Chat with us, powered by LiveChat

Od 25 marca zakaz walnych zgromadzeń

Skomentuj artykuł
© alphaspirit - stock.adobe.com

Zgodnie z wydanym w dniu wczorajszym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia* w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zabronione jest organizowanie jakichkolwiek zgromadzeń w ramach działalności m.in. kościołów i innych związków wyznaniowych oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi.

 

Ograniczenia, o których mowa powyżej nie dotyczą jedynie „spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzeniem działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym”.

 

O ile zatem zarówno zarządy jak i rady nadzorcze w dalszym ciągu mogą normalnie odbywać posiedzenia (przynajmniej teoretycznie, w praktyce i tak jest to obecnie utrudnione), o tyle dopuszczalność organizowania walnych zgromadzeń akcjonariuszy spółek publicznych została obecnie całkowicie wyłączona. Nie można ich bowiem zakwalifikować ani jako spotkań bądź zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, ani jako związanych z pozarolniczą działalnością gospodarczą.

 

Pomimo, że walne zgromadzenie jest organem spółki akcyjnej, a co więcej jej najwyższą władzą, to uczestniczący w nim akcjonariusze realizują przede wszystkim uprawnienia korporacyjne wynikające z posiadanych akcji. Wykonywanie czynności zawodowych bądź też zadań służbowych będzie zaś można przypisać wyłącznie części jego uczestników. Ogłoszenie o zwołaniu walnego zgromadzenia kierowane jest natomiast do wszystkich akcjonariuszy spółki, zarówno tych będących inwestorami profesjonalnymi jak i tych będących inwestorami indywidualnymi. Sama znajomość materii obrotu instrumentami finansowymi, dążenie do odniesienia korzyści finansowych z takich transakcji, świadome podejmowanie ryzyka inwestycyjnego, czy też wykonywania uprawnień majątkowych i korporacyjnych wynikających z posiadanych akcji nie wpływa na uznanie inwestorów indywidualnych za konsumentów, nie zaś osoby prowadzące działalność gospodarczą (zob. wyrok SN z 18 lipca 2019 r., sygn. akt I CSK 587/17)

 

Mając na uwadze charakter walnego zgromadzenia, jako zebrania osób w celu realizacji uprawnień korporacyjnych, to jest innych niż wprost wymienione w ww. rozporządzeniu Ministra Zdrowia uznać należy, że na gruncie jego przepisów od dnia dzisiejszego do 11 kwietnia 2020 r. obowiązuje zakaz odbywania walnych zgromadzeń akcjonariuszy.

 

Ustawodawca wprowadzając kolejne obostrzenia służące walce z epidemią koronawirusa w Polsce zabronił organizacji jakichkolwiek zgromadzeń. Zakaz ten dotyczy również walnych zgromadzeń akcjonariuszy. Na obecną chwilę zakaz ten obowiązuje wyłącznie do 11 kwietnia 2020 r. Na szczęście czas na przeprowadzenie zwyczajnych walnych zgromadzeń jest do 30 czerwca. Pozostaje mieć nadzieję, że obostrzenia będą obowiązywały jak najkrócej, tak by wszystkie spółki akcyjne zdążyły w terminie zatwierdzić sprawozdania finansowe.

 

 


* Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, § 11a, źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/ByYear.xsp?type=WDU&year=2020

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie