Chat with us, powered by LiveChat

Adam Sikorski (Unimot): Kwiecień był dla nas dobry. Sprzyjała nam sytuacja na rynkach światowych

Skomentuj artykuł

Kwiecień był dla Unimotu dobry, zgodny z zakładanym budżetem, a spadki sprzedaży rekompensowane były korzystnymi marżami, poinformował prezes Adam Sikorski podczas dzisiejszej wideokonferencji. Spółka podtrzymała także plany wypłaty dywidendy i znalazła dodatkowe oszczędności, podtrzymując jednocześnie brak obniżek płac dla pracowników.  Kurs akcji przed godziną 16:00 zyskuje na wartości ponad 7%.

 

„Kwiecień był dla nas dobry. Sprzyjała nam sytuacja na rynkach światowych. Wcześniej zakładaliśmy, że II kwartał 2020 r. będzie słabszy, ale po kwietniu nie ma podstaw aby twierdzić, że budżet II kwartału nie zostanie zrealizowany, na razie idziemy w pełni z budżetem" - powiedział Sikorski w czasie telekonferencji.

Na stacjach coraz lepiej

Jego zdaniem w segmencie stacji paliw Avia sytuacja powoli zaczyna wracać do normy.

 

„W ostatnią niedzielę spadek sprzedaży na stacjach w porównaniu do referencyjnego okresu sprzed pandemii wyniósł 18%. Dla porównania tydzień wcześniej było to 38% spadku, a dwa tygodnie temu, w Wielkanoc, aż 80%" - podkreślił prezes.

 

Zaznaczył, że w obszarze stacji paliw, po dwóch tygodniach "zamrożenia", spółka zaczyna normalnie działać. Na Ukrainie otwarta została nowa stacja w okolicach Lwowa, przygotowywane są także nowe otwarcia w Polsce.

„W hurcie paliw spadki dochodzą do 20%, ale generalnie są mniejsze niż na stacjach oraz rekompensowane bardzo korzystnymi marżami" - dodał.

LPG i bitumeny

Największy problem jest w segmencie LPG, gdzie spadki sprzedaży są rzędu 50%, ale szef Unimotu zapewnił, że choć ten obszar nie zrealizuje budżetu, to w kwietniu nie przyniesie również straty.

 

„Myślę, że segment LPG bardzo szybko odbuduje się, kiedy w końcu wyjdziemy z domów" - ocenił.

 

„Trochę słabiej niż zakładaliśmy jest także w obszarze bitumenów, bo nasz główny dostawca, rafineria Schwedt, zmniejszył produkcję o 30%, więc ta linia biznesowa jest mniej aktywna. Potwierdzamy natomiast powrót w Chinach, gdzie idziemy zgodnie z budżetem i realizujemy coraz więcej wysyłek olejów. To jest dobry prognostyk dla Europy, gdzie wobec Chin mamy kilkutygodniowe przesunięcie" - podsumował.

Na razie bez obniżek płac

Unimot uznał, że na razie nie ma podstaw do wdrażania drugiego etapu działań antykryzysowych, polegającego na obniżeniu wynagrodzeń pracowników w grupie kapitałowej. Po raz kolejny spółka przeanalizuje sytuację pod tym kątem pod koniec maja.

 

„Uznaliśmy, że nie skorzystamy na dziś z instrumentu obniżenia wynagrodzeń, bo nie ma ku temu żadnych podstaw. Przesuwamy tę możliwość na kolejny miesiąc, po raz kolejny decyzję w tej sprawie podejmiemy pod koniec maja" - powiedział Sikorski w trakcie telekonferencji.

 

Jak podkreślił, grupa zrealizowała już większość z zapowiedzianych 3,2 mln zł w skali roku oszczędności związanych z kosztami nie dotyczącymi wynagrodzeń.

 

„Ponadto zidentyfikowaliśmy dodatkowe oszczędności w wysokości ok. 1,7 mln zł w ujęciu rocznym, więc w sumie mamy już blisko 5 mln zł oszczędności" - dodał prezes.

Plan wypłaty dywidendy aktualny

Unimot nie widzi na tę chwilę przesłanek do tego, żeby nie wypłacić dywidendy z zysku za 2019 rok, poinformował również prezes Adam Sikorski. Zarząd rekomendował wcześniej akcjonariuszom przeznaczenie 16,15 mln zł z zysku netto za 2019 r. na dywidendę, tj. 1,97 zł na akcję.

 

„Na dzień dzisiejszy nie ma przesłanek do tego, żeby nie wypłacać dywidendy. Oczywiście, będziemy uważnie monitorować sytuację do czasu walnego zgromadzenia spółki, ale jeśli nie będzie drastycznych, negatywnych zmian na rynku, a stopniowe znoszenie obostrzeń sugeruje, że sytuacja raczej powinna się poprawiać, to dywidenda zostanie wypłacona zgodnie z planem" - powiedział Sikorski w trakcie telekonferencji.

 

Pod koniec marca br. zarząd Unimotu zarekomendował akcjonariuszom, aby z 53,2 mln zł jednostkowego zysku netto za 2019 rok na dywidendę przeznaczyć 16,15 mln zł, czyli 1,97 zł na każdą akcję.

 

Walne zgromadzenie Unimotu, które podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie, zwołane zostało na 3 czerwca br.

Unimot specjalizuje się w obrocie olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym (LPG), gazem ziemnym (w tym LNG) oraz energią elektryczną. Jako członek międzynarodowego stowarzyszenia Avia International, od 2017 roku rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod marką Avia. W marcu 2017 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect. Spółka miała 4,45 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2019 r.

Notowania akcji Unimot 

Unimot – wykres kursu akcji (skala tygodniowa). Horyzont długoterminowy

Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

(ISBnews/SII)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie