Chat with us, powered by LiveChat

5 pytań do… prof. Sebastiana Buczka: Nie jesteśmy wielkimi fanami blue chips

Skomentuj artykuł
© Funtap - stock.adobe.com

Dziś w ramach cyklu „5 pytań do…” rozmawiamy z prof. Sebastianem Buczkiem. Z Prezesem Zarządu Quercus TFI, a jednocześnie zarządzającym tego Funduszu rozmawiamy między innymi o perspektywach rynku, branży gamingowej, o segmentach rynku, których lepiej unikać, a także o tegorocznym fenomenie rynku NewConnect.

 

Piotr Cieślak, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych: Co Pan sądzi o bieżącej kondycji rynków akcji na świecie? W jakim miejscu jest w Pańskiej ocenie obecnie nasz rynek, a w jakim rynki zagraniczne?

 

prof. Sebastian Buczek: Sytuacja na rynkach, szczególnie amerykańskim, w ubiegłym roku rozwinęła się lepiej niż w najbardziej optymistycznych prognozach. Oczywiście po 30% wzrostach głównych indeksów należy założyć, iż taka dynamika nie jest do powtórzenia w roku bieżącym. Polski rynek był słabszy, jedynie średnie i mniejsze spółki zachowywały się lepiej. Jest szansa, że ta pozytywna tendencja utrzyma się w roku 2020, tym bardziej, iż wyceny wielu firm pozostają atrakcyjne.

 

Które branże na GPW są dziś w Pańskiej najciekawsze pod kątem potencjalnej inwestycji?

 

Nie wskazywałbym konkretnych branż, ale raczej segment rynku – średnie i mniejsze spółki. Hossa w tym segmencie rozpoczęła się w grudniu 2018 r. Styczniowe przebicie się sWIG80 na nowe lokalne szczyty jest mocnym argumentem za tym, że pozytywna tendencja powinna być kontynuowana w roku bieżącym.

 

Których segmentów branżowych zdecydowanie lepiej dziś unikać?

 

Nie jesteśmy wielkimi fanami blue chips reprezentujących tradycyjne branże, a tym bardziej z udziałem państwa.

 

Co Pan dziś myśli o branży gamingowej, czy widzi Pan wciąż perspektywy do wzrostu spółek z tej branży?

 

Spółki te mają za sobą bardzo udany rok 2019 i z impetem weszły w rok bieżący. Na pewno należą do najbardziej gorących spółek na GPW. A to oznacza, że możliwe są zarówno duże wzrosty, jeśli sytuacja na rynkach będzie układać się korzystnie, a spółki będą wydawać dobre gry, ale również i niemałe spadki, jeśli coś pójdzie nie tak.

 

Indeks rynku NewConnect radzi sobie w tym roku zdecydowanie najlepiej spośród wszystkich polskich indeksów giełdowych. W jaki sposób szukać w Pana ocenie na tym rynku najlepszych okazji inwestycyjnych, jak wyłowić w gąszczu różnej jakości podmiotów, te najlepsze?

 

Zainteresowanie inwestorów średnimi i mniejszymi spółkami wreszcie powinno pomóc rynkowi NewConnect. Natomiast należy pamiętać, że wiele podmiotów to młode firmy, które z jednej strony mogą dawać ponadprzeciętny potencjał wzrostu, ale są obarczone różnymi ryzykami związanymi z wczesną fazą rozwoju.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie