Chat with us, powered by LiveChat

Najgorszy kwartał od lat inwestorzy przyjęli bez skrajnej paniki

Skomentuj artykuł

Biorąc pod uwagę skalę przeceny światowych giełd, która miała miejsce w I kw. 2020 roku (a właściwie w zaledwie kilku tygodniach w drugiej połowie kwartału), nastroje inwestorów nie są tak złe, jak można by oczekiwać. 

 

W I kw. 2020 roku indeks WIG odnotował spadek o 28%. Nie biorąc pod uwagę burzliwych lat dziewięćdziesiątych, kiedy giełda w Polsce dopiero się rodziła, był to najgorszy okres dla polskich akcji. W czasie kryzysu z lat 2007-2009 indeks najmocniej spadł w IV kw. 2008 roku, kiedy przecena wyniosła 27,1% (w kolejnym kwartale WIG zniżkował o kolejne 11,7%). Jednocześnie, pomimo że nie zaczynaliśmy tego ruchu spadkowego z wysokich poziomów, odnotowaliśmy jeden z gorszych kwartalnych wyników. W porównaniu do dużych światowych parkietów S&P 500 zniżkował o 20%, NASDAQ o 14,2%, Dow Jones Industrial o 23,2%, DAX o 25%, CAC 40 o 26,5%.  

 

WIG – kwartalna zmiana wartości indeksu
Źródło: opracowanie własne.

 

Główny atak niedźwiedzi miał miejsce na początku marca, kiedy ich udział wśród inwestorów wyniósł 52,4% (wzrost t/t o 15,4 p.p.). Choć giełdy są dzisiaj na niższych poziomach, to zgodnie z najnowszym odczytem badania INI udział niedźwiedzi spadł do 45,5% (o 3,6 p.p. mniej niż w poprzednim tygodniu). Jednocześnie od kilku tygodni udział byków utrzymuje się powyżej 30%, a najnowszy odczyt to 33,7%.

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

33,7%

Zmiana t/t: +2,7 p.p.

 

 

Neutralni

20,7%

Zmiana t/t: +0,9 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

45,5%

Zmiana t/t: -3,6 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 26.03-02.04.2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Wartość indeksu nastrojów inwestorów spadła w poprzednich tygodniach do okolic minus 20 punktów. W przeszłości poziom ten już kilkukrotnie wskazywał na zmianę sentymentu, choć zważywszy na otoczenie (w tym skalę przeceny na giełdach, kwarantannę i zamknięcie gospodarek) wydaje się, że można było oczekiwać większej paniki i strachu wśród inwestorów, a tym samym spadku wartości indeksu INI nawet w okolice minus 40 punktów. Tymczasem najnowszy odczyt to minus 11,8 punktów, choć obecnej poprawie nastrojów na pewno sprzyja odbicie na giełdach obserwowane w ostatnich dniach marca. Jak zawsze pozostaje pytanie co dalej, a podpowiedź płynąca z badania INI wskazuje, że do skraju paniki jeszcze sporo brakuje inwestorom.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

 

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie