Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy indywidualni zmieniają Radę Nadzorczą i Zarząd Presto S.A.

Skomentuj artykuł
© Sergey Nivens - stock.adobe.com

W dniu 12 grudnia 2019 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Presto S.A. zwołane na podstawie sądowego upoważnienia udzielonego Panu Mirosławowi Szczęsnemu – jednemu z akcjonariuszy mniejszościowych spółki. Zebrani podczas NWZ Presto S.A. inwestorzy indywidualni wybrali zupełnie nowy skład rady nadzorczej spółki, powołując do niej wyłącznie swoich przedstawicieli. Nowo wybrana rada dokonała następnie zmian w zarządzie Spółki. Z zarządu odwołany został Pan Adam Dziedzic, a na funkcję Prezesa Zarządu powołany został Pan Mirosław Szczęsny. W dniu 6 stycznia 2020 r. nowo wybrane władze wpisane zostały przez sąd do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Wielki sukces inwestorów indywidualnych

Jest to niewątpliwie wielki sukces inwestorów indywidualnych, którym udało się nie tylko doprowadzić do zwycięstwa w sądowej batalii o uzyskanie upoważnienia do zwołania walnego zgromadzenia Presto S.A., ale również przebrnąć przez wszystkie meandry związane z jego zwołaniem i co najważniejsze dzięki niespotykanej mobilizacji przegłosować podczas obrad wszystkie swoje kandydatury do organów Spółki.

 

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć, że zwołanie walnego zgromadzenia wymagało współpracy zarówno z Komisją Nadzoru Finansowego jak i Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych S.A. W działaniach tych od początku akcjonariuszy mniejszościowych wspierało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Dzięki współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego możliwe było opublikowanie ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia poprzez ESPI (Elektroniczny System Przekazywania Informacji dla spółek giełdowych). Natomiast dzięki pomocy Krajowego Depozytowi Papierów Wartościowych uruchomiony został cały mechanizm rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu poprzez biura maklerskie, zgodnie z procedurami przewidzianymi dla spółek publicznych, których akcje zostały wporwadzone do alternatywnego systemu obrotu na NewConnect.

SII również uczestniczyło w WZA

W nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu Presto S.A., uczestniczył również przedstawiciel Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, reprezentując liczne grono akcjonariuszy mniejszościowych, którzy udzieli SII pełnomocnictw, a także wspierając jego uczestników merytorycznie w trakcie obrad i dbając o prawidłowy przebieg walnego zgromadzenia. 

Trudna sytuacja spółki i akcjonariuszy

Sytuacja spółki Presto S.A. pozostaje jednak trudna. Poprzedni zarząd złożył wniosek o ogłoszenie upadłości Spółki. Nie został sporządzony raport roczny za 2018 rok. Inwestorzy indywidualni składali zawiadomienia do prokuratury dotyczące działań, wyrządzających szkody im oraz Spółce. Mając swoich przedstawicieli w organach Spółki inwestorom indywidualnym może być jednak nieco łatwiej uzyskać dowody potrzebne do wydania przez organamy wymiaru sprawiedliwości orzeczeń nakazujących naprawienie szkody. Jak wiadomo postępowania dotyczące spraw gospodarczych, a w szczególności rynku kapitałowego należą do skomplikowanych długotrwałych. Na obecnym etapie trudno, więc o jakiekolwiek dalej idące analizy, czy deklaracje. 

 

Nowe władze stoją teraz przed zadaniem uzyskania od poprzedników jak najpełniejszej wiedzy o sytuacji Presto S.A., w tym pełnej dokumentacji księgowo-podatkowej Spółki, umów z kontrahentami, dostępu do rachunków bankowych, itd.
Jak wiadomo bez dokumentacji księgowej i rzetelnej wiedzy o sytuacji Spółki nie tylko ma możliwości sporządzenia raportów okresowych, ale nawet rozliczeń z fiskusem, tym bardziej nie jest możliwe przygotowanie jakichkolwiek propozycji działań naprawczych. Mając powyższe na uwadze niezwykle ważne jest by ustępujące władze przekazały swoim następcom pełną dokumentację Spółki.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie