Chat with us, powered by LiveChat

Spustoszenie na giełdach. Gdzie panika była największa?

Skomentuj artykuł
SFIO CRACHO, adobe stock

Z kolorem czerwonym w ostatnich dniach na giełdach mamy do czynienia codziennie. Spośród osiemnastu przeanalizowanych przez SII czołowych indeksów notowanych na giełdach rozsianych po całym świecie, żaden nie zanotował wzrostów w okresie 24 do 27 lutego 2020 roku. Pod uwagę wzięto rynki leżące na 5 kontynentach. Spośród wymienionych, najsłabszym okazał się grecki Athex, polski WIG oraz amerykańskie: Nasdaq i S&P500. Ich spadek przekroczył 10 procent. Za niepokoje inwestorów w znacznej części odpowiadają doniesienia związane z koronawirusem.

 

Na całym świecie zanotowano ponad 83 tys. przypadków wykrycia koronwirusa, a liczba zgonów przekroczyła poziom 2800. Należy jednak zwrócić uwagę, że rośnie też liczba osób wyleczonych.

Wpływ koronawirusa na światowe rynki finansowe

W okresie od 24 do 27 lutego spośród przebadanych indeksów, żaden nie odnotował wzrostu. Zmiany wartości zamieszczone m.in. w poniższej tabeli obliczono na podstawie kursów zamknięcia indeksów z piątkowej tj. 21.02 oraz czwartkowej tj. 27.02 sesji.

 

Najbardziej gwałtowna reakcja podczas czterech dni handlu dotyczy rynku greckiego, polskiego i amerykańskiego. Grecki Athex Composite stracił w sumie 13,91 procent. W poniedziałek zniżkował on o ponad 8 procent, natomiast w czwartek o ponad 5 procent. O 10,63 procent poszedł w dół polski indeks WIG, dla którego najgorsza sesja miała miejsce w poniedziałek (-4,07 procent). O aktualnej sytuacji technicznej indeksu WIG piszemy w osobnej analizie.

 

Słabe nastroje na polskiej giełdzie potwierdza ostatni odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów. Stracił on w stosunku do ubiegłotygodniowego wyniku 15,6 pkt., a przewaga byków nad niedźwiedziami jest już dość symboliczna. Więcej na ten temat piszemy w komentarzu: Koronawirus wywiera presję na inwestorów. Gorsze nastroje w Polsce i USA.

 

Ponad 10-procentowy spadek zaliczyły również amerykańskie indeksy S&P500 oraz Nasdaq, które jeszcze niedawno świętowały osiągnięcie historycznych szczytów. Inwestorów zmroziły doniesienia amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych dotyczące przypadku zachorowania w Kalifornii.

 

Zmiana wartości głównych indeksów notowanych na wybranych światowych giełdach w okresie 24-27.02.2020*

Kraj Symbol indeksu Zmiana (w proc.)
Grecja ATH -13,91
USA SPX -10,76
Polska WIG -10,63
USA NDQ -10,55
Brazylia BVP -9,41
Wielka Brytania FTM -9,17
Hiszpania IBEX -9,11
Rosja RTS -9,08
Niemcy DAX -8,92
Francja CAC -8,86
Argentyna MRV -8,33
Włochy FMIB -7,97
Australia AOR -6,82
Węgry BUX -6,78
Japonia NKX -6,15
Turcja XU100 -5,49
Korea Południowa KOSPI -4,99
Chiny SHC -1,59

*zmiana obliczona na podstawie kursu zamknięcia indeksów na koniec sesji 21 i 27 lutego 2020 roku
Źródło: SII na podstawie danych serwisu stooq.pl

Ameryka Południowa również w dół

Na giełdach południowoamerykańskich notowano nieco mniejsze spadki. Argentyński Merval i brazylijska Bovespa straciły odpowiednio 8,33 i 9,41 procent. Warto dodać, że tydzień na tych giełdach był nieco krótszy ze względu na obchody karnawału.

Najspokojniej na rynkach azjatyckich

Najmniejsze spadki w zestawieniu dotyczą giełd azjatyckich. Chiński Shanghai Composite stracił na przestrzeni czterech sesji łącznie 1,59 procent, a notowany na giełdzie w Korei Południowej Kospi poszedł w dół o 4,99 procent. Co ciekawe na giełdzie w Chinach wcześniej również nie odnotowano większego spadku tego indeksu. Dopiero jeżeli sięgniemy wstecz o ponad 3 tygodnie dostrzeżemy spadek o 7,72 procent w dniu 3 lutego. Silniejsza w tym tygodnia przecena pojawiła się dopiero w piątek. Wówczas Shanghai Composite stracił 3,71 procent.

 

W okresie od 24 do 27 lutego japoński Nikkei w piątek stracił 6,15 procent, a w piątek 3,67 procent. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w poniedziałek na tamtejszej giełdzie był dzień wolny.

 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie