Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Bogdanki. „Dzięki farmie wiatrowej obniżymy koszty zakupu energii”

Skomentuj artykuł
LW Bogdanka S.A.

Na pytania inwestorów odpowiadał Artur Wasil, prezes zarządu LW Bogdanka S.A.  Oprócz tematu wyników spółki, podczas czatu inwestorskiego zoroganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych, poruszono także temat OZE oraz rynku węgla.

W temacie wyników Bogdanki, padło pytanie o powody mocnego wzrostu zysku za trzeci kwartał tego roku w ujęciu rocznym. 

 

- Wzrost zysków to efekt ścisłej kontroli kosztów (operacyjne -3,7 procent rok do roku) przy znacznie wyższych przychodach +10 procent - mówił Artur Wasil, prezes Bogdanki podczas czatu inwestorskiego.

 

Jeden z inwestorów zwrócił jednak uwagę na koszty administracyjne, które wzrosły do prawie 33 mln zł w trzecim kwartale tego roku z poziomu 24 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.

 

- Wzrost wynika z zapłaty podatku od wyrobisk z uwzględnieniem obudowy chodnikowej za lata poprzednie i obecny rok. Jest to bez wpływu na wynik, gdyż spółka tworzyła na ten cel rezerwę - mówił prezes podczas czatu inwestorskiego.

 

Dodał również, że w wynikach Bogdanki nie występuje sezonowość.

Finansowanie i inwestycje

Padło również pytanie o zadłużenie spółki, na które prezes odpowiedział: Na chwilę obecna spółka nie posiada zadłużenia.

 

Z kolei w temacie inwestycji Artur Wasil mówił: Jeśli chodzi o rozwój to w planach mamy zagospodarowanie złoża Ostrów.

 

- Co ze złożem k6-k7? Kiedy liczycie na uzyskanie koncesji? - pytał inwestor.

 

- Wniosek o koncesję na wydobycie został przez nas złożony. Obecnie czekamy na decyzję Ministerstwa Środowiska - odpowiedział prezes zarządu Bogdanki.

Wydobycie węgla

Obecnie spółka znajduje się w końcowej fazie procesu negocjacyjnego dotyczącego kontrkatów na dostawę węgla na 2020 rok. Szczegółów podczas czatu inwestorskiego jednak nie podano. Nie dowiedzieliśym się również, jakie jest cel wydobycia na przyszły rok. Spółka poda te informacje przy okazji publikacji raportu rocznego. Podano jedynie, że cel wydobycia na ten rok jest niezagrożony.

 

Padło również pytanie o poziomu uzysku oczekiwanego przez spółkę po 2019 roku.

 

- Przy obecnym miksie ścian satysfakcjonujący byłby uzysk na poziomie ok. 65-66 proc. Średni uzysk po trzech kwartałach wyniósł 65 procent - mówił Artur Wasil.

 

LW Bogdanka - wykres kursu akcji
Bogdanka - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Głównym akcjonariuszem spółki jest Enea. Jeden z inwestorów pytał o to, jaki procent wydobycia węgla trafia do tej energetycznej spółki.

 

- Bogdanka dostarcza do grupy około 82 procent swojej produkcji. Resztę sprzedajemy do innych odbiorców - mówił prezes.

 

Dodał jednak, że śladowa ilość wydobywanego węgla trafia za granicę. 

Dialog ze związkami

Jak stwierdził jeden z inwestorów, ostatnio przeczytać można było, że możliwy jest strajk w kopalniach Bogdanki, na co prezes odpowiedział: Na chwilę obecną jesteśmy w ciągłym dialogu ze związkami. Nie jesteśmy nawet w sporze zbiorowym, a co za tym idzie nie ma na dzień dzisiejszy mowy o strajku.

Rynek węgla

- Bogdanka na koniec trzeciego kwartału miała 21,3 procent udziału w rynku węgla energetycznego i 27,7 procent udziału w rynku węgla energetycznego dla energetyki zawodowej - podał Artur Wasil podczas czatu inwestorskiego.

 

Jeden z inwestorów pytał o sytuację na rynku węgla.

 

- Biorąc pod uwagę, że w kontrakty długoterminowe oparte są na cenie PSCMI z zeszłego roku sytuacja jest korzystna. Niemniej niskie ceny węgla na rynku międzynarodowym utrudniają negocjacje. Na rynku polskim obserwujemy wzrost z tendencją do stabilizacji, natomiast na rynku zagranicznym po serii istotnych spadków widać delikatne odbicie - ocenił Artur Wasil.

 

Dodał również, że import węgla ze wschodnu nie jest dla Bogdanki problemem. - Bazujemy na kontraktach długoterminowych i zdecydowaną większość produkcji mamy zakontraktowaną - mówił prezes.

 

Zobacz, jak zapowiadaliśmy czat na Twitterze

OZE

Odnośnie pytania o wpływ zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii w polskiej energetyce na spółkę, prezes mówił: Niezależnie od wzrostu zużycia energii ze źródeł odnawialnych, węgiel pozostanie elementem miksu energetycznego. Bogdanka ma najniższe koszty w branży dlatego czujemy się pewnie.

 

Z kolei w kontekście projektu farmy wiatrowej, nad którym czuwa Enea, prezes Wasil mówił, że d”. Dodał, że w ramach projektu LW Bogdanka udostępnia posiadane grunty.

Strategia 

- W połowie listopada pojawiła się aktualizacja projektu polityki energetycznej państwa do 2040 roku, w związku z czym strategię planujemy ogłosić na początku przyszłego roku - mówił na temat strategii Bogdanki Artur Wasil.

 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie