Chat with us, powered by LiveChat

XTPL podpisało umowę z czołowym producentem wyświetlaczy z Chin

Skomentuj artykuł

XTPL podpisało umowę z chińską spółką Hefei BOE Joint Technology Co. Ltd. Jest to podmiot należący do koncernu BOE – jednego z czołowych graczy na rynku wyświetlaczy. 

 

Podpisana umowa (ang. TEA – Technology Evaluation Agreement) uruchamia ewaluację technologii XTPL przez chińskiego partnera. Obecny etap współpracy ma na celu potwierdzenie parametrów technologii oraz zdefiniowanie zakresu modyfikacji koniecznych do przeprowadzenia pod kątem zaspokojenia potrzeby technologicznej BOE. Oferowana technologia nanodruku XTPL będzie dedykowana do tworzenia transparentnych siatek przewodzących poprawiających przewodność elektryczną w nowych generacjach wyświetlaczy. Każda ze stron ponosić będzie koszty swoich działań tj.: XTPL – koszty wytworzenia nadruków na podłożach partnera, a partner – koszty przygotowania i przesyłania podłoży do prowadzenia prac, koszty zaawansowanych analiz wytworzonych nadruków i oceny rezultatów prób technologicznych, oraz wizyt referencyjnych. Zgodnie z deklaracjami chińskiego partnera, następstwem sukcesu w tym etapie będą negocjacje biznesowe mające na celu podpisanie komercyjnego kontraktu. 

 

Umowa z BOE potwierdza, że technologia XTPL jest w obszarze zainteresowań największych światowych producentów wyświetlaczy. Liderzy tego sektora chcą z nami bezpośrednio współpracować i wychodzą z inicjatywą. BOE zgłosiło się do nas podczas tegorocznych targów branżowych Display Week w Kalifornii. Producent ten chce dzięki naszej technologii poprawić przewodność elektryczną w nowych generacjach wyświetlaczy. Nawiązanie współpracy poszerza obszar zastosowania naszej technologii w tej branży  tłumaczył dr Filip Granek, prezes XTPL.

 

Koncern BOE to jeden z największych producentów nowoczesnych wyświetlaczy. W 2018 roku przychody BOE wyniosły 13,9 mld dolarów. Nawiązanie współpracy z chińskim partnerem jest niewątpliwie istotnym krokiem w rozwoju XTPL, tym bardziej, że otwiera ona potencjalnie nowe pole aplikacyjne dla wykorzystania technologii Spółki w obszarze wyświetlaczy (dotychczas Spółka koncentrowała się na obszarze naprawy defektów (ang. open defect repair)). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że proces ewaluacji i dostosowania technologii XTPL do potrzeb nowego partnera może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Z drugiej strony, jak poinformował prezes XTPL, w tym wypadku proces ten może być nieco krótszy ze względu na osiągnięcia z poprzednich projektów.

 

XTPL zaoferuje chińskiemu partnerowi technologię umożliwiającą tworzenie transparentnych siatek przewodzących poprawiających przewodność elektryczną w nowych generacjach wyświetlaczy. Częściowo to rozwiązanie technologiczne rozwinęliśmy już w ramach prac nad technologią dedykowaną do rynku naprawy defektów w branży wyświetlaczy oraz do rynku  inteligentnego szkła. Mniejszy jest zatem zakres wstępnych prac badawczo – rozwojowych, które wymagane są by dostosować technologię bazową do konkretnego pola aplikacyjnego. To pozwoli naszej spółce na rozpoczęcie projektu proof of concept z BOE na wyższym poziomie zaawansowania. W konsekwencji może to istotnie przyczynić się do zwiększenia dynamiki realizacji projektu. Należy oczywiście pamiętać, że w przypadku komercjalizacji technologii typu deep-tech są to złożone i wieloetapowe procesy, gdzie nic nie dzieje się z dnia na dzień – podsumował dr Filip Granek.

 

Więcej na temat spółki XTPL oraz jej technologii mówiliśmy w podcaście Echa Rynku.

 

Analiza techniczna

Inwestorzy bardzo optymistycznie zareagowali na komunikat spółki o podpisaniu nowej umowy. Wczoraj, tj. 12 listopada, notowania XTPL zwyżkowały o ponad 32%. Jednocześnie kurs akcji obronił strefę wsparcia 90 zł – 100 zł, a także wybił górą z ponad półrocznego kanału spadkowego. Zwracamy jednak uwagę, że póki co zwyżki zatrzymały się na linii trendu wzrostowego, która została przełamana we wrześniu bieżącego roku i pełni obecnie rolę istotnego oporu.

 

XTPL – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie