do ewentualnej wyraźnej redukcji kosztów stałych?

 

Artur Wasil: Tak dostrzegamy przestrzeń do dalszej redukcji kosztów stałych. Obecnie prowadzimy wiele projektów służących realizacji tego celu.

 

Karol Wajchrzak: Czy dostrzega Pan szansę osiągnięcia w przyszłości jeszcze większego odsetka uzysku przez Bogdankę niż ten odsetek jaki został odnotowany w 1Q 2020 r.?

 

Artur Wasil: Praca nad uzyskiem jest jednym z naszych priorytetów i widzimy perspektywę poprawy tego parametru dzięki wdrażanym rozwiązaniom i usprawnieniom.

 

Kate: Jak udało Wam sie uniknąć zakażenia koronawirusem? Bogdanka jest "zielona wyspą" na mapie polskiego górnictwa

 

Artur Wasil: Od początku pojawienia się zagrożenia epidemicznego, wprowadzaliśmy sukcesywnie kolejne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszych pracowników oraz ciągłości działania kopalni. Bardzo ważny był i jest również wysoki poziom świadomości i odpowiedzialności naszej załogi.

 

Agnieszka: Z czego wynikał kilkumilionowy wzrost kosztów administracyjnych w 1Q 2020 w stosunku do 1Q 2019 w obliczu dość mocno spadających przychodów ze sprzedaży?

 

Artur Wasil: Wzrost był związany z ogólną tendencją w branży, uwzględniającą jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, również obudowę górniczą w wyrobiskach podziemnych. Nie miało to wpływu na EBIT, ponieważ wartość ta była wcześniej uwzględniana w rezerwach na ten cel.

 

Wanda: Jak w obliczu obecnych wydarzeń Zarząd podchodzi do tematu projektu farm fotowoltaicznych w Bogdance?

 

Artur Wasil: Jesteśmy na etapie analizy i przygotowania inwestycji.

 

Konrad: Jak dużym ryzykiem w ocenie spółki może być dla Bogdanki potencjalny masowy import znacznie tańszego węgla z zagranicy?

 

Artur Wasil: Nasza efektywność pozwala skutecznie konkurować z węglem z importu. Poza tym strategia sprzedażowa Bogdanki bazuje na kontraktach długoterminowych.

 

Mirek: Jak według Pana będą się w najbliższej przyszłości kształtować ceny węgla na rynku międzynarodowym?

 

Artur Wasil: Zauważalny jest spadek produkcji wśród największych światowych eksporterów co może oznaczać wyczerpanie się potencjału spadkowego cen na rynku międzynarodowym.

 

Mirek: Skoro zapasy węgla w Ikw rok/roku wzrosły blisko 3-krotnie to nie planujecie ograniczenia produkcji?

 

Artur Wasil: Poziom zapasów na koniec IQ to ok. 11 dni produkcji. Taki poziom pozwala na bezpieczną obsługę procesów logistycznych, stanowiąc jeden z elementów naszej elastyczności.

 

Artur Wasil: Dziękuję za zadane pytania i zapraszam do kontaktu z działem Relacji Inwestorskich.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie