Chat with us, powered by LiveChat

Marek Dietl: „Polska ma duże szanse, by aktywność w realnej gospodarce miała kształt litery V”. Relacja z czatu GPW

Skomentuj artykuł

W tym tygodniu we wtorek na stronie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z dr. Markiem Dietlem, prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak można się domyślić, na czacie dominowały pytania dotyczące wpływu koronawirusa na bieżącą działalność i perspektywy GPW czy ogółem na polski rynek kapitałowy i gospodarkę. Pojawiły się również wątki dotyczące m.in. rewizji i składu indeksu WIG20, rynku obligacji korporacyjnych czy zagranicznych inwestorów portfelowych.

 

Wpływ koronawirusa na giełdę i gospodarkę

W ostatnich tygodniach na giełdach na całym świecie nadszedł krach, który pod wieloma względami okazał się rekordowy w całej historii rynków kapitałowych. W przypadku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie indeks szerokiego rynku WIG w samym tylko lutym i marcu stracił na wartości łącznie 26%. Sytuacja związana z koronawirusem ciągnie w dół nie tylko giełdowe indeksy, ale i całą gospodarkę – należy liczyć się z tym, że wiele firm może wkrótce stanąć na krawędzi bankructwa, a w kraju wystąpi recesja. Jednocześnie w obecnych warunkach spółki muszą znacząco zmienić sposób swojego bieżącego funkcjonowania, tak by nie narażać swoich pracowników na zarażenie koronawirusem i dostosować się do obowiązujących regulacji, a jednocześnie w miarę możliwości zachować ciągłość działalności. Nic zatem dziwnego, że jest to temat, który zdominował wtorkowy czat.

 

Z jednej strony, pytania dotyczyły funkcjonowania samej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Internauci chcieli między innymi usłyszeć, czy giełda działa normalnie i mimo pandemii nic się nie zmieni z punktu widzenia inwestorów.

 

Członkowie giełdy i sama giełda okazały się bardzo odporni na obecną sytuację. Nie widzę dziś takiego zagrożenia. Przeprowadziliśmy dodatkowe testy, rozproszyliśmy operacje, ciągłość działania i bezpieczeństwo obrotu nie są zagrożone – uspokajał Marek Dietl.

 

Z innej odpowiedzi można było się dowiedzieć, że obecnie 5% pracowników GPW pracuje zdalnie, a absencja jest najmniejsza w ostatnich 12 miesiącach. Prezes GPW podziękował również pracownikom za ich zaangażowanie.

 

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim pracownikom GK GPW, którzy z ogromnym zaangażowaniem wykonują swoje obowiązki mimo wielu wyzwań. Obecne doświadczenia pokazują, że możemy osiągać te same cele różnymi sposobami, czasem nawet w sposób bardziej efektywny. Moje doświadczenie pokazało, że warto zaufać pracownikom – napisał Marek Dietl.

 

Z drugiej strony, uczestnicy czatu chcieli poznać opinię prezesa GPW co do przyszłości polskiego rynku kapitałowego i gospodarki.

 

Rynkami finansowymi nadal będą rządzić globalne trendy, a wpływ koronawirusa na cykl gospodarczy jest niewątpliwy. Polska ma duże szanse, by aktywność w realnej gospodarce miała kształt litery V, choć będzie to odzwierciedlone w indeksach dopiero w dłuższej perspektywie, gdy w skali globalnej zmniejszy się niepewność – skomentował Marek Dietl.

 

Prezes GPW odniósł się także do niedawnego chwilowego odbicia notowań na warszawskiej giełdzie i możliwości jego kontynuacji:

 

Wszystko zależy od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej oraz gospodarczej w Polsce i na świecie. Indeksy giełdowe są barometrem oczekiwań. Im większa niepewność, tym większa zmienność indeksów. Dziś rosną giełdy na niemal całym świecie, co pokazuje, że nie jesteśmy i nie będziemy wyspą.

 

Poproszony o wskazanie trzech największych szans dla inwestorów wymienił on: (1) spokój i opanowanie, (2) ostrożność oraz (3) dywersyfikację portfela. Do trzech największych zagrożeń według Marka Dietla należą natomiast: (1) zbyt duże emocje, (2) działanie pod wpływem impulsów, a także (3) podejmowanie zbyt dużego ryzyka.

 

Skład indeksu WIG20

Kilka pytań na czacie dotyczyło obecnego składu indeksu WIG20 i jego możliwej rewizji. Prezes GPW informował, że rewizja została przeprowadzona 20 marca, jednak skład indeksu się nie zmienił – zmieniły się wagi poszczególnych spółek.

 

Internauci dopytywali przy tym, czy planowane jest zmniejszenie udziału niektórych sektorów, takich jak: bankowy, energetyczny czy wydobywczy.

 

WIG20 tworzony jest na bazie modeli statystyczno-matematycznych. GPW Benchmark tworzy i administruje indeksami o różnej charakterystyce branżowej – wyjaśnił Marek Dietl.

 

Nowe debiuty i inwestorzy zagraniczni

Na czacie pojawiło się również pytanie o przewidywaną liczbę debiutów w bieżącym roku.

 

W najbliższym czasie spodziewamy się dwóch debiutów. Oba to spółki gamingowe. Games Operators za akcje tej spółki rynek zapłacił ponad 20 mln zł. Druga spółka z tej branży to SimFabric, która zadebiutuje na NewConnect. To pokazuje, że w trudnych czasach można znaleźć branże, które są atrakcyjne dla inwestorów na rynku IPO – poinformował Marek Dietl.

 

Inny internauta pytał z kolei, czy kryzys i przeceny aktywów mogą spowodować wejście na polski rynek dużych inwestorów chińskich czy rosyjskich, którzy skupować będą przecenione aktywa, a także czy jest to dla warszawskiej giełda szansa, czy zagrożenie.

 

Wszystkich inwestorów portfelowych chętnie witamy. Aktywność inwestorów strategicznych spoza UE, poszukujących kontroli nad spółkami, jest regulowana przez przepisy krajowe i unijne. O tym, w jakim kierunku te regulacje pójdą w PL, zdecyduje ustawodawca – odpowiedział Marek Dietl.

 

Prezes GPW odniósł się także do potrzeb rynku obligacji korporacyjnych:

 

Z pewnością ten rynek potrzebuje dodatkowej płynności. Banki zostały zaopatrzone w tę płynność przez NBP. Gdyby jeszcze bank centralny przyjmował obligacje korporacyjne w transakcjach repo, banki chętniej obejmowałyby te instrumenty. To dałoby dodatkowy kanał zapewnienia płynności spółkom.

 

Ponadto z innych odpowiedzi można było się dowiedzieć m.in. że GPW pracuje nad wprowadzeniem opcji na akcje, a także nad zwiększeniem płynności obrotu. Przeczytać można było również, że do Platformy Żywnościowej przyłączają się kolejne autoryzowane magazyny, a także są rozpatrywane wnioski kolejnych biur maklerskich (od paru dni na tym rynku działa DM BOŚ).

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu z GPW

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie